Bu fidanlar Erbaa’ya nefes olacak… Av. Atal’dan ‘taş ocakları’ tepkisi

Tokat Erbaa'ya yapılması planlanan "Patlatmalı Kalker Ocağı" projesine tepki gösteren köylüler ve avukatları İsmail Hakkı Atal, valiliğin "ÇED Gerekli değildir" kararına itiraz etmişti. Bugün Erbaa'da köylülerle birlikte çam fidanı dağıtan Atal, taş ocaklarının köy yerleşim yerlerinin yakınında yapılandırılmaması gerektiğini söyledi. Atal, şirketlerin '1 lira kazancı için, devlete bin lira zarar verdiğini" anlattı. 

featured

VERYANSIN TV

Tokat Valiliği, Erbaa İlçesinde Çamdibi Köyü ile Doğanyurt Köyü sınırlarında yer alan Erbaa İkizler Tekstil Orman Ürünleri İnşaat Otomotiv Gıda Madencilik tarafından yapılması planlanan “Patlatmalı Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi” projesine ilişkin “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararı vermişti.

Toprağını savunmak için harekete geçen köylüler, Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’nden (CVH) Avukat İsmail Hakkı Atal ile birlikte Tokat İdare Mahkemesi’ne giderek ‘ÇED gerekli değildir’ kararına itiraz etmişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Tokat’ta kalker ocağı itirazı… Av. Atal: Buranın korunması milli güvenlik meselesidir

‘ŞU ANDA İKİ KÖYÜ TOZ ALTINDA BIRAKIYOR’

Taş ocaklarına karşı mücadelesini sürdüren köylüler ve avukatları İsmail Hakkı Atal bugün Erbaa’da basın açıklaması yaptı.

Erbaa’da bir süredir, köylüler adına, altın madenlerine karşı mücadele ettiklerini söyleyen Atal, “Şimdi altın madnelerinin yanına bir de taş ocakları eklendi. Burada bulunmamızın sebebi, Erbaa’nın tarımını, asma yaprağını tehdit eden taş ocakları. Öyleki Çamdibi ve Doğanyurt köylerinin hemen yanı başında bütün mevzuata, yasalara aykırı bir şekilde izinler verilmiş, yapılandırılmış, şu anda iki köyü toz altında bırakıyor” dedi. Atal, dün Tokat İdare Mahkemesi’ne giderek ‘ÇED gerekli değildir’ kararına itiraz ettiklerini hatırlatıp, duruşma sonrası bugün köylülerle birlikte çam fidanı dağıttıklarını söyledi.

‘YASADAKİ BOŞLUKTAN FAYDALANIYORLAR’

“‘ÇED gerekli değildir’ kararı neye göre verildi?” sorusunu yanıtlayan Atal, şunları söyledi:

“Türkiye’de yasaya göre, 25 hektarın altındaki alanlarda ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alınabiliyor. Şirketler de kanunun arkasından dolanmak için bin hektar ruhsat sahası varsa kendi alanını 24 hektar olarak gösteriyor. Valiliğe başvuruyor, valilik de ‘ÇED gerekli değildir’ kararı veriyor. Valilikte ‘ÇED gerekli değildir’ kararının altına imza atan, buna olumlu görüş bildiren tüm il müdürlükleri suç işliyor. Çünkü şirketler, yasadaki bir boşluktan faydalanarak ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alıyor. Halbuki olayın ruhsat sahası üzerinden değerlendirilmesi lazım.”

‘1 LİRA KAZANCI İÇİN BİN LİRA ZARAR VERİYOR’

Taş ocaklarının köy yerleşim yerlerinin yakınında yapılandırılmaması gerektiğini söyleyen Atal, “Şirketler öncelikle para kazanmayı düşündükleri için, köyün olmadığı yerde taş ocağı açmaya kalksalar maliyeti 10 lira olacak ama Çamdibi ve Doğanyurt köylerinin yakınında yaptığı zaman maliyeti 1 lira oluyor. Halbuki Çamdibi ve Doğanyurt köyleri ve etrafındaki tarım arazileri, asma yaprakları bin lira kazanç verir. Kendi 1 lira kazancı için, ülkeye, millete, devlete, halka bin lira zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

“İki tane köy var Çamdibi ve Doğanyurt. Bir tanesinin üzerinde de hali hazırda işleyen maden ocağı var. Onunla ilgili de yarın savcılığa şikayet dilekçesi vereceğiz” diyen Atal, madenin kapasitesinin 5-6 kat üstünde üretim yaptığı, kamyonların üzerine branda çekilmediğini, bütün köyü toz altında bıraktığını, günde 8 saat çalışması gereken şirketin 15-16 saat çalışarak köylüyü uyutmadığını söyledi.

‘SADECE AKP YOK’

Öte yandan basın açıklamasına MHP’li Erbaa Belediye Başkan Yardımcısı Elif Altıntaş Ayral, CHP Erbaa Belediye Başkan adayı Coşkun Tonkal ve İYİ Parti Erbaa Belediye Başkan adayı Melike Tepecik katıldı.

Melike Tepecik, belediyenin kamyon ihlali yaptığını söyleyerek sözü Erbaa Belediye Başkan Yardımcısı Elif Altıntaş Ayral’a verdi. “Kendi üzerimize düşeni yapacağımıza dair sözümüz olsun” diyen Ayral’a, köylüler “Belediyenin araçları da tonaj ihlali yapıyor” sözleriyle tepki gösterdi.

Avukat Atal ise CHP, MHP ve İYİ Partili isimlerin basın açıklamasına katıldığını belirtip “Sadece AKP yok” dedi.

Yayının tamamını izlemek için tıklayın:

Bu fidanlar Erbaa’ya nefes olacak… Av. Atal’dan ‘taş ocakları’ tepkisi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Ben de bir Doğanyurtlu olarak köylülerimin hak mücadelesini destekliyorum. Bu emperyalizm sömürü düzeni ve yerli iş birlikçilerinin girmediği vatan köşesi kalmadı. Sadece taş ocağımı? birde Doğanyurt ve Çamdibi köylerimizin 3-2.5 km güneyinden geçen Kelkit çayı üzerine 2015 yılında yapılan ne idüğü belirsiz bir HES barajı var ki bu köylerde başta ceviz ağaçları ve üzüm bağlarında % 40-50 rekolte düşüklüğüne yol açmaktadır. Basın açıklamasını yapan Ziraat mühendisi Kadir İspirliyi ve diğer konuşmacıları kutluyorum. Veryansın tv. ve Serkan Öz beye de tanıtın ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

  2. Serkan ve İsmail beyin hakkını ödeyemeyiz.
    Minnettarız…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!