Beyazıt Karataş iki yıl önce böyle uyarmıştı... Yangın felaketi göz göre göre gelmiş

Emekli Hava Tümgeneral Beyazıt Karataş, iki yıl önce sosyal medya hesabından adeta bugünleri ön görürcesine paylaşımlar yapmıştı.

Beyazıt Karataş iki yıl önce böyle uyarmıştı... Yangın felaketi göz göre göre gelmiş
Beyazıt Karataş iki yıl önce böyle uyarmıştı... Yangın felaketi göz göre göre gelmiş

VERYANSIN TV

Türkiye son günlerde orman yangınlarıyla mücadele ediyor. 26 ilde meydana gelen 85 orman yangını ciğerlerimizi yaktı.

Yangınlara müdahale tartışmaları arasında en çok gündeme gelen Türk Hava Kurumu'nun "Ateş Kuşları" ismi verilen uçaklarının artık kullanılmaması oldu.

Konuyla ilgili kurumlardan çelişkili açıklamalar yapıldı.

THK'dan yapılan açıklamada “Toplam 20 hava aracımız Manavgat'taki yangın dahil ülkemizin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahalede bulunmaktadır” denildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun 3 uçakla çalışma yapıldığına dair sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, THK’nın yangın söndürme uçaklarına ilişkin muhalefetten gelen eleştirilere ‘Türk Hava Kurumu'nun uçakları varmış falan da... Uçak falan yok. Bunlar duymaz uydurur, uyduruyorlar.’ yanıtını verdi.

Erdoğan’dan THK çıkışı: Uçak falan yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "THK ile problemimiz yok, olmaz da. Elindeki uçakla ilgili problem, uçabilecek kapasitede değil, uçsa da performans verecek kapasitede değil" dedi.

Yaklaşık 30 yıl orman yangınlarıyla başarıyla mücadele eden THK, iki yıldır kendi uçaklarıyla ihalelere katılamıyor. THK’nın elindeki uçaklar 4 bin 900 litre su kapasiteli ancak iki yıldır şartnameye minimum 5 bin litre şartı konuluyor. 100 litre bahane edilerek yerli imkan çöpe atılıyor.

Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin uçakların hazır olmadığına ilişkin iddiaları, bizzat THK’nın başına kayyum olarak atanan AKP’li eski Bakan Cenap Aşçı tarafından yalanlanmıştı. 

İlgili haber: THK uçakları hangarda çürütülürken, Rusya’dan günlük 1.3 milyon liraya uçak kiraladılar

AYNI SENARYO YAŞANIYOR

Son günlerde gündemi sarsan yangınlar akla iki yıl önceki İzmir yangınını getirdi. O günlerde de yangına müdahalede yetersiz kalınması üzerine THK uçakları tartışma konusu olmuştu.

O günlerde açıklama yapan Bakan Pakdemirli, THK uçaklarının çağın gerisinde kaldığını, ağrızalı olduklarını ve personelin o uçakları uçurmak istemediğini iddia etmişti.

Pakdemirli, Japon ve Rus menşeili uçakları orman envanterine katma planları olduğunu söylemişti.

THK yetkilileri ise o dönem de bakan Pakdemirli'yi yalanlayarak uçakların 5 uçağın hazır şekilde hangarlarda beklediğini açıklamışlardı. 

Uçakların 1970 model olmasının önemi olmadığını belirten THK yetkilileri, 3 yıl önce (2016) İsrail'de yangına müdahale eden uçakların Türk Hava Kurumu'na ait olan uçaklar olduğunu hatırlatmışlardı.

İSRAİL TEŞEKKÜR ETMİŞTİ

2016 yılının sonunda İsrail’de Kudüs dahil, 13 noktada çıkan yangına THK ekibi 3 tane CL-215 yangın söndürme uçağıyla müdahale etmişti.

Dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da yangına müdahale eden Türk Hava Kurumu (THK) “Ateş Kuşları” ekibine gösterdikleri büyük başarıdan dolayı teşekkür etmişti.

2 YIL ÖNCESİNDEN BUGÜNÜ ÖNGÖRDÜ

Emekli Hava Tümgeneral Beyazıt Karataş, iki yıl önce sosyal medya hesabından adeta bugünleri ön görürcesine paylaşımlar yapmıştı.

Karataş, 21 Ağustos 2019'da yaptığı 5 hatırlatmada THK uçaklarının önemine dikkat çekmiş ve önümüzdeki yıllarda yaşanacak doğal afetlerle mücadelenin planlanması uyarısı yapmıştı.

İşte Karataş'ın iki yıl önceki paylaşımları: