Bakanlıktan 'Maltepe Kaymakamı' açıklaması

İçişleri Bakanlığı, aşı karşıtlarına izin vermeyen Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı'nın sürüldüğüne yönelik iddialar üzerine açıklama yaptı.

Bakanlıktan 'Maltepe Kaymakamı' açıklaması

Geçtiğimiz günlerde yeni tip koronavirüs pandemisine inanmayanlar ya da bunun bir 'küresel oyun' olduğunu iddia eden aşı karşıtları İstanbul Maltepe'de buluşup miting yapmıştı.

Maltepe Kaymakamlığı, mitingten önce Maltepe Miting Alanı'nda yapılacağı duyurulan aşı karşıtları mitingine koronavirüs nedeniyle izin verilmediğini duyurmuş ardından İstanbul Valiliği söz konusu mitinge izin verildiğini açıklamıştı.

Maltepe Kaymakamı'nın aşı karşıtlarının mitingine izin vermemesi nedeniyle görev yerinin değiştirildiğini iddia eden haberlerin çıkması üzerine İçişleri Bakanlığı açıklama yayınladı. Bakanlık açıklamasında Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı'nın 624 mülki idare amirini kapsayan atama kararnamesi ile Derince Kaymakamlığı görevine daha önce atandığı belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi: "17 Aralık 2016 - 06 Eylül 2021 tarihleri arasında Maltepe Kaymakamı olarak görev yapan Meftun Dallı Mülki İdare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin bölge ve görev süresi esaslarına istinaden Maltepe ilçesindeki görev süresini tamamlamış olması nedeniyle, genel teamüllere uygun olarak 20 Ağustos 2021 tarihli resmi gazetede yayımlanan ve 624 mülki idare amirini kapsayan atama kararnamesi ile Derince Kaymakamlığı'na atanmıştır. Ayrıca iddia edilen hususla ilgili Maltepe Kaymakamlığı'nca yapılan idari işlem 03 Eylül 2021 tarihinde olup bakanlığımızca gerçekleştirilen atama kararnamesinden sonra olmuştur. Söz konusu haberler gerçeği kesinlikle yansıtmamaktadır."