Binali Yıldırım'ın kumpas sevdası depreşti: Yine Balyoz-Ergenekon'u diline doladı

Her yıl düzenli olarak FETÖ'nün Balyoz-Ergenekon kumpaslarını savunan Binali Yıldırım geleneği bozmadı. Edirne'de konuşan Yıldırım, "Hatırlayın, Balyozlar, Ergenekonlar... Bunlar yalan mıydı, elbette bunlar vardı." dedi.

Binali Yıldırım'ın kumpas sevdası depreşti: Yine Balyoz-Ergenekon'u diline doladı

VERYANSIN TV

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı bağlantıyla katıldığı AKP Edirne 7'nci Olağan İl Kongresi, Mimar Sinan Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.

Kongrede konuşan AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini anlatırken bir anda darbeye giden sürecin önünü açan FETÖ kumpaslarını savundu.

'BALYOZLAR, ERGENEKONLAR YALAN MIYDI?'

Yıldırım konuşmasında şunları söyledi:

“Ama nelerle karşılaştık, ne zorluklarla mücadele ettik. Şöyle bir geriye doğru dönüp baktığımız zaman, en önce daha iktidarımızın ilk yıllarında darbe ve vesayet heveslileri meydanlardaydı. Hatırlayın, Balyozlar, Ergenekonlar... Bunlar yalan mıydı, elbette bunlar vardı. Daha sonra 2007'de Türkiye'nin en büyük partisine 363 milletvekili ile cumhurbaşkanını seçtirmediler. Eski vesayet alışkanlıkları, maalesef bizim iktidarımızda da tekrar hortladı. 367 diye bir icat çıkardılar ve ondan sonra ne dedik, 'madem bize cumhurbaşkanını seçtirmiyorsunuz, o halde bizde millete gideriz' dedik."

BİNALİ YILDIRIM'IN ERGENEKON-BALYOZ TAKINTISI

Daha önce Ergenekon, Balyoz ve diğer FETÖ kumpasları için mahkeme kararlarına ve “Kandırıldık” ifadelerini kullanan Erdoğan’ın aksine eski Başbakan Binali Yıldırım geçmişte defalarca kumpasları savunmaya devam etti.

Yıldırım, ekim 2016’da “Ergenekon ve Balyoz sapına kadar gerçekti, FETÖ’cüler sulandırdı” sözleriyle kumpasın savunuculuğunu yapmıştı.

2017’de Kocaeli’nde konuşurken FETÖ’yü eleştirmek için söze başlayan Yıldırım, FETÖ kumpaslarını savunurcasına “Darbeciler, Balyozcular, Ergenekoncular sırasını savdı, bu sefer FETÖ’cülere görevi devretti” demişti.

Şubat 2018’de Ankara’da konuşan Yıldırım, “Tabiri caizse şeytan taşlamaktan vakit buldukça hizmet ettik. Önce balyozcular, ergenekoncular onları def ettik.” diyerek FETÖ’cü hakim ve savcıların operasyonlarını birkez daha sahiplenmişti.

Binali Yıldırım geçen sene ocak ayında Manisa’da yaptığı konuşmada yine kumpas davalarını sahiplenmişti. Yıldırım bu sefer şu ifadeleri kullanmıştı:

“Hatırlayın darbe heveslenmelerini, Balyoz, Ergenekon, Ay Işığı bu girişimler yok muydu, elbette vardı ancak ondan daha sinsi bu FETÖ denen bu örgüt bu girişimleri abartarak, sulandırarak olan işi yalan işe çevirdi. Sonra da bu engeli temizledikten sonra kendileri gerçek yüzünü ortaya koydu. MİT tırlarında, Gezi olaylarında 17-25 Aralık’ta ve nihayet 15 Temmuz gecesi ne türlü bir örgüt olduğunu, nasıl emperyal güçlerini emirlerine akıllarını kiraladıklarını gördük.”

