Bakan Soylu: Dünyanın en güvenli pasaportunu basıyoruz

Kaçak göçmenler konusunda eleştirilerin odağı olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Dünyanın en güvenli pasaportunu basıyoruz. Ağustos ayında bu pasaport vatandaşımızın hizmeti ile buluşacak" dedi.

featured

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ATO Congresium’da düzenlenen 4’üncü Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nı ziyaret etti. Bakan Soylu, Darphane ve Damga Matbaası standında yerli pasaportu inceleyip, “Dünyanın en güvenli pasaportunu basıyoruz. Ağustos ayında bu pasaport vatandaşımızın hizmeti ile buluşacak. Pasaportun kendine ait özellikleri var; bütün bilgilerin içinde olduğu sistem, şu anda kullandığınız pasaportun yüzde 40 daha incesi. Hem pasaportumuzu hem ehliyetimizi hem kimlik kartımızı hem de Türk vatandaşı olup da yabancı ülkede yaşadığı için Türk vatandaşlığından çıkanlara verdiğimiz mavi kartımızı inşallah cumhuriyetin 100’üncü yılında güvenlik önlemleri daha yüksek şekilde kullanıcılarımız ile buluşturacağız. Ehliyette de çift pencere olacak ve çipli olacak. Ehliyeti kimliğe yüklüyorduk şimdi kimliği de ehliyete yükleyebileceğimiz bir süreç başlatıyoruz. Pasaportta hem tarihi miraslarımız hem doğal zenginliklerimiz var hem de Cumhuriyet Türkiye’sinin eserleri var. İlk kez de ‘Türkiye’ yazacak. Yeni bir deneme yapıyoruz. Onu da Hollanda’da test ettik, başarılı oldu. Kimliğe de ehliyete de renkli fotoğraf basacağız” diye konuştu.

Yabancı şirketin reklamına tepki yağdı… Kargo kargo Türk pasaportu

Bakan Soylu, parmak izi doğrulamada yerli programın yüzde 94,7 gibi bir oran tutturduğunu söyledi. Soylu, “Bizim parmak izinin sayısallaştırılması algoritmamız yabancı bir ülkeden satın alma ile gerçekleşmişti. Bundan 2,5 yıl önce çalışmasına başladık ve HAVELSAN ile birlikte kurulan ortak bir şirket ile bunu sağladık. Size vereceğim rakam dünyada bu konularda hemen hemen en iyi orana ulaşmış rakam. Bizim başka bir ülkeden satın alma yaptığımız şirketle sayısallaştırdığımız parmak izi yani parmak izinin doğrulanması veya alınması, yabancı şirketten bize satılan programda yüzde 82’ydi. Şimdi bizim son 2,5 yılda geliştirdiğimiz ve yüz binlerce teyit ettiğimiz uygulamalı gördüğümüz program yüzde 94,7” dedi.

Bakan Soylu, ​parmak izi doğrulama sistemindeki geliştirilen programın; nüfus daireleri, emniyet ve jandarmada, göç ve pasaport idaresinde, noter, tapu ve kadastroda kullanılabileceğini kaydetti. Soylu, “Öyle bir olacak ki bu elektronik kimlik doğrulama sisteminin de altyapısı olan bu sistem ile üniversite imtihanı hatta ehliyet imtihanlarında da birtakım sahtecilikler söz konusu oluyor. Bunun ortadan kalkmasını temin etmek için parmak izi ve aynı zamanda kimlikleri ile girebilme imkanına sahip olacaklar. Noterdeki alım ve satımlarda, bankacılık işlemlerinde bu altyapıyı rahatlıkla kullanabilme imkanına sahip oluyorsunuz” diye konuştu. (DHA)

Bakan Soylu: Dünyanın en güvenli pasaportunu basıyoruz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 3 ay önce

  Meral ablasına da versin yeşil pasaporttan lazım olur kimin nereyi terkedeceği hiç belli olmazz.

 2. 3 ay önce

  Ne oldu şimdi hepimiz Türk olmaktan çıkıp Türkiye li mi olacağız anlamadım. Şimdiden söyleyeyim kimse benden kimliğimi alamaz. Gerekirse kan dökerim, can veririm kimliğimi vermem. Bu yaşıma kadar onurumla ve şerefimle taşıdığım Türk adını kimse benden alamaz. Kimse beni Türkiyeli yapamaz. Çok kallavi küfürler geçiyor zihnimden ama boş ver.

  • 3 ay önce

   ‘Türkiye’ yazacak. derken amaclari TURKEY yazan yaziyi turkce ‘Türkiye’ yazdirmak. ama tabii diger dediginize de cok dikkat etmek gerekiyor cunku soylu konusmalarinda o tabiri kullaniyor. dediginizde haklisiniz bizim ulusumuzun adı li li lü lü biten bir sözcük değil ‘Türk’!

 3. 3 ay önce

  Dünyanın en güvenli pasaportu ndaki güvenlik Türkiyeyi korumak için değil Türkiyeden diğer ülkelere gideceklerin kim olduğunu takibini vs için yapılıyor. Pasaporta bakarak hic bir yabancının neye inandıgını hangi dine mensup oldugunu bılemezsınız ama bızım pasaporta bakanlar senin musluman oldugunu bıle ogrenıyor! dusuncesındeyım dıyeyım

 4. 3 ay önce

  Yabaniciya ev satilmamali. En azından 1-2 sene geçici olarak durdurulmalı

  Cevapla
 5. 3 ay önce

  Güvenli olup olmadığını bilmem ama en itibarsız pasaportlarından biri olduğu kesin.

  Cevapla
 6. 3 ay önce

  Bu gidişle hiç bir zaman vatandaş olamayacağız,. Hep teba olarak kalacağız.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!