Canan Kaftancıoğlu ‘Atatürk’ demeyi tercih etmiyormuş

featured

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Atatürk” yerine sadece “Gazi Mustafa Kemal” demesini “Bu şekilde ifade etmek, kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum” sözleriyle açıkladı.

Canan Kaftancıoğlu CHP’nin 97. kuruluş yıldönümüne denk gelen 9 Eylül günü internet ortamında yapılan ‘Taksim Toplantıları’nın onur konuğu oldu.

Sözcü yazarı Serpil Yılmaz, “Türk Siyasetinde Örgütün Yeri ve Seçim Güvenliği” başlıklı bir sunum yapan Kaftancıoğlu’nun yaklaşık 1.5 saatlik konuşmasında Atatürk’e atfen üç kez “Gazi Mustafa Kemal” ismini kullandığına dikkat çekti.

Yılmaz yazısında, toplantıya katılan Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi, Mustafa Kemal Gençlik Vakfı kurucu üyesi ve 1995-1999 TBMM Başkan Vekili olan Uluç Gürkan’ın Kaftancıoğlu’na “Atatürk adını kullanmamak tercihiniz mi” diye sorduğunu, Kaftancıoğlu’nun ise şu yanıtı verdiğini aktardı:

‘BU ŞEKİLDE KENDİMİ AİT HİSSEDİYORUM’

“Kişilerin isimlerinden söz ederken, belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek, kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum.”

‘MUSTAFA KEMAL’İN YOLDAŞLARIYIZ’ SLOGANINI HATIRLATTI

“Bu yaklaşım; ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganını ‘militer’ bulan Kaftancıoğlu’nun, ‘Mustafa Kemal’in yoldaşlarıyız’ demeyi tercih ettiği açıklamasını hatırlattı” diyen Yılmaz, Uluç Gürkan’ın, Kaftancıoğlu’nun yanıtına ilişkin yorumunu da aktardı.

ADD’den sert tepki: Atatürk’ün adı şerefle söylenir

CHP’YE ÜYE BİLE OLMAMASI GEREKİR

Serpil Yılmaz’a konuşan Gürkan, “Cevap hiç anlamlı değil. Kasıtlı kullandığını da itiraf ediyor. Bu tutumdan ‘Kurtuluş Savaşı’nın lideri tamam; Cumhuriyet devrimlerine hayır’ anlamı çıkar. Atatürk ifadesine kendini ait hissetmeyen birisinin bırakın parti kademelerinde yönetici olmayı, CHP’ye üye bile olmaması gerekir. CHP Tüzüğü’nün birinci maddesi Atatürk’ü ebedi kurucu başkanı kabul eder” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Uluç Gürkan sosyal medya hesabından da konuya imada bulunan bir paylaşım yaptı:

Kaftancıoğlu ‘Atatürk’ demek zorunda kaldı!

Eski CHP’li vekilden Kaftancıoğlu’na ‘Atatürk’ tepkisi

 

 

Canan Kaftancıoğlu ‘Atatürk’ demeyi tercih etmiyormuş

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

24 Yorum

 1. Ermeni kökenli Canan Kaftancıoğlu Türklerin Atasına Atatürk diyemez…

 2. 11 Aralık 2020, 11:12

  Neden Atatürk değil de Mustafa Kemal diye telaffuz etmeyi tercih ettiğini açıklamıştır. Ve kendisine hak verdim. Siyah’a herkes siyah der mesele fark yaratmakta kara demek gibi.Seni seviyoruz Baş öğretmen ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk

 3. Asker arkadaşı mıymış da ismiyle hitap ediyor, saçmalamayın.

 4. 13 Eylül 2020, 20:18

  Sn.Topraktepe arkadaş size izninizle sormak istiyorum : Atatürk neden imza olarak K.Atatürk diyerek imza atıyor.0ysa ismi sizce de Mustafa Kemal soy isim olarak da Atatürk iken imza K.Atatürk.Bunu yanıtladığınız an Sn.Kaftancığlu’nun da ne demek istediğini anlarsınız.Selamlarımla

 5. 13 Eylül 2020, 19:18

  Çok normal.Dersim’li Kemal ve Ekibinden daha ne beklenebilir?
  Atatürk üzerinden oy toplamaya çalışacaksın ve sonra ATATÜRK Adını söylemeyeceksin.
  Kıvırtmayın ve Delikanlı olun.Biraz cesaretiniz varsa ATATÜRK ve DEVRİMLERİNE karşıyız deyin.

 6. 13 Eylül 2020, 16:37

  herşey bitti bu mu kaldı? size ne arkadaşım? hanımefendi ismiyle hitap etmeyi tercih etmiş bundan size ne?

 7. gercek chp li sensen su anki chp ye bakarak o zaman seninde bu kadindan bir farkin yok demektir.

 8. Bir tek o mu? Onu o partiye getirenler ne olacak peki? Bu zihniyeti partinin istanbul il baskani yapan diktatör ve onun getirdigi diktatörlük takiminin tamaminin silinip atilmasi gerekiyor.

 9. 13 Eylül 2020, 15:38

  Demekte bir beis görmüyorum.

 10. Canan Kaftancıoğlu ‘nun geçmışten beri böyle çok ihanet derecesinde demeçleri var. Bu kadın CİA veya MOSSAD elemanı olabilir. PKK lı da olabilir ama PKK nın Türkiye de bir başarı elde edemeyeceğini bilecek kadar zeki biri. Orası çürük tahta.

