Jeffrey’den Suriye’deki bölücülere güvence: Türkiye operasyon yapmayacak!

featured

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ülkesinin, Suriye’deki terör örgütü YPG/PKK ile Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) arasında yakınlaşma ve sorunların çözümü için yapılan görüşmelerden memnun olduğunu bildirdi. AA’nın aktardığına göre dün Suriye’nin Haseke ve Deyrizor illerinde taraf temsilcileriyle bir araya gelen Jeffrey’nin görüşmelerde Türkiye’nin bölgeye yeni bir operasyon düzenlemeyeceğini iddia etti.

Suriye’de ABD gözetiminde PKK/PYD ile ENKS arasında önemli bir anlaşma yapıldı.

Suriye’de dengeleri değiştirecek anlaşmayla Kürt Yüksek Konseyi kuruldu. Anlaşmayı “PKKistan kuruluyor” sözleriyle Veryansın TV’ye değerlendiren Prof. Dr. Hasan Ünal’a göre, hedef Suriye’de PKK’nın kontrolü altında bir Kürt bölgesi ile Irak’ın kuzeyindeki Barzani bölgesini birleştirmek.

ABD ÇOK MEMNUN

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlık resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, Erbil’deki konutunda kabul ettiği Jeffrey ile Suriye’deki yabancı güçlerin durumu, Kürt taraflar arasındaki yakınlaşma için yapılan görüşmelerle ve güvenlik gelişmelerini ele aldı.

Açıklamada, Jeffrey’nin ABD’nin Suriye’deki Kürt taraflar arasındaki görüşmelerden memnun olup destek verdiği kaydedildi.

Jeffrey’nin tarafların yakınlaşması, sorunlarının çözülmesi için yapılan görüşmelerin gerçekleşmesinde oynadıkları olumlu rol dolayısıyla Barzani ve IKBY’ye teşekkür ettiği aktarıldı. 

Bunun yanında Barzani’nin de devam eden destekleri ve terörün ortadan kaldırılması için verdikleri mücadele dolayısıyla ABD ve onun öncülüğündeki koalisyon güçlerine teşekkür ettiği belirtildi. 

Ayrıca, Barzani ve Jeffrey’in basına kapalı görüşmesinde, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Suriye, IKBY ve Irak’taki durumuyla virüse karşı verilen mücadele, Erbil ve Bağdat arasındaki ilişkiler, Suriye’deki Kürt sorunu, Suriye’deki yabancı güçlerin statüsü ve genel olarak bölgenin durumunu da masaya yatırdıkları ifade edildi.

JEFFREY’DEN ‘OPERASYON’ GÜVENCESİ

Öte yandan Anadolu Ajansı’nın (AA) yerel kaynaklara dayanarak verdiği bilgiye göre, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, dün Suriye’nin Haseke ve Deyrizor illerinde YPG/PKK elebaşları ve Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) temsilcileriyle bir araya geldi.

Haseke’deki görüşmede YPG/PKK ile ENKS’nin bir an önce uzlaşmaya varmasını isteyen Jeffrey, Türkiye’nin bölgede terör örgütüne karşı yeni harekat düzenlemeyeceğini öne sürerek, güvence verdi.

Jeffrey, Deyrizor’da ise YPG/PKK’nın sözde askeri konseyi ve yerel meclis üyeleriyle buluştu.

Buradaki görüşmede bölgede sükunetin önemini vurgulayan ABD temsilcisi, bölge halkına hizmetlerin temin edilmesinin gerektiğini söyledi.

‘Kürdistan’ bayrağı bir varmış bir yokmuş! İki kare arasında dikkat çeken ayrıntı

Ekim 2014’de eski IKBY Başkanı Mesut Barzani liderliğinde Duhok kentinde düzenlenen toplantıda, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt siyasi oluşumlarının ortak hareket etmelerini öngören “Duhok Anlaşması” imzalanmıştı. Ancak YPG/PKK, Suriye’nin kuzeyini işgal ettikten sonra muhalif ENKS üyelerinin faaliyetlerini engellemiş, silahlı unsurlarını tasfiye ettirmiş ve siyasi mensuplarının birçoğunu tutuklamıştı. Terör örgütü, ENKS ofislerine de kilit vurmuştu.

Örgüt ile ENKS, ABD’nin baskıları neticesinde Haseke’de “Duhok Anlaşması”nı temel alarak müzakerelere devam kararı almıştı.

Yaklaşık 9 aydır görüşmeleri sürdüren ENKS, örgütten, PKK’nın Kandil kadrolarının bölgeden gönderilmesi ve sivillerin zorla silah altına alınmasına son verilmesi gibi konularda istediklerini alamadı.

Müzakere şartlarını yerine getirmeyen YPG/PKK, ENKS’ye bağlı peşmergenin bölgeye girmesi hususunda halen direniyor.

Jeffrey’nin bölgeye ziyareti kapsamında ise YPG/PKK’lı teröristler ile ENKS, Karar Merci Heyeti oluşturdu. 40 kişiden oluşan heyetin yarısını YPG/PKK, diğer yarısını da ENKS belirledi. 

Jeffrey’den Suriye’deki bölücülere güvence: Türkiye operasyon yapmayacak!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Türklerin sağı solu belli olmaz geçti o günler. Avrasya nin doğan güneşi Turkiye bopcu elemanınızi en büyük düşmanınız yaptı. günü gelince olan olur.

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    AKP ile hicbir halt olmaz. AKP yulari ABDye kaptirmis bir kere. AKP bos lakirtidan ote bir sey diyemez. Bu isler bir telefona bakar. ABD baskani demedimi bir telefonla Rahip Branson’un serbest birakildigini. Turkiye ne yazik ki halen mustemleke. Yat diyorlar yatiyoruz, kak diyorlar kalkiyoruz.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!