Çavuşoğlu'ndan 'Kürdistan' bayrağı savunması!

Neçirvan Barzani'nin Türkiye ziyaretinde masasından sözde "Kürdistan" bayrağının da yer almasına ilişkin Çavuşoğlu, "Kürt kardeşlerimizi de PKK gibi gösterirsek olmaz" dedi. Çavuşoğlu, zamanında Peşmerge'ye yaptıkları destekleri de hatırlattı.

Çavuşoğlu'ndan 'Kürdistan' bayrağı savunması!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani'nin Türkiye ziyaretinde görüşme masasından sözde "Kürdistan" bayrağının da yer alması tepki çekmişti.

Dışişileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen günlerde yapılan görüşmeye ilişkin Twitter hesabından bir de fotoğraf paylaşmıştı.

Servis edilen fotoğraflarda masada Türk ve Irak bayraklarının olduğu görülüyordu. 

Ancak yabancı basında yer alan fotoğraflara bakınca masada sözde "Kürdistan" bayrağının da olduğu anlaşıldı.

Çavuşoğlu'nun Twitter hesabından paylaşılan ve AA tarafından da servis edilen fotoğraflarda açı ayarlaması yapılarak sözde "Kürdistan" bayrağının gösterilmediği fark edilmişti.

Çavuşoğlu, Kongolu mevkidaşıyla yaptığı görüşmenin ardından "Kürdistan" bayrağına yönelik soruları da yanıtladı.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne her zaman sahip çıktığını, Peşermerge'yi Türkiye'de kabul ettiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

"PKK en çok Kürt kardeşlerimize zarar vermiştir. Bunları da Barzani ve KDP her zaman söylemiştir. Bugün KYB'yi, Süleymaniye bölgesini tamamen kontrol altına almıştır. PKK'nın hedefi Erbil yönetimini ele geçirmektir. PKK bugün çocukları zorla dağa götürüyor, eline zorla silah veriyor. Dolayısıyla KDP ve Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani bunu her zaman söylüyor.

Terör örgütleriyle, Kürt kardeşlerimizi ayırt etmemiz lazım. Neçirvan Barzani'nin Türkiye ziyaretiyle ilgili çok ağır eleştiriler görüyoruz. Barzani'nin Türkiye ziyaretinde de PKK ile ilgili neler yapabileceğimizi konuştuk. Neden görüştüğümüz, neden onların bayrağının olduğu gibi eleştiriler görüyoruz ama Kürt kardeşlerimizi de PKK gibi gösterirsek olmaz. Bu da doğru değil. Biz Kürt düşmanlığına karşıyız. Recep Tayyip Erdoğan'ın da Türkiye'deki Kürt kardeşlerimize hangi hizmetleri yaptığı ortadadır. Tarihten bu yana da, Kuzey Irak'taki Kürt kardeşlerimiz ne zaman dara düşse yardım etmişizdir. Peşmerge'ye Türkiye'de kabul etmiştir. Buradaki Kürt kardeşlerimizin en büyük düşmanı da PKK'dır, YPG'dir. Neçirvan'ın ziyaretinde de bunları görüştük. PKK'nın Barzani'ye saldırması da çok doğaldır."

YUNANİSTAN MASAYA OTURSUN

"Bizim Doğu Akdeniz'deki tatbikatımız NATO kuralları çerçevesinde yapılıyor" diyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Yunanistan son zamanlarda (uzlaşma yönündeki) inisiyatiflere hayır diyerek diyalogtan yana olmadığını net şekilde gösterdi. Yunanistan kendine güveniyorsa masaya otursun. Haklı olduğunu herkesin önünde söylesin. Bizim de söyleyeceklerimiz var" ifadelerini kullandı.