Beyazıt Karataş’tan F-35 açıklaması: Artık bitti!

featured

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, Ankara-Washington hattındaki F-35 anlaşmazlığına ilişkin Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in “diyalog süreci başlayacak” çıkışını Veryansın Tv’ye değerlendirdi. Açıklamayı “Türkiye’nin ABD’ye ödediği yaklaşık 2.1 milyar dolarla ilgili pazarlık süreci” olarak değerlendiren Karataş, “F-35 programına Türkiye geri dönüyor diye hayal kurmak yanlış. Bu bitti.” ifadelerini kullandı.

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

Türkiye ile ABD arasındaki F-35 anlaşmazlığı devam ederken, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in verdiği “diyalog” mesajı iki ülke hattındaki kriz masasını yeniden hareketlendirdi.

Demir’in “Neticesinde de bu ortaklık çerçevesinde, uçaklarımızla ilgili oluşan haklarımızın zayi olmaması, hukuk temelli bir yaklaşımla müttefiklik ruhuna da aykırı olmayacak şekilde bir çözüm bulunmasıyla ilgili diyalog süreci başlayacak” açıklaması, kamuoyunda “Türkiye F-35 programına geri mi dönüyor” sorularına neden oldu.

İlgili haber için tıklayın: İsmail Demir’den dikkat çeken F-35 açıklaması

‘F-35 BİTTİ, AÇIKLAMA PAZARLIKLA İLGİLİ’

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş’a göre ise, “F-35 programına Türkiye geri dönüyor diye hayal kurmak yanlış. Bu bitti.”

Türkiye’nin ABD’li lobi şirketiyle hukuki haklarını korumak için anlaşma yaptığını, F-35 programı için ödenen yaklaşık 2.1 milyar dolarla ilgili görüşmelerin yapıldığını anlatan Karataş, Demir’in çıkışını da bu kapsamda “pazarlık süreci” olarak değerlendirdi.

Karataş şöyle konuştu:

“F-35 mutabakat metni içerisinde özetle; ‘S-400 alırsan ben seni F-35 programından çıkartırım’ diye bir madde zaten yok. Ayrıca mutabakat metni içerisinde ‘eğer bir anlaşmazlık varsa tüm ortak ülkeler tarafından çözülür’ maddesi var. Ancak ABD ‘kimseye sormadan ben seni çıkarttım’ tavrıyla hareket etti.

‘ANLAŞMANIN NEDENİ PARASAL KONULAR’

Yine metinde ‘kişi, kuruluş, kurum vb. uluslararası mahkemeye gidemezsin’ diyor. Çözümün ortaklar arasında yapılacağını söylüyor. Bunun üzerine Türkiye 18 Şubat 2021 tarihinde lobi şirketiyle anlaştı. Bu anlaşmanın nedeni şu ana kadar Türkiye’nin ödemiş olduğu parayla ilgili konuyu çözme konusunda bir girişimdi. Sonradan da açıklandı.

Lobi şirketiyle anlaşma, F-35 projesine tekrar girmek değil parasal sorunları çözmeye yönelik bir anlaşma. Örneğin, F-35 programı ortağı olarak ödediğimiz para ve uçakların parçalarını üretmeye devam eden şirketlerimiz var.

Fakat ABD 21 Nisan 2021’de ‘Türkiye’yi F-35 programından çıkarttık. Bunu Türkiye’ye bildirdik’ dedi. Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkiliye dayandırılarak…

‘TÜRKİYE PARASINI KURTARMAYA ÇALIŞIYOR’

Dolayısıyla F-35 konusunda lobilerle parasını kurtarmaya çalışıyor Türkiye. Çünkü bu hukuki bir sorun. Uluslararası mahkemeye gitmiyorsanız uzlaşacaksınız demektir. Uzlaşma kültürü var burada. Bu noktada Türkiye’nin verdiği parayı alması konusunda pazarlıklar süreci işliyor diye gözlemliyorum. “

‘2026’DAN ÖNCE TESLİM ALAMAZSINIZ’

F-35 programında yeniden bir anlaşma yapılsa bile tedarik süreçlerinden dolayı Türkiye’nin 2026’dan önce Amerikan jetlerini teslim alamayacağına vurgu yapan Karataş “Şimdi oturup yeniden bir anlaşma yapsak bile 2026’dan önce F-35 uçağını teslim alamazsınız. Çünkü üretim ve tedarik sürecinin bir işleyiş takvimi vardır. Ayrıca programdan resmen çıkartıldık, bizim 6 uçağımız Amerikan Hava Kuvvetleri’ne verildi zaten. 7 inci ve 8’inci uçaklar da zaten otomatikman yine ABD Hava Kuvvetleri’ne verildi. Programdan çıkartıldık, resmi olarak açıklamalar yapıldı, şimdi programa geri dönebilir misin? F-35 programına Türkiye geri dönüyor diye hayal kurmak yanlış. Bunu destekleyenler için söylüyorum. Bu bir kere bitti.“ dedi.