 11. 13 Eylül 2020, 15:04

  CHP Cumhuriyet kurulup günümüze gelene kadar evrimleşmiştir.
  CHP bir HALK partisi olup zamanla diğer akimlari ( Demokrat , Güven Partisi) içinden çikarmiş bir altioku barindiran bir HALK PARTISI dir.
  CHP zamanla Politik Ideoloji bazinda dadeğişime uğramiştir – SHP ,gibi
  CHP ,gelinen zamanimizdada idiolojik bazda ceşitli sol ,milliyetçi,devletçi vs.dokulari içinde barindirabilmeli.
  Ayrica işci işveren ilişkilerini çalişanlarin yaninda olduğunu ,böylece ülkemizde refah ve barişi Temel de savunmanin ģereğini ,daha sik gösterip savunmali.
  Günümüz CHP si HALK kitlesinde Sosyal Demokrat görünümüne ( zaten varolan !) daha bağli ve açik olmali sosyal değişim i ( içinde) temsil edebilmeli.Cumhuriyetimizin SosyalDemokrat HALK PARTISI olarak ,kendini azinlikta hisseden guruplarida içinde taşiyabilmeli.
  Tabiiki etnik ve sosyolojik ayrimcilara kapilar pencere je bacalar kapali olup idiolojik bazda düşünce bazinda savaşilmali.Demokrasinin daha çok insanimizi kapsamasi bence Politika Dünyamizda vazgeçilmez bir zenginlik getirmeli.

 12. Biz boşuna CHP işgâl altında demiyoruz.
  Bunlar partiden tekme tokat kovulması gereken “dahili bedhahlardır.”

 13. YCHPnin ne halt oldugu belli. Ataturk’un partisi, Ataturk dusmanlarinin partisi oldu. Bu muhalefet ile palavradan baska is uretmeyen, tarikat besleyen AKP sittin sene basimizda kalacak iyice ihvanlasacagiz demektir. Isin acikli yanlarindan biriside bu.

 14. seriatci tarikatci isidci akp yi devlet ve millet düsmani pkk yi anladik ta bu sözüm ona chp nin il baskani olacak yaratigin derdi ne?

 15. Soyadı kanununu reddeden bu şahıs gerekli cezaları almalı.

 16. https://www.veryansintv.com/katil-devlet-diyenlerle-soylesi-yapan-esine-ve-erdogana-sozu-var-mi Veryansın TV 30 Ağustos 2020.
  Bu haberinizde aynı şahsı temize çekmeye çalışıyordunuz.

 17. Atatürk’ten nefret eden bir CHP ve Batı/ABD’nin kapıkulu.

 18. Birkaç hafta önce Canan hanımı eleştirenlere ama diğerleri de şunu dedi, onlar da şöyle yaptı tarzında savunmaya çalışıyordunuz. O zaman da uyardık. Evet biz vatansever Kemalist’ler kulağımızın üstüne yattıkça, aman muhalefet zarar görmesin, (güya) akp’nin ekmeğine yağ sürülmesin dedikçe, bu rezaletleri hoş gördükçe, sözde muhalefet ama özde Atatürk düşmanları vitesi iyice artırdılar. Artık uyanma vakti. Mevcut muhalefet 2003 yılı Akp’sine çok benziyor. “Kefere Kemal” diyen şahıs da halen duruyor. Vatanseverler bir şeye karar vermeli, Atatürk’ü ve ilkelerini bu ülkeden silme pahasına da olsa iktidar mı olmak istiyoruz yoksa her ahval ve şartta Cumhuriyet rejiminin ve devrimlerin koruyucusu mu olacağız. Emperyal kafa makyavelisttir her türlü sonuca ulaşmaya çalışır. Ha akp ha Y-CHP sonuç bölünme ve BOP olduktan sonra ne fark eder. Muharrem bey ve Mansur Yavaş gibi vatanseverler etrafında yeni bir cephe oluşturmak zorundayız.

 19. 13 Eylül 2020, 12:14

  Bende Kaftancıoğlu ‘nun gerçekten kafa yapısının CHP ile uyumlu olmadığını düşünenlerdenim ATATÜRK diyemeyenlerin İl Başkanı değil üye bile olmaları tartışılmalı ve partiden ihraç edilmeli.

 20. 13 Eylül 2020, 11:30

  Çok afedersiniz de bu yoruma hangi densizler iki adet beğenmeme bastı! İnadına ben de beğeni atıyorum!

 21. Bu kadının gerçek chp’li olduğuna inanmıyorum

 22. 13 Eylül 2020, 10:15

  Kuklalar, istedikleri kadar yirtinabilirler. Butun dunya “Ataturk” olarak biliyor.

 23. Halk dilinde bir deyim vardir…. eniste desin…., …. ekmek yedigi sofraya…. tuveletini yapan bu insanlar…. ancak ülkemize….verecegi hizmet… hainliktir….

 24. Atatürk Türk devrimi gerçekleştirmiştir. Ortalığa Türk dehşeti saçmıştır. Biz böyle okuduk! Şimdi ise,
  birileri oy devşiricem diye Türk kelimesini telafuz etmekten kaçınıyorlar sanırım. Atatürk ün partisinde ne işleri olabilir? Kapatın partiyi, başka isim ile devam edin. Herkes rahatlasın.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!