Babüroğlu’ndan kritik Afganistan uyarısı: Türkiye de hedefte!

Emekli Tuğgeneral Naim Babüroğlu, Kabil’i sarsan terör saldırılarını Veryansın Tv’ye değerlendirdi. Patlamaların zincirleme bir şekilde devam edeceğini vurgulayan Babüroğlu, Afganistan’da diplomatik misyonu bulunan Türkiye’nin de hedefte olduğuna dikkat çekti.

Babüroğlu’ndan kritik Afganistan uyarısı: Türkiye de hedefte!

VERYANSIN TV 

Kabil peş peşe yapılan saldırılarla sarsıldı…

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'na yakın bir bölgede gerçekleştirilen iki patlamada ölü sayısının 25, yaralı sayısının 90 olduğu belirtildi. 

En az 10 Amerikan askerinin ise öldüğü bildirildi. 

Ardından Kabil'de üçüncü bir patlama daha oldu.

İlgili haber: Kabil'de şiddetli bir patlama daha!

Ölü ve yararlı sayısının artacağı belirtilirken, emekli Tuğgeneral Naim Babüroğlu terör saldırılarını Veryansın Tv’ye değerlendirdi. 

Patlamaların zincirleme bir şekilde devam edeceğini vurgulayan Babüroğlu, “Patlamalar Pakistan sınırında; Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan gibi eski Sovyet coğrafyası sınırında ya da Çin sınırında olabilir. “ dedi. 

Türkiye’nin de hedefte olabileceğine dikkat çeken Babüroğlu, “Diplomatik temsilcileri bulunan ülkeler de hedeftedir. Türkiye, İran, Rusya gibi… “ ifadelerini kullandı. 

Afganistan’dan İdlib’e terörist sevkiyatı yapıldığını söyleyen Babüroğlu patlamaların Türkiye’yi ilgilendiren boyutunun aynı zamanda İdlib olduğunu dile getirdi. 

Veryansın Tv yazarı Babüroğlu, şunları söyledi: 

‘AFGANİSTAN TERÖR ÜRETEN BİR COĞRAFYA’

Afganistan terör üreten bir coğrafya. Çökmüş bir devlet… Bu saldırının Taliban’ın iradesi dışında yapıldığını düşünüyorum. Zira Taliban meşruiyetini sağlamak zorunda. Ancak Taliban’ın dışında bölgede çok sayıda terör örgütleri var.

‘PROVOKASYON YAPACAK ÇOK ÖRGÜT VAR’

21 Temmuz 2021 tarihinde BM Taliban raporunu yayımladı. O raporda Afganistan’da El Kaide, IŞİD, Türkistan İslam Partisi ve türevlerinin de olduğu belirtiliyor. Bu örgütlerden bazıları ABD tarafından bölgeye taşındı. Yani provokasyon yapacak çok örgüt var

Terör örgütleri ABD ve Batı’ya çekilmeden önce kayıp verdirmeye çalışıyor. Hedeflerden biri de Taliban’ın da meşruiyetini sarsmak

‘ZİNCİRLEME DEVAM EDECEKTİR’

Sonuç itibarıyla bu, son patlama olmayacaktır. Zincirleme şekilde devam edecektir. Patlamalar Pakistan sınırında; Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan gibi eski Sovyet coğrafyası sınırında ya da Çin sınırında olabilir. 

Kabil’in bazı ekonomik kurumlarında, havalimanı gibi bazı yerlerinde patlamaların devam etme ihtimali yüksek… 

‘TÜRKİYE HEDEFTEDİR’

Diplomatik temsilcileri bulunan ülkeler de hedeftedir. Türkiye, İran, Rusya gibi… 

Artık Afganistan adı terör üreten bir coğrafyadır. 

‘PAKİSTAN ÇOK ETKİLENEBİLİR’

Pakistan çok etkilenebilir. Çünkü Pakistan Talibanı(TTP) yavaş yavaş harekete geçmiştir. Pakistan’ın kuzeyinde 50 milyon Peştun vardır. Taliban’dan kaynaklanan bir motivasyon elde etmişlerdir. 

‘TERÖRİST SAVAŞÇI AKIŞI…’

Türkiye’yi nasıl ilgilendirir peki? 

Türkiye doğru bir karar verdi, Türk askeri varlığını çekti. 

Türkiye’yi İdlib ilgilendirir. ABD İdlib’i küçük Afganistan’a çevirmiştir. Radikal örgütleri desteklemeye devam etmektedir. İdlib’den Afganistan’a Afganistan’dan İdlib’e zaman zaman terörist savaşçı akışı da olacaktır. Şu anda da başlamıştır…