Mavi Vatan'a adanmış bir ömür... Büyük kaptan Soner Polat unutulmadı

Hayatını Mavi Vatan’a adayan, askerlik yaşamının her aşamasını üstün başarılarla geçiren, FETÖ kumpaslarına karşı dik duran Cumhuriyet Bahriyesinin yetiştirdiği ilkeli, özverili ve cesaret sahibi Amiral Soner Polat'ın vefatının üzerinden iki yıl geçti. Veryansın TV olarak Amiralimizi saygı ve özlemle anıyoruz...

Mavi Vatan'a adanmış bir ömür... Büyük kaptan Soner Polat unutulmadı
Mavi Vatan'a adanmış bir ömür... Büyük kaptan Soner Polat unutulmadı

VERYANSIN TV

“Ben Tümamiral Soner Polat;

Türk devletinin kuruluş ilkelerine sözde değil özde, kalben bağlı bir Cumhuriyet Amirali olarak bu salonda ve diğer mahkeme salonlarında suni davalarla esir alınan tüm Atatürkçü, onurlu ve kahraman silah arkadaşlarımla aynı kaderi paylaşmaktan ve aynı havayı teneffüs etmekten son derece mutlu, kıvançlı ve gururluyum.

Eğer Cumhuriyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri, içten ve dıştan ağır bir saldırı altında iken, dışarıda pişkin ve kayıtsız bir seyirci olsaydım, öncelikle kendimden şüphe ederim; ailem, yakınlarım ve gerçek dostlarım beni lanetlerdi. Bugün görünüşte kaybetsek bile, tarihin şaşmaz adaleti, bizlerin haklılığını ve doğru tarafta olduğumuzu günün birinde mutlaka ortaya çıkaracaktır.

Bu ceza ile görevlerimizi taçlandırdığımıza inanıyoruz. Ülke için bir bedel varsa tabii ki ödeyeceğiz. Bunda büyütülecek bir şey de yoktur. Tırnaklarımızla kazıyarak şanla, şerefle oluşturduğumuz kariyerlerimizin mahvolması da umurumuzda değil. Çünkü bizler para pul, mevki, makam için bu görevleri yapmadık. Kendi askerine bu haksızlığı reva gören, sivil-asker devletin bugünkü sahiplerine hakkımızı helal etmiyoruz. Bütün rütbelerimiz ve ayrıcalıklarımızdan arınmış olarak, Atatürk devrimlerinin ve Cumhuriyetin gerçek sahibi olan ve bu maksatla ataları gibi yedi düvele meydan okuyan, korkmayan, sinmeyen, masanın altına saklanmayan, her türlü bedeli göze alan büyük Türk milletine, Türk Silahsız Kuvvetleri’ne sade birer nefer, Mustafa Kemal’in birer askeri olarak katılıyoruz.

Türk bayrağının, bu ülkenin sınırları içinde kalan her yerde sonsuza kadar dalgalanması ve ulusumuzun hayati çıkarları için canımızı seve seve feda edeceğimize yüce Türk milleti önünde namus ve şeref sözü veriyoruz.”

Bu sözler Mavi Vatan'ın mimarlarında Amiral Soner Polat’a ait.

Polat’ın FETÖ kumpaslarına karşı mücadelesi Emekli Tuğgeneral Semih Çetin ile üst makamlara gönderdiği “TSK’dan ayrılıyoruz” başlıklı yazıyı zorunlu kılıyordu.

1 Eylül 2013 tarihindeki o yazıdan 6 yıl sonra 30 Eylül 2019'da hayata veda eden yiğit Amiral Soner Polat, ölümünün ikinci yılında anılıyor...

MAVİ VATAN MÜCADELESİNİN NEFERİ SONER POLAT

Soner Polat, 1958 yılında, Van’da dünyaya geldi. Deniz Harp Okulu’ndan 1979 yılında mezun oldu. Çeşitli harp gemilerinde görev aldı. Turgutreis Firkateyni’nin komutanlığını yaptı. Burak sınıfı korvetlerin komodoru oldu. Genelkurmay karargâhında istihbarat görevlerinde çalıştı. Roma Deniz Ataşesi olarak İtalya’da bulundu. Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın özel sekreterliğini yaptı. Deniz Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı oldu. Deniz Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve NATO Savunma Koleji’nden (Roma) mezun oldu.

2013’TE FETÖ KUMPASIYLA CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Tuğamiralliğe 2005 yılında terfi etti. Bu rütbede, 2005-2007 yıllarında Ankara’da Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı, 2007-2009 yıllarında Mersin’de Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı olarak görev yaptı. Tümamiralliğe 2009 yılında terfi etti ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı’na atandı. Bu görevini sürdürürken, 11 Şubat 2011 tarihinde Balyoz davası nedeniyle tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi’ne konuldu. 2013 Ağustos ayı Yüksek Askeri Şûrası’nda emekli edildi. Emeklilik sonrasında, 6 Eylül 2013 tarihinde Hasdal’dan Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

BALYOZ’DAN HAPİS YATTI

Balyoz davasında özel yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı ve bu hüküm Yargıtay tarafından onandı. Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz davasında hak ihlali yapıldığına yönelik oybirliğiyle aldığı kararı neticesinde 19 Haziran 2014’te tahliye edildi. Yeniden görülen davada Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 31 Mart 2015 tarihli kararıyla tüm sanıklarla beraber beraat etti.

ÜÇ KİTABI BULUNUYOR

Polat’ın İstiklâl Harbi’nde Bahriyemiz, Yeniden Kazanmak ve Mavi Vatan İçin Stratejik Rota adlı kitapları yayımlandı. Amiral Polat, 2014 yılından itibaren Aydınlık gazetesinde köşe yazarlığı yapıyordu. Polat 6 Nisan 2015 tarihinde de Vatan Partisi’ne üye olmuş ve daha sonra yönetime seçilmişti.

Polat, Vatan Partisi’nin 11-13 Mart 2017 tarihleri arasında yapılan kongresinden sona ise Merkez Yürütme Kurulu üyeliğine seçilmiş ve Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmişti.

ASKER SELAMIYLA UĞURLANDI

Emekli Tümamiral Soner Polat, 30 Eylül 2019'da kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Büyük mücadele insanı Polat, 2 Ekim 2019 tarihinde ise Levent’te düzenlenen resmi törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Törene katılan vatandaşlar da Soner Polat’ın naaşının konulduğu top arabasına eşlik etmişti.

SONER POLAT VATANSEVERDİR

Emekli Tümamiral Soner Polat, 2018’de bir paylaşımda, “Bir kişiden bile ‘Soner Polat vatanseverdir…’ sözünü duymak, benim için paha biçilmez bir servettir” demişti.

Veryansın TV olarak Polat’ı, kanserle mücadele ettiği günlerde paylaştığı bu mesajla anıyoruz: Soner Polat vatanseverdir!