BAE destekli güçler Yemen’de göstericilere ateş açtı

Yemen'in doğusundaki Hadramevt ilinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli güçler, kötüleşen kamu hizmetlerini protesto etmek isteyen göstericilere bir kez daha ateş açtı. Olaya Yemen Meclis Başkan Yardımcısı Muhsin Basıra tepki gösterdi.

BAE destekli güçler Yemen’de göstericilere ateş açtı

Yemen’de protestocular bir kez daha Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteklediği güçlerin hedefinde. 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Yemen'in doğusundaki Hadramevt ilinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli güçler, kötüleşen kamu hizmetlerini protesto etmek isteyen göstericilere ateş açtı.  

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Hadramevt ilinin merkezi Mukella kentinde, başta elektrik olmak üzere   kötüleşen kamu hizmetleri protesto edildi.

Kentteki ana yolları trafiğe kapatan öfkeli kalabalık araç lastiklerini yaktı.

Bölgede yoğun şekilde konuşlanmaya başlayan BAE destekli "Nuhba (Seçkin) Hadramiyye Güçleri" ile göstericiler arasında arbede yaşandı.

Kalabalığı dağıtmak için yoğun şekilde ateş açan Hadramiyye Güçleri'ne göstericiler taş atarak karşılık verdi.

Göstericilerden yaralananlar olduğu ifade edilirken, çıkan olaylarda ölü ya da yaralı olup olmadığına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Mensupları Hadramevt ilinden olan "Nuhba Hadramiyye Güçleri", 2015'te kuruldu. Eğitimlerini Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait kamplarda tamamlayan bu güçler, BAE tarafından destekleniyor. 

YEMEN MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI'NDAN OLAYA TEPKİ

Öte yandan Yemen Meclis Başkan Yardımcısı Muhsin Basıra, göstericilere ateş açılmasını ve Mukella kentindeki yolların trafiğe kapatılmasını kınadı. 

Basıra, yaptığı açıklamada, bu tür eylemlerin söz konusu sorunu çözüme kavuşturmayacağını aksine daha da kötüleşmesine ve çıkarların aksamasına neden olacağını kaydetti. 

Uzun süreli elektrik kesintilerinin yaşandığı Mukella kenti, kamu hizmetlerini protesto eden gösterilere sahne oluyor. Yemenliler, hava sıcaklığı ve nem oranının yüksek olduğu ülkede elektrik kesintileri nedeniyle zor günler geçirdiklerini ifade ediyor.

Yemen'de, İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.