BMGK’dan Rusya karşıtı karar… Türkiye de destek verdi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Rusya'nın Ukrayna'ya savaş tazminatı ödemesini isteyen karar kabul edildi.

featured

93 üyeli BM Genel Kurulu, Rusya’nın Ukrayna içerisinde veya Ukrayna’ya karşı her türlü uluslararası hukuk ihlalinden sorumlu tutulmasının talep edildiği kararı oyladı.
94 ülkenin lehte, 14 ülkenin aleyhte oy kullandığı oylamada 74 üye ülke çekimser kaldı.

Karşı oy kullanan ülkeler arasında Suriye, Kuzey Kore, İran, Çin, Beyaz Rusya, Küba gibi ülkeler bulunuyor.

Türkiye ise Batı blokuyla birlikte kararı destekleyen ülkeler arasında yer aldı.

Kararda, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı uluslararası hukuka aykırı eylemlerinden kaynaklanan ve zarar, ölüm veya yaralanmaların tazminine yönelik uluslararası bir mekanizma kurulması çağrısı yapılıyor.
BM Genel Kurulunun kararları yasal olarak bağlayıcılık taşımasa da siyasi ağırlığa sahip.

BMGK’dan Rusya karşıtı karar… Türkiye de destek verdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 3 hafta önce

  Batı basının Çin ve İran’ın Rusya karşıtlığı iddiasının yalan olduğu Türkiyenin de iddia edildiği gibi tarafsız değil ABD/Ukrayna yanlısı olduğu tabak gibi ortaya çıktı.

 2. NATO ülkesi olarak evet kullanacak bunda şaşılacak bişey yok, şaşılacak olan asıl şey sanki Türkiye ABD karşıtı bir ülkeymiş gibi izlenim oluşturan AK troller ve onların destekçilerine inanan, sanal alemde yaşayan insanların çokluğu.

  • 3 hafta önce

   Nato ülkesi olarak yaptirimlara katilmadi ve batida Türkiyeye ifrit kusuluyor bundan dolayi. O zaman niye yaptirimlara katilmadilar?

 3. 3 hafta önce

  İmzaları atan attıranları vatan haini listesine alın.

  Siz almazsanız tarih alacaktır,almıştır

  • 3 hafta önce

   Rusya’nin bagimzsiz bir ulkeyi isgalini destekleyenleri hain olarak yazin

 4. 3 hafta önce

  Türkiye herkesin anlattığı gibi tarafsız olsaydı burada çekimser oy kullanırdı. Siyasal islamcılar her zaman batının maşasıydı hala da öyle.

 5. 3 hafta önce

  Bundan birkaç yıl sonra bizi de aynı Rusya’nın pozisyonuna sokacaklar. Ege’de, Güneydoğu’da üzerimizde tepinip sonrada kendimizi müdafa ettiğimizde bizi saldırganlık ile suçlayacaklar yaptırımlar uygulayıp sonra da böyle kararlar alacaklar. Göz göre göre o noktaya gidiyoruz ve bu siyasetçiler ile vay halimize.

 6. 3 hafta önce

  dış ilişkilerde denge politikası devam ediyor.hem abd hem rusya işine geldiği gibi ikili oynadığı için tr de ikili oynuyor.tek bir olay ile yargı yapılmaz.uluslararası ilişkilerde, ince karşılıklar ve mesajlaşmalar vardır.evet putin e daha meyilliyiz ancak, putin in son hamlesi tr nin arabuluculuk gayretlerini boşa çıkardı.hindistan arabuluculuğunu bize tercih etti.bizi yabana atıverdi.bu benzeri tavır ilk de değil.kısaca çok da güven vermiyor, çünki, perde arkasında abd ile danışıklı döğüş..bunları putin in yüzüne vurmak, tamda tr cesareti..kısaca, oyunları görüyoruz demek.ilgi nedenle dış siyaset (parti değil devlet politikası olarak) başarılı denilebilir.iç malesef..bizi yıkarlar ise bu içten olacak.çünki, millet kalitemiz diplere düştü..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!