Çavuşoğlu’ndan ABD’nin PKK’ya muafiyet kararına tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yaptırım muafiyeti getirmesi kararına tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "PKK'yı, YPG'yi meşrulaştırma çabasını görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

featured
service

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Christophe Lutundula Apala ile Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisinde bir araya geldi. Görüşme sonrası ev sahibi ülke anlaşmasına imza atan iki bakan ortak basın toplantısı yaptı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti ilişkilerinin artarak devam ettiğini belirterek “Sayın bakan ile 8 ayda 5’inci görüşmemiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti ile birlikte ilişkilerimize yeni ivme kazandırdık. İlişkilerimizi stratejik seviyeye yükseltme kararı aldık. Yüksek düzeyli iş birliği konseyi mekanizması kurulması için taslağı hazırlayıp kendilerine ilettik. En kısa sürede bu belgeyi imzalayarak mekanizmayı kurmuş olacağız” dedi.

İki ülkenin de terörle mücadele ettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Terörle mücadele her iki ülke için de önemli. Kısa süre önce Demokratik Kongo Cumhuriyeti doğusunda bir saldırı oldu. Bundan dolayı bir kere daha başsağlığı dilemek istiyorum. Önümüzdeki süreçte ilişkilerimizin hukuki alt yapısını güçlendirirken, özellikle terörle mücadele gibi konularda hem tecrübe paylaşımı, hem de eğitim desteği dahil her türlü desteği vermek istiyoruz. Afrika’nın her tarafında artan terör tehdidine karşı Afrikalı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. FETÖ ile mücadelede verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İki ülkenin de ticaret potansiyeli olduğunu ifade eden Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekonomik ilişkiler elbette iki ülke için önemli. İki ülkenin büyük bir potansiyeli var. Büyük bir nüfus her iki ülke. Yaklaşık 200 milyona yakın nüfustan bahsediyoruz. Ticaretimizi artırmamız lazım. Ticaret hacmimiz potansiyelinin çok gerisinde. İş insanlarının Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne ilgisinin arttığını görüyoruz. Firmalarımıza var olan destekleri için teşekkür ediyoruz kendilerine.”

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün Paris’teki Türkiye Başkonsolosluğu’na yönelik gerçekleşen bombalı saldırıyla ilgili olarak “Son zamanlarda bir taraftan İslam karşıtlığı içeren saldırılar özellikle Ramazan ayında Avrupa’da arttı. Diğer taraftan PKK destekçilerinin de değişik Avrupa ülkelerinde saldırıların arttığını görüyoruz. 8 Mayıs’ta 23 Nisan etkinliklerini kutlayan öğrencilerimize, gençlerimize yönelik Basel’de saldırı olmuştu. Önceki gece Paris Başkonsolosluğumuza 4 kişilik bir grubun patlayıcı maddelerle saldırısı oldu. Konsolosluk binamızın camında çatlak var, duvarında da hasar var. Misyonların korunmasının sorumluluğu Viyana Sözleşmesi’ne göre ev sahibi ülkededir. Fransa’nın öncelikle bu saldırıyı gerçekleştirenlerin bir an önce ele geçirilmesi ve yargı önünde hesap vermesi için gerekeni yapması gerekiyor. Bu anlamda Macron’un danışmanı da büyükelçimizi aradı, Paris belediye başkanı bir dayanışma mesajı yayınladı. Bunları önemsiyoruz ama somut adımları da görmek istiyoruz. Özellikle bu tür saldırıların tekrarlanmaması için geçmişte olduğu gibi PKK iltisaklı kişiler hakkında gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor. Mal varlıklarının dondurulması ve PKK’ya açıkça destek verenlerle ilgili yasal işlemlerin yapılması gerekiyor. Bu anlamda Fransa’nın geçmişte bazı adımları oldu ama yetersiz olduğunu da görüyoruz” diye konuştu.

ABD’NİN PKK’YA YAPTIRIM MUAFİYETİ KARARINA TEPKİ

ABD’nin Sezar Yasası değişikliğiyle ilgili soruya ise Çavuşoğlu şu şekilde cevap verdi:

“Bu ayrımcı bir yaklaşım. Belli bölgeler için bu ‘Sezar Yaptırımı’ konusunda bir esneklik dile getirmişler. Neden seçici, çünkü objektif bir kriter yok. Rejimin kontrol ettiği bölgede bunu esnetmek istemiyorlar ama rejimin kontrol etmediği şu andaki bölgeler konusunda da ayrımcılık yapıyorlar. Özellikle PKK – YPG ağırlıklı olduğu yerlerde bunu esnetiyorlar. Terörden arındırdığımız bölgeyi kapsamıyor ama PKK’dan arındırdığımız Afrin bölgesini kapsıyor. Peki şu anda ‘Sezar Yasası’ yaptırımlarının esnetilmesi, uluslararası toplumu en çok destek vermesi gereken bölge neresi İdlip. Neden milyonlarca yerinden edilmiş insanlar var. Biz oradaki Suriyeliler için briket evler yapıyoruz. Uluslararası toplumun buna destek vermesi gerekiyor. Bu bölgeye destek vermenin önünü açacak ‘Sezar Yasası’ esnekliğini bu bölgede gösteriyorlar mı, hayır. Türkiye’den 500 bin civarında Suriyeli terörden arındırılmış bölgelere dönüyor. Burada PKK – YPG meşrulaştırma çabası görüyoruz. Kimse ile istişare etmeden, belli saiklerle alınmış bir karardır. Özellikle insani yardımlar Türkiye üzerinden gidiyor. Bunların büyük bölümü İdlip bölgesine gidiyor, oradan Suriye’nin diğer bölgelerine gidiyor. Hal böyleyken bu bölgenin hariç tutulması anlamlıdır, sebebi de bellidir.”

 

Çavuşoğlu’ndan ABD’nin PKK’ya muafiyet kararına tepki

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!