Bilgen’in 'HDP' eleştirilerine Sancar’dan yanıt: Ne demek istediğini çıkaramadım

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Ayhan Bilgen’in HDP ile Kandil arasındaki ilişkiye tepki gösteren açıklamalarına yanıt verdi. Cumhuriyet’e konuşan Sancar “Doğrusu Ayhan Bilgen’in tam olarak ne demek istediğini bu cümlelerden hareketle çıkaramıyorum. Bu kadar muğlak bir ifadenin problem yarattığı kanaatindeyim.” ifadelerini kullandı.

Bilgen’in 'HDP' eleştirilerine Sancar’dan yanıt: Ne demek istediğini çıkaramadım

"Kobani" operasyonuyla tutuklanınca istifa eden eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, cezaevinden yazdığı mektupla HDP'deki Kandil etkisini itiraf etmiş ve partiyi sert ifadelerle eleştirmişti

HDP'yi tabana göre değil "Kandil ve İmralı için pozisyon belirlemeye kalkmak"la suçlayan Bilgen, HDP'nin tersine bir Türkiyelileşme çizgisi izledini söylemişti. 

Eleştirilere yanıt veren HDP Eş Genel Başkanı Ayhan Bilgen ise Kandil ile HDP arasındaki bağı görmezden geldi. 

SANCAR BİLMİYORMUŞ GİBİ DAVRANDI 

Cumhuriyet’in manşete çıkardığı röportajda İpek Özbey’e konuşan Sancar, “Doğrusu Ayhan Bilgen’in tam olarak ne demek istediğini bu cümlelerden hareketle çıkaramıyorum. HDP’nin İmralı ve Kandil’e göre pozisyon belirlediğini söylemek haksızlıktır. İktidar bunu, bizi ve siyasal ortamı terörize etmek için zaten yapıyor. İyi niyetli yaklaşımlarda bu kadar muğlak bir ifadenin problem yarattığı kanaatindeyim. Kongreden bu yana pek çok program açıkladık. Bunların hepsi bu parti binasında, parti yönetimindeki arkadaşlarımızla yüz yüze hazırlandı.” İfadelerini kullandı. 

HDP tersine Türkiyelileşiyor sözlerine de değinen Sancar “Türkiye partisi olma, Türkiyelileşme, HDP’nin kuruluşundaki temel noktalardan biri. Neden “partinin kuruluşu” diyorum, çünkü 30 yıllık geleneğimiz içerisinde daha önce kurulmuş başka partiler de var. Bu geleneğin büyük bir kısmını devraldık ama biz yeni bir partiyiz. HDP, mesela HADEP veya BDP ile aynı değildir; içerisinde geleneğini devraldığı partilerden elbette unsurlar var; ama farklılaştığı noktalar da.” iddiasında bulundu.

'ERGENEKON DAVASINI KASTETMEDİM' İDDİASI

Sancar’ın FETÖ'nün Ergenekon kumpasını savunarak milliyetçiliğe ve ulusalcılığa saldıran açıklaması da soruldu. 
Sancar “Benim Ergenekon davasını kastetmediğim çok açık. Bunu anlatmaya gerek bile duymam.” dedi.
 
 
 
 

 

 

 

“Hem müdahaleden bahsedip hem Kandil ve İmralı için pozisyon belirlemeye çalışmak, kendi pozisyonunun gereğini yapmamakla ilgili bir handikaptır.”