Çavuşoğlu neden bozkurt işareti yaptığını açıkladı

Uruguay'da Ermeni göstericilere bozkurt işareti yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu o anları anlattı.

featured
service

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 6 ülkeyi kapsayan Latin Amerika turu dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gezi Parkı davasında Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasına yöneltilen eleştirilere tepki gösterdi. Çavuşoğlu, “Gelen tepkilerin sebebini anlıyoruz. Fonladıkları ve kullandıkları kişi hapse girdi.

Türkiye’de yargı işliyor. Peki Türkiye’de hapse giren çıkan birçok insan da var. Neden bu kişinin üzerinde bu kadar çok duruyorlar. “Muhalefeti susturmak istiyorlar” diyorlar. Bu adamın siyasi partisi mi var?” diyerek tepki gösterdi.

ERDOĞAN’IN SUUDİ ARABİSTAN ZİYARETİ

Muhalefetin Suudi Arabistan’a gerçekleştirilen ziyarete yönelttiği eleştirilere yanıt veren Çavuşoğlu, “İlişkileri geliştirmek istediğinde, yok efendim sen geçmişte bize soğuktun denebilir mi? Diplomaside böyle bir şey olmaz. Bunlar diplomasi nedir bilmiyorlar. Ya da biliyorlar ve hükümeti eleştirmek için kendilerini zorluyorlar. İlişkiler kötüyken neden iyileştirmiyorsunuz diyorlar. Düzeltince de böyle diyorlar.” dedi

RUSYA-UKRAYNA MÜZAKERELERİ

Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili de konuşan Çavuşoğlu krizin çözümünde “arka kapı diplomasisinin” önemini işaret etti. Çavuşoğlu, “Bir ateşkes anlaşması için müzakere ettikleri metne baktığımız zaman bazen ilerleme, bazen gerileme oluyor. O yüzden orada fazla umutlu olamıyoruz. Ama arka kapı diplomasisine baktığımız zaman orada umutlu hale geliyoruz.” dedi.

MISIR İLE NORMALLEŞME SÜRECİ

Çavuşoğlu’na, Mısır’la yürütülen normalleşme süreci de soruldu. Sürecin yavaş ilerlediğini kaydenen Çavuşoğlu, “Bakan yardımcısı ve bakan düzeyinde de olabilir. Temaslarımızı artıracağız.” dedi

ERMENİSTAN İLE 3. GÖRÜŞME

Normalleşme süreci yürütülen diğer iki ülke ise İsrail ve Ermenistan. Ermenistan ile 3. normalleşme görüşmesi, 10 Mayıs’ta Viyana’da yapılacak.

Çavuşoğlu, o toplantı için, “Önümüzdeki süreçte atılabilecek farklı adımlar konuşulacak. Sınır tespitinin tekrar yapılması konusunda bir mutabakat vardı. Bu nasıl yapılacak?” ifadelerini kullandı

İSRAİL’E BÜYÜKELÇİ ATANACAK MI?

İsrail’e büyükelçi atanacak mı sorusuna ise, “İsrail’e 25’inde gideceğiz. Dışişleri Bakanı ile oturup değerlendireceğiz, o zaman karar vereceğiz.” yanıtını verdi

URUGUAY’DAKİ BOZKURT İŞARETİ

Uruguay’da, Ermenistan bayrakları sallayarak protesto gösterisi düzenleyenlere Çavuşoğlu, bozkurt işareti yaparak yanıt vermişti.

NTV’nin aktardığına göre O anları da anlatan Dışişleri Bakanı, “Göstericiler çirkin tavırlar sergilediler. Kabul edilemez bu çirkin tavırlardan sonra biz de gereken cevabımızı verdik.” dedi.

Çavuşoğlu neden bozkurt işareti yaptığını açıkladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 hafta önce

    bozuk saat diyelim.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!