'Balyozlar, Ergenekonlar yalan mıydı' diyen Binali Yıldırım'dan yeni açıklama

Eski Başbakan ve AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, “Balyozlar, Ergenekonlar... Bunlar yalan mıydı, elbette bunlar vardı” sözleriyle ilgili Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a konuştu. Yıldırım, Ergenekon davasının FETÖ tarafından sulandırıldığını savunarak, “Hakikati yalan haline getirmiştir” iddiasında bulundu.

'Balyozlar, Ergenekonlar yalan mıydı' diyen Binali Yıldırım'dan yeni açıklama

Sık sık FETÖ’nün Ergenekon ve Balyoz kumpaslarıyla ilgili “gerçekti” yorumları yapan Binali Yıldırım son olarak geçen günlerde AKP Edirne 7'nci Olağan İl Kongresi’nde söylediği “Hatırlayın, Balyozlar, Ergenekonlar... Bunlar yalan mıydı, elbette bunlar vardı.” sözleriyle tepki toplamıştı.

Yıllarca hapis yatan kumpas mağduru komutanlar da Binali Yıldırım’a sert tepki göstermişti.

Dünkü yazısında “Binali Yıldırım’ın, AK Parti’ye karşı sistemin yaptığı haksızlıkları, dirençleri, zorlamaları dile getirmesine kimse bir şey diyemez. Ama bunu yaparken FETÖ uydurması olan Ergenekon’a ve Balyoz’a sahip çıkıyor gibi görünmemesi gerekir” diyen Ahmet Hakan, Yıldırım’la konuyla ilgili yaptığı telefon görüşmesini bugünkü köşesine taşıdı.

“Binali Yıldırım, öncelikle AK Parti’nin ilk döneminde ortaya çıkan vesayet odaklarına dikkat çekti.” diyen Ahmet Hakan, Yıldırım’ın “Ortalığı karıştırmak için ellerinden geleni yaptılar. Çeşitli girişimlerde bulundular. Partimizi kapatmak istediler. Ordu göreve diye gösteri yaptılar. Bazı provokasyonlara imza attılar ve bu faaliyetler, Ergenekon diye dava konusu oldu. Bunları unutmamız mümkün değil. Unutursak olmaz. Benzeri gelişmelerin yaşanmaması için hafızamızda diri tutmalıyız bu yapılanları.” sözlerini aktardı.

Hakan, yazısına şöyle devam etti:

“Ergenekon” ve “Balyoz” diyerek bu tür girişimlere vurgu yaptığını söyleyen Binali Yıldırım, daha sonra FETÖ’nün rolüne değindi.

Dediği şu:

“FETÖ, vesayetçi odakların çabalarını, kendine alan açmak maksadıyla kullanmıştır. Ergenekon davasındaki konuları abartmış ve sulandırmıştır. Hakikati yalan haline getirmiştir. Bu abartma ve sulandırma sonucu da davalarda çeşitli mağduriyetlere yol açmıştır. Hak edilmeyen acılar yaşandı. Onların hissiyatlarını tabii ki anlıyoruz. Benim sözlerim, onlara yapılan haksızlığı yok sayma anlamına gelmez. Mağduriyet yaşayanların tabii ki yanındayım”.

NE DEMİŞTİ?

Yıldırım, AKP Edirne 7'nci Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ama nelerle karşılaştık, ne zorluklarla mücadele ettik. Şöyle bir geriye doğru dönüp baktığımız zaman, en önce daha iktidarımızın ilk yıllarında darbe ve vesayet heveslileri meydanlardaydı. Hatırlayın, Balyozlar, Ergenekonlar... Bunlar yalan mıydı, elbette bunlar vardı. Daha sonra 2007'de Türkiye'nin en büyük partisine 363 milletvekili ile cumhurbaşkanını seçtirmediler. Eski vesayet alışkanlıkları, maalesef bizim iktidarımızda da tekrar hortladı. 367 diye bir icat çıkardılar ve ondan sonra ne dedik, 'madem bize cumhurbaşkanını seçtirmiyorsunuz, o halde bizde millete gideriz' dedik."

Binali Yıldırım'ın kumpas sevdası depreşti: Yine Balyoz-Ergenekon'u diline doladı