Çavuşoğlu, Erdoğan'a 'Bakanlıktan gitmek zorunda kalırım' dedi mi?

Alman medya kuruluşu Deutsche Welle, büyükelçiler krizinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'sınır dışı edilsinler' talimatına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 'Büyükelçiler 'istenmeyen kişi' ilan edilirse, ben de bakanlıktan gitmek zorunda kalırım' mesajını ilettiğini öne sürdü. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, söz konusu iddianın Çavuşoğlu tarafından yalanlandığını söyleyerek DW'yi 'Türkiye-Almanya ilişkilerini zehirlemekle' suçladı.

Çavuşoğlu, Erdoğan'a 'Bakanlıktan gitmek zorunda kalırım' dedi mi?

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, “10 büyükelçi” kriziyle ilgili, devletlerin içişlerine karışmamayı taahhüd eden 41. maddeye riayet ettiklerini duyurdu. Osman Kavala açıklamasında imzası bulunan diğer AB ülkeleri büyükelçilikleri de aynı açıklamayı paylaştı. Cumhurbaşkanlığı, Erdoğan'ın açıklamayı olumlu karşıladığını duyurdu.

Erdoğan kabine toplantısı sonrası yaptığı konuşmada da "Bugün büyükelçiliklerden yapılan açıklamayla yanlışlıklarından geri dönülmüştür" diyerek krizin yatıştığı mesajını verdi.

Hükümet basını ise büyükelçilerin “geri adım” attığını öne sürdü.

Ancak,ne ABD ne de AB ülkeleri büyükelçilerinin ortak açıklaması bir özür barındırmıyordu. Üstelik krize neden olan Osman Kavala açıklaması da geri çekilmedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Sözcüsü saatler sonra geri adım atmadıkları mesajı veren bir açıklama yaptı. Yaptıkları Osman Kavala açıklamasının Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine uygun olduğunu öne sürdü.

Diğer yandan büyükelçiler krizi sürerken dün Alman medya kuruluşu Deutsche Welle Türkçe ilginç bir iddia ortaya attı.

DW Türkçe'nin iddiasına göre Erdoğan'ın “sınır dışı” talebine sıcak bakmayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Erdoğan'a "Büyükelçiler 'istenmeyen kişi' ilan edilirse, ben de bakanlıktan gitmek zorunda kalırım" mesajını iletti. Ancak Erdoğan bu mesaja "Yapacak bir şey yok" yanıtı verdi.

Haber şöyle devam etti:

“Büyükelçilerin "istenmeyen kişi" ilan edilmesinin Türkiye'nin önemli işbirliklerine zarar vereceğinden endişe eden AKP'li kurmayların ise Erdoğan'la temas kurup krizin çözümü için formül arayışına girdiği ifade ediliyor. Ardından Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri'nin devreye girdiği ve büyükelçiliklerin Türkiye'nin iç işlerine karışmamayı kabul etmelerinin sağlandığı belirtiliyor.”

İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN'DAN AÇIKLAMA

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Alman medya kuruluşu Deutsche Welle'nin Bakan Çavuşoğlu'yla ilgili haberini Twitter hesabından paylaşarak, "Dışişleri Bakanımız bu sözde haberi dün gece yalanladı. Buna rağmen bu yalanda ısrar ediyorsunuz. Amacınız, habercilik yapmak olsa bu sözde haberi geri çeker ve özür dilerdiniz. Sadece 'yalan haber' yapmıyor, Türkiye-Almanya ilişkilerini de zehirliyorsunuz" ifadelerini kullandı.