Büyük kaptan Soner Polat: Mavi Vatan’a adanmış bir hayat

Bugün tam 1 yıl önce hayatını Mavi Vatan’a adayan, askerlik yaşamının her aşamasını üstün başarılarla geçiren, FETÖ kumpaslarına karşı dik duran Cumhuriyet Bahriyesinin yetiştirdiği ilkeli, özverili ve cesaret sahibi Amiral Soner Polat’ı sonsuzluğa uğurladık. Veryansın TV olarak Amiralimizi saygı ve özlemle anıyoruz.

Büyük kaptan Soner Polat: Mavi Vatan’a adanmış bir hayat
Büyük kaptan Soner Polat: Mavi Vatan’a adanmış bir hayat

VERYANSIN TV

‘SANIK OLMAK EN BÜYÜK VE ONURLU RÜTBE’

“Ben Tümamiral Soner Polat;

Türk devletinin kuruluş ilkelerine sözde değil özde, kalben bağlı bir Cumhuriyet amirali olarak bu salonda ve diğer mahkeme salonlarında suni davalarla esir alınan tüm Atatürkçü, onurlu ve kahraman silah arkadaşlarımla aynı kaderi paylaşmaktan ve aynı havayı teneffüs etmekten son derece mutlu, kıvançlı ve gururluyum.

Eğer Cumhuriyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri, içten ve dıştan ağır bir saldırı altında iken, dışarıda pişkin ve kayıtsız bir seyirci olsaydım, öncelikle kendimden şüphe ederim; ailem, yakınlarım ve gerçek dostlarım beni lânetlerdi. 

Bu salonda sanık olmak, benim devlet hayatımda aldığım en büyük ve en onurlu rütbedir. Bugün görünüşte kaybetsek bile, tarihin şaşmaz adaleti bizlerin haklılığını ve doğru tarafta olduğumuzu günün birinde mutlaka ortaya çıkaracaktır.

Ne mutlu Türküm diyene!'”

Bu sözler Mavi Vatan'ın mimarlarında Amiral Soner Polat’a ait.

Polat’ın FETÖ kumpaslarına karşı mücadelesi Emekli Tuğgeneral Semih Çetin ile üst makamlara gönderdiği “TSK’dan ayrılıyoruz” başlıklı yazıyı zorunlu kılıyordu.

1 Eylül 2013 tarihindeki o yazıdan 6 yıl sonra 29 Eylül 2019 tarihinde Zincirlikuyu’da Deniz Kuvvetlerinin töreniyle toprağa verildi Soner Polat.

O günü Mavi Vatan'ın isim babası Amiral Cem Gürdeniz Aydınlık Gazetesi'de yayınlanan 6 Ekim 2019 tarihli "Amiral Soner Polat: Vatana ve Mavi Vatana adanmış bir hayat” başlıklı yazısında şöyle anlatıyor:

AMİRAL SONER POLAT: VATANA VE MAVİ VATANA ADANMIŞ BİR HAYAT

“29 Eylül 2019 tarihinde MİLGEM’in ilk dörtlü paketinin son gemisi TCG Kınalıada öğle saatlerinde donanmaya teslim edildi. Geminin ambleminde kalpaklı Mustafa Kemal, Mavi Vatan sularını yaran Kınalıada’ya bakıyordu. Geminin sloganı ise “Mavi Vatana Adanmışlar” idi.  Gemi törenden sonra Bismillah Vira komutu ile artık Mavi Vatan’daki çıkarlarımızı korumak ve gerektiğinde ateş gücünü kullanmak üzere Donanma’ya katıldı. Kaderin anlaşılamaz gücü ve yaratıcılığı olsa gerek, o andan tam 24 saat sonra okul, meslek, görev, filo, karargah, dava, kader, hapishane, gazete ve sınıf arkadaşım Amiral Soner Polat’ı, benim en yakın dostum Soner Abi’yi, sonsuzluğa uğurladık. Aydınlık gazetesindeki köşesine verdiği isim “Bismillah Vira” idi. O da demirini vira etti ve TCG Kınalıada’nın personeli ile buluştuğu ve yeni bir ruh kazandığı günü selamlarcasına Mavi Vatan’a Adanmışların arasına katıldı. Artık benim gözümde ve gönlümde MİLGEM’in ilk grubunun son gemisi TCG Kınalıada, Soner’in gemisidir. Soner hepimize o şanlı gemi ve Cumhuriyet Donanması üzerinden büyük bir mesaj vermiştir. 

