'Berberoğlu’ zirvesinde Kılıçdaroğlu’ndan ‘Anayasa’ çıkışı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılama talebini Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen reddetmesinin ardından milletvekilleri ile basına kapalı grup toplantısında bir araya geldi.

'Berberoğlu’ zirvesinde Kılıçdaroğlu’ndan ‘Anayasa’ çıkışı

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılama talebini Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen reddetmesi tartışılıyor. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuyu milletvekilleri ile basına kapalı grup toplantısında değerlendirdi. 

Hürriyet’in haberine göre Kılıçdaroğlu şunları söyledi: 

'ANAYASA’YI ASKIYA ALMA AMACI TAŞIYOR’

Söylediklerimizde ve savunduklarımızda haklıydık. Haklılığımız, Anayasa Mahkemesi tarafından da oybirliğiyle onaylandı. Yerel mahkemenin verdiği bu karar, Anayasa’yı askıya alma amacı taşıyor. Hukukun üstünlüğünü ve adalet duygusunu hedef alıyor. Halkın oyuyla gelenler, bir gün yine halkın oyuyla gideceğini bilmelidir, demokrasinin temeli de budur. Ancak bugün, halkın oyuyla geldikleri makamlardan gitmemek için her türlü yolu deniyorlar. Medyayı, yargıyı ele geçirme amaçlarının nedeni de budur.

Hukukun üstünlüğü için her birimiz mücadele edeceğiz. Bu karar bize tuzun koktuğunu gösterdi. Bu çürümeyi ancak bir başka mahkeme kararı ortadan kaldırabilir. Çünkü yargıya olan güvensizlik, ancak bir başka yargı kararıyla yeniden sağlanabilir. Bu konuda da asıl büyük görev yargıya düşüyor. O kararı bekliyoruz.

'SOĞUKKANLILIKLA İZLEMELİYİZ'

Biz olayları soğukkanlılıkla izlemeliyiz. Bugüne kadar her söylem ve davranışımızda haklı çıktık. Vatandaşlarımız da bizim haklı olduğumuzu biliyor. Bu kararın bir şekilde hukuktan döneceğine inanıyorum. Devletin ve milletin temsilcilerinin böyle bir anayasasızlaştırma sürecine sessiz kalıp devletin köküne dinamit konulmasına seyirci kalmayacaklarını ümit ediyorum.”

Toplantının ardından basın toplantısı yaparak gazetecilere bilgi veren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel “HSK’nın bir an önce harekete geçmesi lazım. CHP’nin üzerinde çalıştığı bir yol haritası, eylem planı elbette var. Ancak yapılan itirazın, 14. Ağır Ceza’nın yaptığı hukuk katliamına, 15. Ağır Ceza’nın son verip vermeyeceği görmek ve ondan sonraki süreçleri dikkatle takip etmek durumundayız.