Barış Pehlivan’a ‘darp’ görüntüleri yayınlandı

MİT mensubunun kimliğini ifşa iddiasıyla başlatılan soruşturmada 6 Mart’ta tutuklanan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’ın Silivri Cezaevi’ne girişte bir gardiyan tarafından darp edildiği iddia edilmişti. Savcılığın takipsizlik kararı verdiği ve İddianamede, ‘dezenformasyon faaliyeti’ şeklinde yorumlanan olayla ilgili kamera görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde bir gardiyanın Pehlivan’ın sırtına vurduğu görülüyor.

Barış Pehlivan’a ‘darp’ görüntüleri yayınlandı

Barış Pehlivan’ın Silivri Cezaevi’ne girişte darp edildiği iddiası önce Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yalanlanmıştı. Pehlivan ve avukatlarının konuyla ilgili suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturmada, savcılık “darp olmadığını” iddia ederek kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.

İDDİANAMEDE ‘DEZENFORMASYON FAALİYETİ’ DENİLDİ

‘MİT şehidini ifşa’ iddiasıyla tutuklanan gazetecilerle ilgili iddianamede de savcılar darp olayının olmadığını öne sürerek, “dezenformasyon faaliyeti” denilmişti.

İddianamede konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Şüpheli Barış PEHLİVAN’ın tutuklu olarak bulunduğu Silivri Cezaevi’nde 06.03.2020 tarihinde darp edildiğine ilişkin 07.03.2020 tarihinde gerçek dışı haberler yapılmıştır. Haberler üzerine Silivri ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından gerekli araştırma ve idari soruşturmalar yapılmış, tüm kamera kayıtları incelenmiş ve haberlerin gerçek dışı olduğu anlaşılarak Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 07.03.2020 tarihinde konuyla ilgili basın açıklaması yapılmıştır. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 07.03.2020 ve Cumhuriyet Başsavcılığımızın 09.03.2020 tarihli basın açıklamaları sonrasında Barış PEHLİVAN vekilinin 09.03.2020 tarihli dilekçesi ile “müvekkilinin cezaevinde darp edildiğine” dair şikayeti üzerine Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sonucu “müştekinin darp edildiğine ilişkin soyut iddiadan başka herhangi bir delil bulunmadığı gibi adli hekim raporları, kamera görüntüleri ve tanık beyanlarına göre müştekinin darp edilmediğinin sabit olduğu” gerekçesiyle 23.03.2020 tarih ve 2020/2160 karar numaralı Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar verildiği anlaşılmıştır.”

PEHLİVAN İFADESİNDE ‘SIRTIMA VURDU’ DEMİŞTİ

Barış Pehlivan, soruşturmada verdiği ifadede yaşadıklarını şöyle anlatmıştı:

“Mahkum kabul ve kayıt işlemlerim yapılıp cezaevine getiren kolluk kuvvetleri ayrıldıktan sonra bir infaz koruma memuru bana hitaben aşağılayıcı tarzda ve bağırarak konuşmaya başladı. İnfaz Koruma Memurunun tavırlarını sürdürmesi üzerine kendisine iletişimi kurmak maksatlı ve kibarca uyarmama rağmen bana ‘sen kimsin’ dedi. Kendisine yine kibarca ‘Ben Barış Pehlivan’ım, gazeteciyim, 37 yaşındayım, sizinle uygun bir dilde iletişim kuruyorum, siz kimsiniz’ diye sordum. Bana hitaben ‘ben devletim’ dedi. Bu diyalogdan sonra kayıt kabul işlemleri devam ederken ben kamera görüntülerinde gözükeceği şekilde sırtım infaz koruma memuruna dönük halde otururken infaz koruma memuru ben fark etmeden arkamdan gelip sırtımın sol tarafına iki defa avucunun içi ile vurdu.”

Şüpheli gardiyan ise ifadesinde, darp etmediğini, ileri sürerek “Barış Pehlivan’ın arkasında olduğum için biraz önüne doğru eğilerek kendisine ‘Burası devlet dairesidir, burada herkese ayrım yapmadan ismi ve soy ismi ile hitap ediyoruz’ dedim. Barış Pehlivan’ın yüksek sesle konuşması ve bağırması nedeni ile kendisine sakin olmasını söyledim” ifadelerini kullanmıştı.

KAMERA KAYITLARI ORTAYA ÇIKTI

Odatv, olayla ilgili kamera görüntülerini yayınladı. Görüntülerde bir gardiyanın Pehlivan’ın sırtına vurduğu ve eğilerek 1-2 saniye Pehlivan’a bir şeyler söylediği görülüyor.