Bürokraside ‘dava adamı’ azmış! ‘Alaşağı ederiz’den sonra şimdi de ‘temizlik’ çağrısı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin “Bürokrasiyi alaşağı ederiz” sözleri tepki çekmişti. Sabah yazarı Müderrisoğlu da “kritik devlet kurumlarının tek tek check-up raporunun çıkartılmasını" önererek "temizlik" çağrısı yaptı.

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati‘nin Fransa’da yabancı yatırımcılara seslenirken söylediği “Bir problem mi yaşadınız? Rahat olun. Bize hemen ulaşırsınız. Bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda Cumhurbaşkanımız var rahat olun. Mevzuatı da değiştiririz” sözleri tepki çekmişti. Bakan Nebati’nin sözleri “kural ve hukuk tanımazlık” olarak yorumlanmıştı.

Daha önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP milletvekillerine, “Bürokraside sıkıntı var ise bunu söyleyin, engel çıkartanlar var ise bunun gereği yapılsın” dediği biliniyor.

Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu da bugünkü yazısında benzer ifadeler kullandı ve “kritik devlet kurumlarının tek tek check-up raporunun çıkartılmasını” önenerek temizlik çağrısı yaptı.

Devlete ve davaya adanmış bürokrat sayısının sanıldığı kadar olmadığını öne süren Müderrisoğlu, kriptoların da olduğunu iddia etti.

Müderrisoğlu’nun yazısının satır başları şöyle:

“Genel manada, ön yargı ve klişe ezberler içerse de AK Parti de hâlâ bir tür bürokrasi ile imtihan ediliyor. Doğrudur, bu bürokratların hatırı sayılır bölümü AK Parti döneminde atandı…

Bürokrasi dediğiniz organizma, siyasal etkileşim düzeyi ne kadar olursa olsun, kendine özgü ruhu ve yapısı ile işliyor. Bir bakıma, içine aldıklarına yeniden şekil veriyor.
Bürokratik oligarşi de denilen bu gerçeklik, dün olduğu gibi bugün de epeyce devlet dairesinde hayalet gibi geziyor.
Fakat hali hazırda iki hususa yoğunlaşmanın gereği giderek artıyor.
Birincisi, bürokrasideki atalet. Çoğu kuruma yayılan bu tablo, daha çok siyasi gelişmeleri gözlemekten, seçime dair tahminlerden kaynaklanıyor. Devlete ve davaya adanmış bürokrat sayısı sanıldığı kadar olmadığı için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’daki hırs ve gayret, tabanda aynı ölçüde tezahür etmiyor. Kritik devlet kurumlarının tek tek check-up raporunun çıkarılması ve vatandaş merkezli projelerin seçilerek ivmelendirilmesi gerekiyor.
İkincisi ve daha mühimi ise… Devletin kılcal damarlarında saklanan kripto unsurlarla ilgili. Eğer devletteki legal bir işiniz zamana yayılıyor, suni bahanelerle oyalanıyor, olması gereken bir iş bir türlü çıkmıyorsa bilin ki orada ya kripto bir memur ya da açıkça art niyet vardır. Bunların tespiti için bir mekanizma kurulması veya iş yapma kriterlerinin güncellenmesi de devlet kapısındaki vatandaşın moralini düzeltecektir.”

Bürokraside ‘dava adamı’ azmış! ‘Alaşağı ederiz’den sonra şimdi de ‘temizlik’ çağrısı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!