Büyük Usta Tuncel Kurtiz'in izlemekten bıkmadığı 5 film

Hayat verdiği karakterlerle ve seslendirdiği şiirlerle sanat dünyasının unutulmaz ismi Tuncel Kurtiz 'in izlemekten bıkmadığı filmleri derledik...

Büyük Usta Tuncel Kurtiz'in izlemekten bıkmadığı 5 film

Gece KALAYCI / VERYANSIN TV

Tuncel Kurtiz, 18. Gezici Festival için izlemekten bıkmadığı beş filmi seçmişti. İşte o filmler....

LEOPAR

Visconti'nin yönettiği film, 1860'larda İtalyan aristokrasisinin çöküşü ve burjuvazinin yükselişine bir prens ve bir köylünün, değişen hayatları üzerinden bakıyor. 1963'te Altın Palmiye kazanan filmde, Burt Lancaster, Alain Delon ve Claudia Cardinale gibi efsanevi oyuncular rol alıyor.


2000 YILINDA 25 YAŞINDA OLACAK JONAS

Yönetmen Alain Tanner ve yazar John Berger'i bir araya getiren yapım, 1960'larda, daha iyi bir dünya kurma umutları yıkılmasına karşın yaşamlarına devam eden bir grup eski devrimcinin öykülerini anlatıyor.

HER TÜRLÜ KUŞKUNUN ÖTESİNDE BİR YURTTAŞ HAKKINDA SORUŞTURMA

Elio Petri'nin imzasını taşıyan yapım bir polisin işlediği cinayet üzerinden devletin otoritesini sorguluyor.

NASHVİLLE

ABD, Vietnam Savaşı’nın gölgesi altında olmasına rağmen, Nashville’de hayat tüm sıradanlığı ile devam etmektedir. Country müzik piyasasının merkezi olan Nashville’de müzisyenler arasında kıyasıya bir rekabet vardır. Country yıldızları, yıldız olmak isteyen amatörler, hippiler, bağımsız bir başkan adayı, İngiliz bir gazeteci; birbirinden bağımsızmış gibi görülen her karakter sonuçta birbiri ile bağlantılıdır ve her biri beklenmedik olan sonu hazırlar.

ALL THAT JAZZ

Joe Gideon müzikal tiyatroların en başarılı isimlerinden biridir, hatta koreografların zirvesindedir.
Fakat bu başarı ona bir türlü mutluluk getirmez, çünkü tüm zamanını ve benliğini işine verdiğinden özel hayatını ihmal etmektedir. Gitgide ilaçlara bağlı yaşamaya başlar. Eski karısı, sevgilisi ve kızıyla olan ilişkilerini yoluna koymaya çalışırken, kaybettiği sağlığını da geri kazanmaya çalışır. Bir süre sonra ciddi bir yol ayrımında ve seçim yapmak zorunda kalır: ya sanatını sürdürecektir ya da hayatını...
Bob Fosse'nin yarı otobiyografi olan bu filmi, şov dünyasının ve şaşanın bir sanatçının hayatını nasıl derinden etkilediğini gösteren, başarılı bir yapım. Başrolde Roy Scheider'ın olduğu film, yönetmenin Oscar ödüllü Cabaret filmi kadar önemli bir yapımdır.