Bakan Yardımcısı Atatürk’ü AB’ci yaptı! O sözler nereden çıktı?

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakçı Atatürk Ansiklopedisi-Cilt 1’i kaynak göstererek, Atatürk’ün 1932 yılında Avrupa Birliği’ni tasarladığını iddia etti. Ancak Atatürk’e ait olduğu iddia edilen ifadelerin tutanak ve belgeye dayanmadığı, sözlerin Asaf İlbay’ın anılarında yer aldığı ortaya çıktı. Gerçeği yazar Cengiz Özakıncı ortaya çıkardı.

Bakan Yardımcısı Atatürk’ü AB’ci yaptı! O sözler nereden çıktı?

VERYANSIN TV

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakçı Atatürk’ün 1932 yılında Avrupa Birliği’ni tasarladığını  iddia etti.

Atatürk Ansiklopedisi-Cilt 1, s.166-167'yı kaynak gösteren Kaymakçı, “İleri görüşüyle Ulu Önder Atatürk bugünün Avrupa Birliği'ni, 1932 yılında tasarlıyor ve öngörüyor. Türkiye üyeliği olmadan AB tamamlanmış olamaz ve küresel bir aktör haline gelemez.” ifadelerini kullandı.

Ancak Kaymakçı’nın twitter paylaşımda alıntıladığı sözlerin tutanağının ve belgesinin olmadığı, söz konusu ifadelerin Asaf İlbay’ın anılarında yer aldığı ortaya çıktı.

GERÇEĞİ CENGİZ ÖZAKINCI ORTAYA ÇIKARDI

Twitterdan Kaymakçı’ya tepki gösteren yazar Cengiz Özakıncı belgeye dayanmayan bu sözlerin Atatürk’e ait sayılamayacağını vurguladı.

Özakıncı “Kaynak gösterilen "Atatürk Ansiklopedisi-Cilt 1, s.166-167'ye baktım. Orada bu sözlerin Asaf İlbay'ın anılarından aktarıldığı yazılı. İlbay, Atatürk'ün bu sözleri Nuri Conker ile ŞAKALAŞIRKEN söylediğini yazıyor. Tutanak vs. BELGEYE dayanmayan bu sözler Atatürk'e ait sayılamaz.” paylaşımda bulundu.