BIOS nedir, nasıl açılır?

BIOS nedir, nasıl açılır, işlevleri ile birlikte haberimizde…

BIOS nedir, nasıl açılır?

BIOS, bilgisayarın beyni olarak nitelendirilen, sistem ve donanım arasındaki bağlantıyı kuran bir yazılımdır.

BIOS NEDİR?

Açılımı Basic Input Output System olan BIOS, kalıcı bir yazılımdır ve ROM bellekte saklanır. Bilgisayarın beyni olarak nitelendirilen BIOS, giriş ve çıkış gibi bilgisayarın temel aygıtlarını denetleyerek sistemin açılmasını sağlar. Sistem ve donanımlar arasında bağlantı kuran BIOS, ayrıca anakartın özelliklerinin kullanılmasını da sağlar.

BIOS, bilgisayarın donanımsal değişikliklerinin yapıldığı yazılımdır. Format işlemi ve bilgisayarın fan ayarı da BIOS’tan yapılır.

İşletim sisteminin hatasız bir şekilde çalışmasına yarayan BIOS, ekran aracılığıyla kontrol edilebiliyor. BIOS’un çökmesi veya ayarlarının bozulması bilgisayarın düzgün çalışmamasına ve bilgisayarın performansının düşmesine sebep olabilir. Bu yüzden BIOS’un ayarlarının bozulmaması ve düzenli olarak güncellenmesi önem arz eder. BIOS’un çökmesi durumda ise tekrar yüklenmesi gerekir.

BIOS NE İŞE YARAR?

Birçok işlem BIOS aracılığıyla gerçekliyor. BIOS’un işlevleri şu şekildedir:

• Donanımların voltaj ve frekans ayarlarını yapar.

• Bilgisayar açılırken ekran kartı ve RAM gibi donanımları test eder.

• Format atma işlemi, BIOS üzerinden gerçekleşir.

• Kullanılmayan donanımlar, BIOS üzerinden kapatılabilir.

• Herhangi bir donanımda sorun yaşandığında, bilgisayarın hatalı bir şekilde çalışmasını engeller ve bilgisayarın başlatılmasını durdurur.

• Başlangıç sürücüsünü belirler.

BIOS NASIL AÇILIR?

BIOS’un açılması, bilgisayarların işletim sistemine göre farklılık gösteriyor. Çoğunlukla bilgisayarların ayarlar bölümünden giriş yapılabilen BIOS, bilgisayarın modeline göre değişik yöntemlerle de açılabiliyor. BIOS’a ayarlar bölümünden giriş yapabilmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

1. Bilgisayarınızın “ayarlar” kısmına girin.

2. “Güncelleme ve güvenlik” seçeneğine tıklayın.

3. Bilgisayarınıza bir kurtarma başlığı gelecek. Bu ekranda “yeniden başlat” seçeneğine tıklayın. Bilgisayar yeniden başlatma işlemini tamamladığında BIOS ayarları açılacak. (BIOS ekranı İngilizcedir. Eğer bu konuda bilgili değilseniz BIOS ayarlarını değiştirmeyin. BIOS ayarlarında yapılan yanlış bir değişiklik, işletim sisteminde sorunlara yol açabilir.)

WINDOWS 8 VE 10’DA BIOS NASIL AÇILIR?

Windows 8’de BIOS ayarlarını açmak için şu adımları izleyebilirsiniz: 1. Bilgisayarınızın “ayarlar” sayfasını açın.

2. Ayarlar sayfasından “PC ayarlarını değiştir” seçeneğine tıklayın.

3. Ardından “genel” kategorisine tıklayın.

4. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınızı 4-5 yıl önce aldıysanız UEFI’ye sahip olabilirsiniz. UEFI, ‘Kullanıcı Genişletilebilir Ürün Bilgisi Arabirimi’ anlamına geliyor. UEFI, BIOS’a göre daha yeni bir yazılımdır. UEFI, BIOS’un aksine fare ile de kontrol edilebilme özelliğine sahiptir. Windows 10’da bilgisayarınızı yeniden başlatmak için şunları yapabilirsiniz:

1. Bilgisayarınızda “ayarlar” bölümüne girin.

2. Açılan sayfada “güncelleme ve güvenlik” seçeneğine tıklayın.

3. “Kurtarma” seçeneğini seçin.

4. “Şimdi yeniden başlat” yazan yere tıklayın. (Bu işlem bilgisayarınızın yeniden başlamasını sağlar. Açık ve kaydedilmemiş bir dosyanız varsa kaydedin.)

5. Ardından “bir seçenek belirleyin” yazılı ekrandan “sorun giderme” seçeneğine tıklayın.

6. “Gelişmiş seçenekler” ekranını açın.

7. “UEFI ürün yazılımı ayarları”na tıklayın. (Bu seçenek bilgisayarınızda çıkmadıysa “başlangıç ayarları”na tıklayın. Bu işlem sonrasında bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır. Bu işlem gerçekleştikten sonra klavyenizden F1 ya da F2 tuşlarından birine basın.)

8. “UEFI ürün yazılımı ayarları”nı seçtikten sonra “yeniden başlat” düğmesine tıklayın.

ACER BIOS TUŞLARI

Acer marka bilgisayardan, BIOS ekranını açmanın kısayolu F2 veya DELETE tuşudur. Bu tuşları kullanarak BIOS ekranını açabilirsiniz.

ASUS BIOS TUŞLARI

Asus marka bilgisayardan, BIOS ekranını açmanın kısayolu F2 veya DELETE tuşudur. Bu tuşları kullanarak BIOS ekranına ulaşıp bilgisayarınızın ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

DELL BIOS TUŞLARI

Dell marka bilgisayardan, BIOS ekranını açmanın kısayolu F2 tuşudur. Bu tuşları kullanarak BIOS ekranda istediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz.

LENOVO BIOS TUŞLARI

Lenovo marka bilgisayardan, BIOS ekranını açmanın kısayolu F2 tuşudur. Bu tuşları kullanarak BIOS ekranına ulaşabilirsiniz.