Çankaya Belediyesi’nden Veryansın Tv’ye ‘asfalt’ açıklaması

Yazarımız Ahmet Yıldız'ın 'Ankara ve Çankaya Belediyesi'nin asfalt çalışmaları üzerine' başlıklı köşe yazısındaki eleştirilere Ankara Büyükşehir ve Çankaya Belediyesi'nden yanıt geldi.

Çankaya Belediyesi’nden Veryansın Tv’ye ‘asfalt’ açıklaması

Ahmet YILDIZ/ Veryansın TV

Ankara’da asfalt sezonuyla birlikte başlayan belediye çalışmalarıyla ilgili yazımızın yankıları sürüyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Meşrutiyet Caddesi başta olmak üzere bazı önemli yerlere serdiği asfalttaki özenli çalışmayı övmüş, Çankaya Belediyesi’nin özellikle kasis ve rögar kapakları konusunu vurgulayarak “geleneksel” özensiz asfalt serme çalışmasını yermiştik.

Yazımız doğal olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi çevrelerinde olumlu karşılandı.

Çankaya Belediyesi basın bürosundan ve Çankaya Belediyesi Fen İşleri Müdürü, makina mühendisi ve eski asker sayın Selçuk Ulus da bizleri arayarak çalışmaları hakkında açıklama yaptı.

Sayın Selçuk göreve yeni geldiğini belirterek haberimizde yer alan asfalt serilmemiş sokaklar dahil başta Birlik Mahallesi sokakları olmak üzere 66 kötü durumda sokak tespit ettiklerini bunların tamamının kısa sürede asfaltlanacağını bildirdi. Selçuk Ulus, şimdiye kadar 5 bin ton asfalt serdiklerini gece gündüz çalıştıklarını ama tanıtım ve kamuoyunu bilgilendirmede başarısız olduklarını belirtti.

Sayın Selçuk Ulus, “şimdiye kadar özel firmalardan alınan asfalt” ihalesini durdurduğunu ve Belediye’nin atıl durumdaki tesislerinin onarım ve bakımını yaparak faaliyete geçirdiğini ve artık bundan sonra “kendi asfaltımızla serim yapacağımız” konusunda bizleri bilgilendirdi.

Selçuk en büyük sorunlarının önceden bildirdikleri halde yeni asfalt döktükten sonra bazı kamu kurum ve kuruluşlarının asfaltı kesip eşerek tahrip etmeleri olduğunu, bunu çözmek için çalıştıklarını da ekledi.

ÇANKAYA BELEDİYESİ’NİN AÇIKLAMASI

Çankaya Belediyesi’nin açıklaması ise şöyle:

“Öncelikle bizim için güzel sözler kadar eleştirileriniz de değerlidir. Çankaya Belediyesi olarak sezonun açılması ile beraber 123 mahallede 5112 sokak ve caddede tamamen kendi üretmiş olduğumuz asfaltımızla tam kaplama asfalt serimi ve asfalt tamiratına Ankara Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak devam etmekteyiz.

“Asfalt serimi ve yama tamiratları hassasiyetle yapılıp defalarca teknik ekiplerimizce kontrol edildikten ve gerekli izolasyon yapıldıktan sonra hizmete açılmaktadır.

“Sizler de takdir edersiniz ki Çankaya’mız nüfus yoğunluğunun fazla olması ve inşaat sektörünün de çalışmalarıyla beraber altyapı kuruluşlarının yoğun çalıştığı yer haline gelmektedir. Asfalt tamiratları hassasiyetle yapılmasına rağmen altyapı kuruluşlarının yapmış olduğu hatadan kaynaklı sonrasında çökmeler meydana gelmektedir. Bu durumda titizlikle takip edilmektedir.

“Söz konusu bildirmiş olduğunuz Sümer Sokak bu sezon tam kaplama serim programındadır. Ayrıca Özveren ve Kumrular Caddesi Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olup ortak çalışma dahilinde asfaltı yenilenecektir. Büyükşehir ile koordineli sizlere güzel hizmetler vermeye devam edeceğiz.”

MANSUR YAVAŞ ASFALT VERGİSİNİ KALDIRMIŞTI

Bilindiği gibi 12 Eylül darbecilerinin ve Özal döneminin en çok tepki çeken yasalarından biri asfalttan vergi alınmasıyla ilgili yasaydı.

“Yol Harcamalarına Katılma Payı” olarak adlandırılan bedeller, 1981 yılında yasalaşan 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Yasası’nın 86 ila 94. sayılı maddelerine dayanmaktadır. Yani söz konusu yasa maddeleri 33 yıldır uygulamada ve o tarihten bu yana çok az değişikliğe uğradı.

Ancak, 2012 yılında söz konusu Yasada yapılan bir değişiklikle “katılım payı“ alınması belediye meclisinin kararına bağlandı. Başka bir ifadeyle Belediyeler veya ilgili kuruluşları ancak meclisin karar vermesi durumunda bu yöneteme başvurabilmektedirler.

Melih Gökçek yönetimi bu değişikliği dikkate almadı ve asfalt vergisini almaya devam etti.

Mansur Yavaş ise seçim vaadlerinden olan “asfalt vergisini kaldıracağım” sözünü yerine getirerek Mayıs 2019’da, ‘asfalt katılım bedeli’ tahsilatını durdurdu.

Ankara’da belediyeler asfaltı kendi olanaklarıyla seriyorlar.

Ankara ve Çankaya Belediyesi’nin asfalt çalışmaları üzerine