Bakan Nebati rakamları böyle yorumladı: Enflasyon artışı hız kesti!

TÜİK'in rakamlarına göre tüketici fiyatları, mayısta aylık yüzde 2,98 artarken yıllık enflasyon yüzde 73,50 oldu. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise yıllık enflasyon yüzde 160.76 olarak gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Bugün açıklanan enflasyon rakamları, enflasyon artışının hız kesmiş olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

featured

Bakan Nebati, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün açıklanan enflasyon rakamları, enflasyon artışının hız kesmiş olduğunu ortaya koyuyor. Nisan ayında yüzde 7,25 olarak gerçekleşen TÜFE aylık artış oranı mayıs ayında yüzde 2,98 gerçekleşerek enflasyon düşüş eğilimine girmiştir. Küresel salgın ve savaş ortamının tetiklediği gıda ve enerji başta olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki yüksek artışlar ve tedarik zincirlerinde oluşan bazı aksaklıklar, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemiz enflasyon artışlarında da temel bir rol oynuyor. Uyguladığımız politikalar, yönetilen, yönlendirilen fiyatlar, vergi indirimleri ve sübvansiyonlar vasıtasıyla vatandaşımızın fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmesini ve enflasyondaki gevşemenin artarak devamını sağlamak amacıyla çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

Olumlu seyreden iklim koşullarının da etkisiyle tarımsal üretimde gerçekleşmesini bekledikleri artışın enflasyondaki gevşemeyi olumlu yönde destekleyeceğinin öngörüldüğünü iddia eden Bakan Nebati, “Ayrıca, atacağımız ek adımlarla bir yandan insanlarımızın günlük hayatlarını etkileyen fiyat artışlarının önüne set çekerken diğer yandan da gelirleri artırarak gelir seviyesindeki düşüşün hızla önüne geçmeye devam edeceğiz. Enflasyonla mücadele önümüzdeki dönemde birinci önceliğimiz olmaya devam edecektir. Vatandaşlarımızın enflasyon baskısı altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

ENAG VE TÜİK’İN ENFLASYON VERİLERİ ARASINDA UÇURUM VAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, tüketici fiyatları, mayısta aylık yüzde 2,98 artarken yıllık enflasyon yüzde 73,50 oldu.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise TÜİK enflasyon verilerini açıklamadan önce kendi hesaplamalarını yayımladı. ENAG’a göre, ENAGrup Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Mayıs ayında yüzde 5.46 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 160.76 olarak gerçekleşti.

thumbnail
İlişkili Haber

Kira artış oranı belli oldu

thumbnail
İlişkili Haber

Enflasyon rakamları açıklandı

Bakan Nebati rakamları böyle yorumladı: Enflasyon artışı hız kesti!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. niye hız kessin, daha yakıta elektriğe yeni zamlar geldi. bunun piyasaya yansıması 2-3 hafta sürüyor zaten

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!