‘S-400’LER NE OLACAK?’

ABD’nin F-35 için “S-400’leri iade” şartını koştuğuna dikkat çeken Karataş “ABD daha önce çeşitli defalar yaptığı açıklamalarda ‘F-35 programına girmek için S 400’leri kesinlikle kullanmayacaksın’ diyor. ‘Yaptırım uygularım’ dedi ve uyguladı. Savunma Sanayii Başkanlığına kurum olarak, Savunma Sanayi Başkanı ve Savunma Sanayi’nin 3 çalışanına CAATSA(ABD’nin Düşmanlarına Yaptırımlar Yoluyla Cevap Verme Yasası) kapsamında yaptırım uyguladı. Bu noktada kritik soru şudur: S-400’ler ne olacak? Yani tatbikattan tatbikata veya ihtiyacımız olduğunda mı kullanacaksınız? Örneğin; Ege Bölgesine göndermeyip Yunanistan’ın Patriot’ları orada dururken S-400’leri Ankara’da mı tutacaksınız?” dedi.

DEMİR’İN AÇIKLAMASI ABD’YE YANIT NİTELİĞİNDE

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’nin “Biden’ın ‘soykırım’ çıkışı Türkiye ile askeri ilişkileri etkilemez” ifadelerini de hatırlatan Karataş’a göre İsmail Demir’in mesajları aynı zamanda Washington’a yanıt niteliğinde.

“Demir’in açıklamasından önce sürece bakalım. ABD Başkanı Joe Biden 24 Nisan 2021’de sözde ‘Ermeni soykırımı’ yalanını tanıdığını açıkladı. Ardından 27 Nisan 2021’de Pentagon Sözcüsü John Kirby soykırım yalanının tanınmasının askeri ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi. 04 Temmuz 2003 Çuval Olayı sonrasında da ABD aynı tutumu izlemişti. Ben yaptım sesini çıkarma. Hemen yeri gelmişken belirteyim: Etkileyip etkilemediğini zaman içerisinde gördük ve göreceğiz. İlişkiler zehirlenmiştir. Türk Milleti olarak unutmamız mümkün değildir. 

ABD’ye yanıt olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Haziran 2021 tarihinde NATO Liderler Zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşmeye işaret ederek, ‘tüm bu konuları yüz yüze değerlendirerek yeni bir dönemin kapılarını aralayacağımıza inanıyorum.’ dedi.

14 Haziran 2021 NATO zirvesinden önce Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den böyle bir açıklama geliyor. Ne diyor Demir? ‘Anlaşmaya göre bir ülke kendi kendini F-35 programında çıkartamaz’ diyor. Ve diyalog sürecinin başlayacağını söylüyor.

24 Nisan 2021’den bugüne kadar gelen süreç böyle işledi. 14 Haziran 2021 ‘de Erdoğan-Biden toplantısının öncesinde bu açıklama geliyor. Bu gelişmelerin NATO toplantısı öncesine yönelik açıklamalar olduğu görülüyor. Yani ‘Ermeni soykırımı’ yalanını tanıyan ABD’nin hiç bir şey olmamış gibi yolumuza devam etmemizi istemesinden kaynaklanan yapılan açıklamalar olarak gözüküyor.

Ayrıca aklıma gelmiyor değil. F-35 ve S-400 üzerinden devam eden bu görüşmelerin başka alanları da kapsayıp kapsamayacağını aklımızdan çıkartmayalım.”

MİLLİ MUHARİP UÇAK PROJESİ’NİN ÖNEMİ

Milli Muharip Uçak projesinin önemine de değinen Karataş “Bütün bunları ortaya koyduğumuz zaman çok dikkatli olmak gerekiyor. Tüm politik girişimlerimizde Milli Muharip Uçak/MMU projesini dikkate almak durumundayız. ABD’nin hedefi türlü oyunlarla TF-23/MMU projesini baltalamak olacaktır. Bunu gündemimize alarak hareket etmek durumundayız. Sonuç olarak ABD’nin F-35 ve S-400’le ilgili açıklamalarının peşine takılmadan şu anda İsmail Demir’in de değindiği gibi MMU’yu bitirmeye öncelik vermelidir. “ diye konuştu.

Karataş’ın Milli Muharip Uçak değerlendirmesi:

Karataş’a göre Türkiye-ABD krizlerinin tarihçesi: 

Beyazıt Karataş’tan F-35 açıklaması: Artık bitti!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 sene önce

  Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş bitti diyorsa bitmiştir.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  AKP iktidarında dışişleri iç işleri vs. yok tayyip var kim ne karar alırsa alsın ne konuşursa konuşsun erdoğan bir anda herşeyi değiştirir o ne derse o olur

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Zarrap ve halkbank operasyonlarından abd ceza kesmek istiyor. Sen ceza kesme biz 2.1 sana verelim derdindeler. Böylelikle hucum gücümüz azalacak çalışnayan s400 lerle savunma yapıcaz……

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!