Dedeağaç'taki ABD çıkarması başladı... Rusya mı kuşatılıyor Türkiye mi?

ABD, NATO’nun ‘Defender Europe 21’ tatbikatı için Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesindeki Dedeağaç’a gönderdiği askeri teçhizatlar “Lıberty Promıse” kargo gemisinden indirilmeye başlandı.

Dedeağaç'taki ABD çıkarması başladı... Rusya mı kuşatılıyor Türkiye mi?

VERYANSIN TV

Türkiye'ye 30 km mesafedeki Dedeağaç'a uzun süredir askeri yığınak yapan ve Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye cephe alan ABD, şimdi de burnumuzun dibinde Yunanistan'ın da katıldığı NATO şemsiyesi altında "Defender Europe-21" adlı ortak tatbikat yapıyor. Görünüşte asıl hedef Rusya olsa da, esasında Türkiye’yi de çevrelemeyi amaçlayan bu dev tatbikata Ankara da katılıyor.

ABD'nin liderliğindeki Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, (NATO) son 25 yılın en büyük tatbikatlarından biri olan "Defender Europe-21" için hazırlıkları tamamlıyor.

ABD’ye ait “LIBERTY PROMISE” kargo gemisi tatbikatta kullanılacak askeri teçhizatlar Dedeağaç Limanı’ndan indirilmeye başlandı.

İndirme çalışmalarının iki gün boyunca devam edeceği ifade edildi. Yunan medyasından ekinos haberinde, yaklaşık 800 parça askeri araç ve teçhizatın yük gemisinden indirilmesi için çalışmaların dün itibari ile başlandığını aktardı. Kargo gemisinden indirilmeye başlanan askeri araçlar arasında,110 “Black Hawk”, 10 “Chinook” tipi askeri nakliye, 25 adet de “Apache” tipi saldırı helikopteri yer alıyor.

28 BİN ASKER YER ALIYOR

Yunanistan bu yıl ilk kez “Defender Europe” planlarına dahil edildi.Türkiye'nin de yer aldığı DEFENDER Europe 21” tatbikatında 21’i NATO üyesi olmak üzere 26 ülke katılıyor. Tatbikat, 28 bin askerin katılımıyla 12 ülkede gerçekleştiriliyor. Ukrayna, Kosova, Moldova, Bosna-Hersek ve Gürcistan da NATO üyesi olmamasına rağmen tatbikata katılan ülkeler arasında… ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, mart ayından bu yana hazırlıkları süren Defender Europe 21 tatbikatının başladığını ve haziran ayının ortalarına kadar devam edeceğini açıklamıştı.

LOZAN'I DELİYORLAR!

Doğu Akdeniz'de tansiyon yükselirken, ABD bir süredir Lozan Antlaşması'na aykırı bir biçimde Türkiye'ye 30 KM uzaklıktaki Dedeağaç'a asker yığıyordu. Türkiye-Yunanistan sınırına yakın bir bölgede bulunan Dedeğaç'a NATO tatbikatları bahanesiyle ciddi silah yığınağı yapan ABD, buradaki stratejik limanın özelleştirilmesini ve işletmesini devralmaya çalışıyordu.

ABD, Yunanistan’ı koca bir askeri üsse çevirdi

"ABD'nin burada üs kurması Lozan'a aykırıdır" diyen uzmanlar, "Dedeağaç sınırdan askersizleştirilmesi gereken 30 km alan içerisinde yer alıyor. Batı Trakya Türklerinin yerleşik olduğu ve Yunanistan tarafından özerklik haklarının 100 yıldır gasp edildiği bu hassas bölgeye, Lozan'ı hiçe sayarak bir ABD üssü kurdurmak ve Türk azınlığın yoğun yaşadığı Gümülcine ve İskeçe ile Türkiye’nin arasına adeta askeri tampon oluşturmak, manidar bir girişimdir" değerlendirmesinde bulunmuştu.

'TÜRKİYE DE HEDEF'

Veryansın Tv yazarı Hüseyin Vodinalı, dünkü "Mayıs sıkıntısı" başlıklı yazısında tatbikatın Türkiye'yi ilgilendiren kısmıyla ilgili tespitlerde bulunmuştu.

Vodinalı özetle şu ifadeleri kulanmıştı:

"NATO’nun soğuk savaştan bu yana en büyük ve en tehditkâr tatbikatı olan Defender of Europe 2021 başladı.

Görünüşte asıl hedef Rusya olsa da, esasında Türkiye’yi de çevrelemeyi amaçlayan bu dev tatbikata Ankara da katılıyor.

İronik bir durum ama gerçek.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Defender Europe 21 tatbikatının Haziran ortasına kadar devam edeceğini söyledi.

Tatbikatta ABD, müttefikleri ve ortakları olmak üzere 26 farklı ülkeden 40 bine yakın asker görev alıyor.

Tatbikat tanımlaması lafın gelişi.

Yığınak büyük çaplı operasyonlar için yapılıyor.

Asıl hedef, Baltıklar, Balkanlar ve Karadeniz üzerinden Rusya’yı kuşatmak.

Yunanistan, Romanya ve Bulgaristan’a yapılan yığınak ve üsleri de düşünürsek Türkiye de tali hedef..."