İSTANBUL 4. AĞIR CEZA MAHKEMESİ: ÖRGÜT VARLIĞINA HÜKMEDİLMEDİ

Ümraniye’deki bir gecekonduda 12 Haziran 2007’de ihbar üzerine 27 el bombasının ele geçirilmesiyle başlayan ve 12 yıl sonra beraatla sonuçlanan Ergenekon davasında gerekçeli karar 3 Eylül 2019’da açıklanmıştı. 739 sayfalık gerekçeli kararda “Ergenekon adı altında suç işlemek için kurulmuş bir örgütün varlığına hükmedilemeyeceği sonucuna varılmıştır. Örgütün, nerede, ne zaman, kim ya da kimler tarafından ne amaçla kurulduğu somut olarak ortaya konulamamıştır” denildi.
Gerekçeli kararda, “Mahkememizce de Ergenekon soruşturma ve kovuşturmalarında görev yapan kolluk görevlileri savcı ve hakimlerin FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla yapılan soruşturma ve kovuşturma örnekleri incelenerek bu dosyalarda görev yapanların yaptıkları işlemlere şüpheyle yaklaşılmasına ilişkin örnekler toplanmış bu olgular var kabul edilmiştir. FETÖ, toplumda kabul görebilecek ve destek bulabilecek bazı yanlışların yaşandığı iddia ettiği alanlara el atarak gerçeği aydınlatmak, suçluları yakalayıp cezalandırmak, toplum vicdanını tatmin etmek adına girdiği izlenimi vererek kamuoyu desteği sağlamakta, bu soruşturma ve kovuşturmalarla elediği kişiler yerine kendi üyelerini ve etki alanındaki kişileri yerleştirerek zemin kazanmaktadır” denildi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2015 yılında Harp Akademileri Komutanlığı’nda yaptığı konuşmada Balyoz ve Ergenekon gibi davalarla ilgili olarak, “Bu operasyonlarla şahsım başta olmak üzere, tüm ülke yanlış yönlendirildi, aldatıldı. Kurumlarımızın içinde örgütlenmiş, güçlü medya desteğiyle teçhiz edilmiş bir yapının, Türkiye’yi ele geçirmek için yürüttüğü bir kumpasa, bir darbe teşebbüsüne hep birlikte maruz kaldık” demişti. Erdoğan, “Samimiyetle ifade ediyorum; eski Genelkurmay Başkanımız başta olmak üzere, birlikte mesai sarf ettiğim için yakından tanıdığım pek çok komutanın tutuklanmasına şahsen gönlüm hiçbir zaman razı olmadı. Tereddütlerimi, itirazlarımı o dönemde bu işin sorumlularına ifade ettim, hatta kamuoyu önünde de dile getirdim” demişti.

‘METAL YORGUNU MU OLDUNUZ BİNALİ BEY’

Binali Yıldırım’ın geçen sene FETÖ kumpaslarını dile getirmesi üzerine Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, Ergenekon ve Balyoz operasyonlarının FETÖ kumpası olduğunu belirterek şunları yazmıştı:

“Ergenekoncular, Balyozcular sırasını savdı… FETÖ’cülere görevi devretti.”

*

Şu işe bakın hele!

Yıl olmuş 2017…

Ve ülkemizin başbakanı Binali Yıldırım, resmen ve alenen “Zaman gazetesi başyazarı” gibi konuşuyor.

*

Binali Bey…

– Sanki Ergenekon’un, Balyoz’un en başından en sonuna kadar FETÖ kumpası olduğu ortaya çıkmamış gibi…

– Sanki başta Zekeriya Öz olmak üzere bu soruşturmaları yürüten tüm savcı ve polislerin FETÖ’cü oldukları ortaya çıkmamış gibi…

– Sanki Ergenekon’la, Balyoz’la Türk Silahlı Kuvvetleri’nde FETÖ’cülere yer açıldığı ortaya çıkmamış gibi…

Hâlâ Ergenekon diyor, hâlâ Balyoz diyor.

*

Ama aynı Binali Bey’e…

“Madem FETÖ’cü polis ve savcıların yürüttükleri Ergenekon ve Balyoz operasyonları gerçek… O zaman aynı FETÖ’cü polis ve savcıların yürüttükleri 17/25 Aralık operasyonları için ne diyeceksiniz?” diye sorsak…

Verecek cevap bulamaz.

*

Binali Bey… Binali Bey…

Galiba sizde metal yorgunluğu başladı.

Tatile falan mı çıksanız?