Biden'dan Türkiye ve nükleer bomba açıklaması

İran'ın nükleer programının babası olarak nitelenen Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesinin ardından Tahran yönetiminin 'nükleer faaliyetleri hızlandırma" kararı ABD'de endişe yarattı. ABD'nin seçilmiş başkanı Joe Biden, bu kararın bölge ülkelerini de etkileyeceğini söyledi. Biden, "Bu, Suudiler, Türkiye, Mısır ve diğerleri üzerinde kendi nükleer silahlarını elde etmek için muazzam bir baskı yapacak. Dünyanın o bölümünde ihtiyacımız olan en son kahrolası şey nükleer kapasitenin artırılması" dedi.

Biden'dan Türkiye ve nükleer bomba açıklaması
Biden'dan Türkiye ve nükleer bomba açıklaması

3 Kasım'da yapılan seçimlerde ABD Başkanı seçilen Demokrat Joe Biden, New York Times gazetesine telefonla açıklamalarda bulundu.

Thomas L. Friedman'a Muhsin Fahrizade suikasti sonrası İran'ın aldığı kararı değerlendiren Biden, "Bakın, hassas füzelerden ve bölgeyi istikrarsızlaştıran başkaca tüm her türlü şey hakkında çok fazla konuşuluyor. Fakat bölgede biraz istikrarı sağlamak için en iyi yol, nükleer programla ilgilenmek" dedi.

Seçilmiş ABD Başkanı Biden, açıklamasına şöyle devam etti: 

"İran nükleer bomba elde ederse, bu, Suudiler, Türkiye, Mısır ve diğerleri üzerinde kendi nükleer silahlarını elde etmek için muazzam bir baskı yapacak. Dünyanın o bölümünde ihtiyacımız olan en son kahrolası şey nükleer kapasitenin artırılması."

Biden devamında da, "Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla danışma halinde, füze programına eğilmenin yanı sıra İran'ın nükleer kısıtlamalarını sıkılaştırmak ve uzatmak için müzakerelerle ve sonraki anlaşmalarla ilgileneceğiz" ifadelerini kullandı.

SUİKAST SONRASI NÜKLEER ANLAŞMA RAFA KALKTI

İran Anayasayı Koruyucular Konseyi (AKK), nükleer faaliyetlerin hızlandırılmasını ve nükleer tesislerdeki denetimlerin sınırlandırılmasını zorunlu kılan yasa tasarısını Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümet üyelerinin ısrarlı karşı çıkışlarına rağmen onaylamıştı.

İranlı bilim insanı Muhsin Fahrizade'ye yönelik suikastın ardından Meclis'te onaylanan yasa, İran Atom Enerjisi Kurumu'nun uranyumu en az yüzde 20 zenginleştirmeye başlamasını ve düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stoklarını artırmasını zorunlu hale getiriyor.

Nükleer anlaşma, İran'a uranyumu en fazla yüzde 3,67 zenginleştirebilme izin tanıyordu.