‘Bu altılı masa toplantısı zor geçecek’… Akşener’den hamle beklentisi

CHP yönetiminde etkin bir ismin, 14 Kasım'da Ali Babacan'ın ev sahipliğinde toplanacak altılı masa toplantısının zor geçeceğini söylediği öne sürüldü. İddiaya göre Meral Akşener, başörtüsü ve HDP konusundaki eleştirilerini sıralayacak ve masadaki bazı partilerin rahatsız olduğu BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş'ın masaya katılımı için teklifini sunacak.

featured

Sözcü yazarı Aytunç Erkin ismini açıklamadığı CHP’de etkin bir kişinin, 14 Kasım’da gerçekleştirilecek altılı masa toplantısının “zor geçeceği” yönündeki görüşünü aktardı.

Söz konusu ismin, İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu’nun CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdiği 7 Kasım açıklamasına işaret ettiğini aktaran Erkin, “Satır arasında verilen mesaj çok önemli. Masa, başörtüsü gündemini öncelikle konuşacak ve Meral Hanım eleştirilerini sıralayacak” dediğini kaydetti.

Erkin devamında ismini açıklamadığı CHP’linin şu değerlendirmesini aktardı:

“İYİ Parti, HDP’ye bakanlık tartışmalarıyla başlayan süreçten bu yana rahatsız. O açıklamanın yapıldığı 5 Eylül’den bugüne iktidarda bir toparlanma, muhalefette ise yerinde sayma görüntüsü var. Özellikle Meral Hanım, başörtüsü konusunda, iktidarın elini güçlendirdiğini düşündüğü bu hamlenin doğru olmadığını her fırsatta dile getiriyor. Hatta, ‘kapanan değil kanayan yaralar’ vurgusu yaptı! Şimdi gelinen noktada, masanın AKP’den kopmuş iki muhafazakâr partisi ve yine masada Kemal Bey’i en çok destekleyen isimlerden Saadet Partisi başörtüsü konusunda ne diyecek? Çünkü… Üç parti de CHP’ye bu konuda destek verdi hatta medyaları da. Meral Hanım gündemin ekonomiden HDP ve başörtüsüne kaymasından rahatsız. Ve son hamlesi de masada DEVA başta olmak üzere diğer partilerin de rahatsızlık duyduğu BTP lideri Hüseyin Baş’ı ziyaret etti, masaya sunacak. Biliyoruz ki, Baş ve partisine geçmişten gelen eleştirileri var diğer muhafazakâr partilerin.”

KÜRŞAT ZORLU NE DEMİŞTİ?

Kürşat Zorlu 7 Kasım’daki basın açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu, tabii anayasa ve muhtemel tartışma, referandum konusuyla ilgili bir mesele. Şunu hatırlamamız gerekiyor; bu süreç nasıl başladı? CHP’nin bir önerisi ve çağrısı oldu, kanun değişikliği. Sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan el yükseltti adeta. ‘Bunu anayasa üzerinden çözelim ve referanduma götürelim’ şeklinde bir ifade, yeni bir çağrı geldi aklımıza. Biz, bu tartışmayı, milletimizin bu kadar ağır koşullardan geçtiği bir dönemde çok üzücü bir tartışma olarak görüyoruz. Neden? Üretici enflasyonu son 40 yılın zirvesine gelmiş. Genel Başkanımız ‘Kapanmış yaraları açmak değil, çözüm bekleyen sorunlar üzerine gidelim’ dedi. Biz, referandum yerine milletimizin bir seçim sandığı beklediğini ortaya koyduk. Bir; bu vakit kaybı. İki; ağır koşulların üzerinde, muhtemelen bir seçim üzerine bindirilecek ek bir külfet bu. Kutsallarımızın siyasi saiklerle tartışma konusuna getirilmesini doğru bulmuyoruz. Sayın Genel Başkanımız, özellikle başörtüsüyle ilgili, yani Anayasa’nın 24’üncü maddesi, bu konularla ilgili kanaatini ve burada neler olup bittiğine yönelik tartışmaları da 14 Kasım’daki Altılı Masa toplantısında dile getirecek.”

‘Bu altılı masa toplantısı zor geçecek’… Akşener’den hamle beklentisi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!