Beşiktaş’taki yangın faciasında ifadeler ortaya çıktı

Beşiktaş'taki bir gece kulübünde tadilat sırasında çıkan ve 29 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangında 9 şüphelinin savcılıktaki ifadeleri ortaya çıktı.

featured

2 Nisan Salı günü Beşiktaş Gayrettepe’deki 16 katlı binanın altında bulunan gece kulübünde yangın çıkmıştı. Çıkan yangında ilk belirlemelere göre 29 kişi hayatını kaybetmişti.

Yangının ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 şüpheliden 2’si savcılık tarafından serbest bırakılırken 9’u tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmişti.

Nöbetçi hakimlikçe sorgulanan şüphelilerden 8’i “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan tutuklanırken, şüpheli Fatma D, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

‘DAHA ÖNCE TATBİKAT YAPILDIĞINI GÖRMEDİM’

Sabah’tan Atakan Irmak ve Armağan Yılmaz’ın haberine göre; şüphelilerin savcılıktaki ifadeleri ortaya çıktı.

Şüpheli Arda Arman Perihan, işletmede halkla ilişkiler görevini üstlendiğini yangının olduğunu arkadaşının haber vermesiyle öğrendiğini belirterek, olay yerine gittiğinde itfaiye ekiplerine yardım etmek istediğinde yoğun dumandan dolayı faydası olmadığını söyledi.

Perihan, işletmenin yangın esnasında yapılacaklarla ilgili eğitim vermediğini ayrıca daha öncesinden tatbikat yapıldığını da görmediğini kaydetti.

‘YANGIN GÜNÜ İŞLETMEDE DEĞİLDİM’

Şüphelilerden İbrahim Bildirici, iş yerinde on yıldır elektrikçi olarak çalıştığını personele yangın söndürücü cihazların yeri ve acil çıkış kapısının gösterildiğini ifade ederek yangın günü işletmede olmadığını olayda kusuru olmadığını ileri sürdü.

‘SORUMLULUK ŞEHZADE ŞEKERGÜMÜŞ’E AİT’

Şüpheli İsmet Şen, ise savunmasında serbest bırakılmayı talep ederek, “İş yerinde tadilatı yapan şahısları bildiğim kadarıyla Şehzade Şekergümüş bulmuştu. Benim bu aşamada dahilim olmamıştır, tadilata gelen kişileri tanımıyorum, hatta tadilat sırasında hiç oraya gelmediğim için onları görmedim. Sorumluluğun Şehzade Şekergümüş’e ait olduğunu düşünüyorum.”dedi.

‘YANGIN EĞİTİMİ YOK’

Şüpheli Çağatay Altunel, olay günü işletmede olmadığını, iş yerinin son 1 yıl içinde uygulamalı ve teorik yangın eğitiminin olmadığını, yaşananlardan dolayı psikolojisinin bozulduğunu kaydederek suçlamaları reddetti.

‘TEHLİKELİ MADDELERİ SÖKMEMİZ GEREKİYORDU’

Yangında hayatını kaybedem demir işçilerinin patronu Kahraman Erdem, suçlamaları redederek “Normalde bizim tadilat yapılacak alana alandaki bütün yanıcı ve tehlikeli malzemeler söküldükten sonra girmemiz gerekiyordu ve en az bir ay çalışmamız vardı, ancak ilk toplantıda Ramazan ayı bitmeden tadilatın bitmesi gerektiği aksi halde bayramda mekanı açamayacaklarını ve bunun büyük bir maddi kayba yol açacağını söylediler. Biz de kısıtlı olsa da kabul ettik, yaşananlardan dolayı üzgünüm” şeklinde konuştu.

‘MAĞDUR EDİLDİK’

Şüphelilerden Dursun Çelik, savunmasında, işlerini bir gün öncesinden bitirdiklerini yapılan tadilatla ilgilerinin bulunmadığını söyledi. Satılan ürünlerin teslimatının yapıldığını mağdur olduklarını iddia ederek serbest bırakılmayı talep etti. Şüpheli Fatma D., herhangi işletmeyle ilgisinin bulunmadığı bundan dolayı kusurunun olmadığını iddia ederek suçlamaları reddetti.

‘ORGANİZASYONA DAHİL DEĞİLİM’

Şüpheli Mehmet Menduh Ceylan, işletmenin muhasebe işleri dışında herhangi bir organizasyona dahil olmadığını söyledi. Yangının birden geliştiğini ölenler arasında arkadaşlarının olduğunu bu durumdan dolayı çok üzgün olduğunu belirterek suçlamaları reddetti. Şüpheli Sibel Çelik, olayda kusurunun olmadığını iddia ederek serbest bırakılmayı talep etti.

Beşiktaş’taki yangın faciasında ifadeler ortaya çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!