Bahçeli’den yeni Mümtazer Türköne açıklaması

MHP lideri Devlet Bahçeli, milletvekilleriyle yaptığı toplantıda FETÖ davasından mahkûm olan ve dosyası halen Yargıtay’da bekleyen Mümtaz’er Türköne ile ilgili gelen tepkilere yanıt verdi. Bahçeli, 'Bizimle yolu çok önce ayrıldı ama ülkücü şehidimizin kardeşi. Biz suçsuz demedik, beraatini istemedik. Dikkatlice yeniden yargılansın dedik' ifadelerini kullandı. 

Bahçeli’den yeni Mümtazer Türköne açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milletvekilleriyle önceki gün basına kapalı olarak gerçekleştirdiği toplantıda FETÖ hükümlüsü yazar Mümtazer Türköne ile ilgili yeni değerlendirmelerde bulundu. Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz’ın haberine göre, Bahçeli, Türköne çıkışının ardından gelen tepkilere şöyle yanıt verdi:

‘BERAATİNİ İSTEMEDİK’

“Kılıçdaroğlu Adana’da meydanda Altan kardeşler, Ilıcak ve diğer isimleri tek tek söyleyerek ‘burada’ dedirtirken, Türköne’nin ismi bile anılmıyor. Neden anmıyorlar, sahip çıkanı yok ama Demirtaş’ın ismi dillerden düşmüyor. Türköne ile bizim yollarımız ayrılmış, bize yönelik ağır eleştirilerde bulunmuştur. Abant toplantılarına katılan bir isimdir. Ancak bizim şehidimizin kardeşidir. Biz, ‘suçsuzdur, FETÖ ile teması olmamıştır’ demedik, beraatini istemedik ki. Suçu neyse bir an önce adilane şekilde yargılanıp dosyası dikkatlice karara bağlansın istiyoruz.”

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

Devlet Bahçeli, daha önce yaptığı açıklamada Mümtazer Türköne’yi öğrencilik yıllarından itibaren tanıdığını belirterek, şöyle konuşmuştu:

“Ülkücü şehidimizin ağabeyi olan ve geçmişte davamıza emek vermiş Mümtaz’er Türköne’nin gerçekten suçlu olup olmadığına karar verecek yegâne merci Türk adaletidir. Adil ve hakkaniyetli yargılamayla Mümtaz’er Türköne’nin üzerine atılı isnatların netleşmesi de mümkün olacaktır.

Dileğim bir haksızlık varsa bunun acilen düzeltilmesidir. Osman Kavala’nın, Altan kardeşlerin, Nazlı Ilıcak’ın ve daha pek çok sorunlu kişinin masum gösterilmeye çalışıldığı bir yerde şehit ağabeyi Mümtaz’er Türköne’nin davası tekraren ve titizlikle değerlendirilmelidir.”

İşte Devlet Bahçeli’nin ‘Tanırım’ diyerek savunduğu Mümtazer Türköne