Bu toplantının bitiş saati yok! Putin’in ‘Büyük yıl sonu basın toplantısı’ başladı

Rusya lideri Vladimir Putin, büyük yıl sonu basın toplantısı kapsamında sorularını yanıtlamak için Rus ve yabancı gazetecilerle bir araya geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2001'den beri düzenlediği büyük basın toplantısı için bu yıl 1895 gazeteci akredite oldu.

Bu toplantının bitiş saati yok! Putin’in ‘Büyük yıl sonu basın toplantısı’ başladı

Rus liderin ekonomiden iç siyasete, uluslararası meselelerden Rusya’daki sosyal sorunlara kadar çeşitli alanlarda değerlendirmeler yaptığı büyük basın toplantısı, hem Kremlin’in dış politika vizyonunun bir özetinin olması hem de ülke içindeki sorunlara çözüm aranması nedeniyle Türkiye için de önemli içerik taşıyor.

Putin’in her yılın sonunda düzenlediği bu basın toplantısının ‘büyük’ olarak tanımlanmasının nedenlerinden biri, toplantının belirli bir bitiş zamanının olmaması. Zira basın toplantısının ne zaman biteceğine Rus lider kendisi karar veriyor.

Putin’in bu yıl 15. kez düzenlediği basın toplantılarının en uzunu 2008’de gerçekleşmişti. Bu basın toplantısı 4 saat 40 dakika sürmüştü. Putin’in geçen yılki basın toplantısı ise 3 saat 43 dakikanın ardından sonlanmıştı.

Rusya Devlet Başkanı’nın yıl sonu basın toplantıları 2001’den beri neredeyse her zaman Aralık ayının perşembe günlerinden birinde düzenleniyor. Bunun istisnalarından biri 2016’da gerçekleşmişti.

Rus lider 2016’da basın toplantısını kendi kararı ile bir cuma günü gerçekleştirdi. Zira toplantının yapılması gereken perşembe günü, görevdeyken suikasta kurban giden Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov‘un cenazesi düzenlenecekti.

Rusya’da televizyonlardan canlı yayınlanan yıl sonu basın toplantıları, ülke için mühim bir siyasi olay kabul ediliyor. Nitekim yıl sonu basın toplantısında Putin’in kendisine yöneltilecek her soruyu yanıtlamaya hazır olup olmadığı sorusu karşısında Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da şunları söyledi:

“Devlet Başkanı’nın her soruyu yanıtlamaya hazır olup olmadığına gelince, Tabii ki hazır. Buna hazır olduğunu defalarca gösterdi. Dolayısıyla basın toplantısının ülkemiz için her zaman olduğu için çok ilginç bir siyasi olay olacağından şüphem bulunmuyor.”

BÜYÜK PANKART YASAĞI

sputniknews/türkçe’den yayınlanan habere göre Rusya lideri Putin’in ofisinden, bu sene basın toplantısında geçerli olacak bir yasağın hatırlatması yapıldı. Yapılan yazılı açıklamaya göre gazetecilerden, basın toplantısında soru sorma şanslarını artırmak için büyük pankartlar getirmemeleri istendi.

Basın toplantısının yapılacağı salona, orada fotoğraf çekmek için bulunan kişilerin ve operatörlerin işlerine engel olunmaması için A4 boyutundan büyük pankartların alınmayacağı uyarısı yapıldı.

Putin’e soru sormak adına renkli ve parlak yazıların yer aldığı büyük pankartlar getirmek bir gelenek halini almış durumda. Hatta basın toplantılarında gazetecilerden bazıları Rusya liderinin dikkatini çekmek için renkli kostümler giymeyi ya da yanlarında büyük boyutlarda peluş oyuncaklar getirmeyi tercih ediyor.

TÜRKAKIM-UKRAYNA-AVRUPA

Rusya lideri bir soru karşısında, “TürkAkım ya da Kuzey Akım-2 gibi yeni doğalgaz boru hattı projelerine rağmen ülkemizde çıkarılan doğalgazın Ukrayna üstünden transit yoluyla başkalarına ulaştırılmasına devam edeceğiz” dedi ve ekledi:

“Doğalgazın Ukrayna üstünden transit yoluyla Avrupa’ya iletilmesi bizim için daha maliyetli ancak Rusya bu transit yolunu korumaya hazır.”

Putin bir türlü neticeye ulaştırılamayan doğalgaz fiyatı görüşmeleri hakkındaysa, “Rusya hâlâ doğalgaz için Ukrayna’ya şu anda aldığından çok daha uygun bir fiyat sağlamaya hazır” açıklamasını yaptı.

Rus lider Putin, Dünya Dopingle Mücadele Kurumu’nun (WADA) Rusya’yı dört yıl boyunca düzenlenecek olan tüm büyük spor organizasyonlarından men etmiş olmasına ilişkin olarak, “WADA’nın bireysel cezalandırma yerine Rus sporcuları kolektif olarak cezalandırması adil bir karar değil. Rus sporcuların ezici çoğunluğu ‘temizken’ böyle bir karar alınmış olası siyasidir” vurgusunu yaptı.

Putin söz konusu kararın ne aklıselime ne de uluslararası hukuka uygun olduğunu da ekledi.

Dünya Dopingle Mücadele Kurumu (WADA) bugün İsviçre’nin Lozan kentinde yaptığı toplantıda, Rusya’nın 4 yıl boyunca tüm uluslararası spor müsabakalarından men edilmesi kararı aldı.

KAMÇATKA SORUSU

Basın toplantısında Rusya lider, elinde “15 yıldır Kamçatka’dan soru almadınız” yazılı pankart tutan bir gazetecinin sorusunu yanıtladı.

Kamçatkalı gazeteci Putin’e, uçak biletlerinin pahalı olması nedeniyle Kamçatka’ya gidip gelmenin herkesin karşılayabileceği bir şey olmadığı, bununla ilgili bir düzenleme yapmayı planlayıp planlamadıklarını sordu.

Ayrıca gazeteci Rusya’nın uzak doğusunda yer alan Kamçatka’yı Putin’in bir süredir ziyaret etmemiş olmasının uçak biletlerinin pahalılığıyla bir ilintisi olup olmadığı sorusunu da yöneltti.

Rusya Devlet Başkanı soru karşısında esprili bir dille, “Kamçatka’ya gelmeyişimin sebebi uçak biletlerinin pahalılığıyla ilişkili değil. Zira biliyorsunuz ki ben ayrıcalıklı yolcu kategorisinde yer alıyorum. Bunu unutmamanızı rica ederim” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Rus lider iklim değişikliğine ilişkin bir soru karşısında şunları söyledi:

“BM verilerine bakılacak olursa atmosfere zararlı gaz salınımı yapan ülkelerin başında ABD geliyor, bunu Çin ve AB izliyor, Rusya ise dördüncü sırada yer almakta. Kimse iklim değişikliğinin nedenlerini tam olarak bilmiyor. Ancak küçücük bir kaymanın dramatik sonuçları olabileceğini biliyoruz. İnsanlığın iklim üstündeki etkisini tam olarak hesaplamak mümkün değil. Tabii ki bu, iklim değişikliğine karşı hiçbir şey yapılmayacağı anlamına gelmiyor, hiçbir şey yapmadan bir kenarda oturmak doğru olmaz. Rusya, iklimin ani bir biçimde değişmemesi adına elinden geleni ortaya koymalı.”

(Sputniknews)