Bahçelievler katliamının kayıp faili, Sedat Peker’in ‘Feridun Başkanı’ mı?

Türkiye İşçi Partisi üyesi 7 gencin katledilmesinde payı olan beşinci kişi 43 yıldır tespit edilemedi. Gazeteci Necdet Pekmezci'nin kitabında katillerin ifadesinden yola çıkılarak beşinci kişinin kimliği ortaya çıkarılıyor.

Bahçelievler katliamının kayıp faili, Sedat Peker’in ‘Feridun Başkanı’ mı?

VERYANSIN TV

Şanlıurfa'da Sedat Peker'e yönelik yürütülen operasyonda, Peker’in “Feridun Başkan” dediği Feridun Öncel de gözaltına alınmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, yurt genelinde faaliyet gösteren; 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', 'nitelikli yağma', 'gasp', 'rüşvet', 'yaralama', 'tehdit' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarına karıştığı iddiasıyla gözaltına alınan Öncel, daha sonra sorgulanmak üzere İstanbul’a gönderilmişti.

Memleketçi Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı (MİSİAD) Genel Başkanlığı da yapan Öncel’in adı gözaltına alındıktan sonra Sedat Peker’in mesajları üzerine gündeme geldi.

Sedat Peker, videolarında birçok kez “Feridun Başkan” diye bahsettiği Öncel’in gözaltına alınmasının ardından sosyal medyadan çok sert mesajlar paylaşmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenen Peker:

“Benim bu dünyada şaka yaptığım 65 yaşındaki tek insanı gözaltına aldın (haksız yere). Ben onla on gün görüşemezsem psikopata bağlarım. Seninle o zaman doktor hasta ilişkimiz biter. Lan sen ne onursuz, gurursuz, haysiyetsiz bir adamsın?...

-Eğer mahkemeye baskı yapıp Feridun başkanı tutuklat, Yüce ALLAH’a yemin olsun o zaman göreceksin” şeklinde tehditlerde bulunmuştu.

İfadesi alınan Öncel daha sonra serbest bırakıldı.

 Öncel ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun babasıyla aynı masada çekilen fotoğrafı da bu süreçte ortaya çıktı.

ÖNCEL-ÇATLI İLİŞKİSİ

Feridun Öncel, sadece Sedat Peker’e değil br dönemin karanlık tetikçilerinden Abdullah Çatlı’ya olan yakınlığıyla da biliniyor.

12 Eylül öncesi Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı yapan Çatlı, Bahçelievler katliamının örgütleyicileri arasındaydı. Yurtdışına firar eden Çatlı, uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayet gibi birçok suçtan aranıyordu.

Fahrettin Öncel de Çatlı gibi Susurluk sürecinde ismi gündeme gelenlerden.

1995 yılında yapılan Türkiye genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi 1. sıra Şanlıurfa Milletvekili olan Öncel, 1995-1998 yılları arasında Şanlıurfa MHP İl Başkanı olarak görev yaptı.

KATLİAMA KARIŞAN FERİDUN KİM?

43 yıldır aydınlatılmayan Bahçelevler Katliamına ilişkin yaklaşık on yıl önce yayımlanan Necdet Pekmezci’nin "5-6-2 Tamam Değil Reis Ben De vardım" isimli kitabında önemli bilgiler yer alıyordu.

12 Eylül darbesinin kanlı kilometre taşlarından Türkiye İşçi Partisi üyesi 7 gencin katledilmesinde lider olarak Abdullah Çatlı'nın, tetikçi olarak da Haluk Kırcı'nın adı öne çıktı. Ama o katliamda adı hiç ortaya çıkmayan bir isim daha olduğu gündeme gelmişti.

2011 yılında Vatan gazetesine konuşan Pekmezci, "Kırcı'nın bu ifadelerinin bazılarında Feridun adlı şahsın ismi geçiyor. Ancak Kırcı her ifadesinde farklı isimler verdiği için, mahkeme ve polis bu işin üzerine gitmiyor. Dolayısıyla Feridun ne polis tarafından sorgulanıyor, ne de mahkemeye çıkartılıyor. Olaya karışan 5. kişinin Feridun isimli şahıs olduğunu ortaya çıkardım" demişti.

Feridun'un bir dönem MHP'de il başkanlığı yapan ve halen bir derneğin başkanlığını yürüttüğünü belirten Pekmezci'nin kitabında Feridun'la ilgili bölümler Haluk Kırcı'nın ifadelerinde somutlaşıyor:

‘GÖREVİ ABDULLAH ÇATLI VERDİ’

“Çatlı, yanında Feridun'la geldi. Getirdiği silahı bana verdi. 'Üç kişi gitseniz yeter' dedi. Niyetimiz Faruk Ersan ve Salih Güvenceyi imha etmekti. Mahmut Korkmaz, ben, soyadını bilmediğim Feridun ve Ercüment Yahnici, Çatlı'yı evde bırakarak, söylediği apartmana gittik. İçeride 5 kişi vardı. Yüzükoyun yere yatırdık. Boğazı havluyla sıkılan Uzunlar ölünce Mahmut ile Feridun'u Çatlı'nın görüşünü almak üzere dışarı gönderdik. O arada eve gelen 2 kişiyi de içeri alıp bağladık. Mahmut ve Feridun geldi. Ellerinde naylon torba içerisinde pamuk, eter vardı.

Çatlı, Mahmut ve Ercüment, yanlarına Faruk, Ersan ve Salih Gevence'yi alıp gittiler. Biz, kalanları odaya topladık. Feridun'un silah patlamadı. 14'lü tabancamla 4 kişiye ateş etmeye başladım. Bu arada Feridun, kapıdan kaçıp çıktı. Hepsine ateş ettim. O sırada birisi yataktan yere düştü. Son mermiyi de yere düşen bu şahsın sırtına sıktım. Mermim bitince, 500 metre mesafede kaldığımız eve gittim.”

 Kitapta Feridun'un kimliğiyle ilgili şu ipuçları var:

Kamuoyunda tanınıyor. Uzun süre MHP il başkanlığı yapmış. Gazi Üniversitesi'nde okumuş. Haluk Kırcı'dan dört yaş büyük.

1954 doğumlu olan Feridun Öncel, 1958 doğumlu olan Kırcı’dan tam 4 yaş büyük.

Pekmezci’nin diğer tanımlamaları da Feridun Öncel’i işaret ediyor. Bakalım Öncel unutturulmak istenen bu iddialara ne yanıt verecek?