Yiğit Amiral Soner’i 2 Ekim 2019 günü Zincirlikuyu’da Vatan Toprağının koynuna teslim ettik. Binlerce seveni onu toprak gemiye emanet etti. Deniz Kuvvetlerimizin mükemmel yönetim ve yönlendirmesinde icra edilen askeri törende devlet ve milletin tek yumruk olduğunu gördük. Özlemini çektiği birlik ve beraberlik tablosu son yolculuğunda onu temsil ediyordu. “

MAVİ VATAN MÜCADELESİNİN NEFERİ SONER POLAT

Soner Polat, 1958 yılında, Van’da dünyaya geldi. Deniz Harp Okulu’ndan 1979 yılında mezun oldu. Çeşitli harp gemilerinde görev aldı. Turgutreis Firkateyni’nin komutanlığını yaptı. Burak sınıfı korvetlerin komodoru oldu. Genelkurmay karargâhında istihbarat görevlerinde çalıştı. Roma Deniz Ataşesi olarak İtalya’da bulundu. Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın özel sekreterliğini yaptı. Deniz Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı oldu. Deniz Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve NATO Savunma Koleji’nden (Roma) mezun oldu.

2013’TE SİLİVRİ CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Tuğamiralliğe 2005 yılında terfi etti. Bu rütbede, 2005-2007 yıllarında Ankara’da Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı, 2007-2009 yıllarında Mersin’de Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı olarak görev yaptı. Tümamiralliğe 2009 yılında terfi etti ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı’na atandı. Bu görevini sürdürürken, 11 Şubat 2011 tarihinde Balyoz davası nedeniyle tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi’ne konuldu. 2013 Ağustos ayı Yüksek Askeri Şûrası’nda emekli edildi. Emeklilik sonrasında, 6 Eylül 2013 tarihinde Hasdal’dan Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

BALYOZ’DAN HAPİS YATTI

Balyoz davasında özel yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı ve bu hüküm Yargıtay tarafından onandı. Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz davasında hak ihlali yapıldığına yönelik oybirliğiyle aldığı kararı neticesinde 19 Haziran 2014’te tahliye edildi. Yeniden görülen davada Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 31 Mart 2015 tarihli kararıyla tüm sanıklarla beraber beraat etti. Mahkeme ayrıca dijital delillerde sahtecilik iddiasına ilişkin suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

ÜÇ KİTABI BULUNUYOR

Polat’ın İstiklâl Harbi’nde Bahriyemiz, Yeniden Kazanmak ve Mavi Vatan İçin Stratejik Rota adlı kitapları yayımlandı. Amiral Polat, 2014 yılından itibaren Aydınlık gazetesinde köşe yazarlığı yapıyordu. Polat 6 Nisan 2015 tarihinde de Vatan Partisi’ne üye olmuş ve daha sonra yönetime seçilmişti.

Polat, Vatan Partisi’nin 11-13 Mart 2017 tarihleri arasında yapılan kongresinden sona ise Merkez Yürütme Kurulu üyeliğine seçilmiş ve Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmişti.

ASKER SELAMIYLA UĞURLANDI

Emekli Tümamiral Soner Polat, 30 Eylül Pazar günü uzun süredir kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

Büyük mücadele insanı Polat, 2 Ekim 2019 tarihinde ise Levent’te düzenlenen resmi törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Kılınan cenaze namazının ardından Emekli Tümamiral Soner Polat’ın Türk bayrağına sarılı tabutu daha sonra top arabasına konularak götürüldü.

Törene katılan vatandaşlar da Soner Polat’ın naaşının konulduğu top arabasına eşlik etmişti.

SONER POLAT VATANSEVERDİR

Emekli Tümamiral Soner Polat, 2018’de bir paylaşımda, “Bir kişiden bile ‘Soner Polat vatanseverdir…’ sözünü duymak, benim için paha biçilmez bir servettir” demişti.

Veryansın TV olarak Polat’ı, kanserle mücadele ettiği günlerde paylaştığı bu mesajla anıyoruz: Soner Polat vatanseverdir!