Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a çağrı: Cesareti varsa masaya otursun

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Doğu Akdeniz'deki gerilimle ilgili Yunan Dışişleri Bakanı'nın açıklamalarına yanıt verdi. Çavuşoğlu “Yunanistan kendisine güveniyorsa, cesareti varsa gelsin masaya otursun. Haklı olduğunu orada herkesin önünde söylesin. Tabi bizim de söyleyeceklerimiz var zaten Yunanistan’ın da korktuğu bu” dedi.

Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a çağrı: Cesareti varsa masaya otursun

Çavuşoğlu, Kongo Cumhuriyeti Dışişleri, İşbirliği ve Yurtdışındaki Kongolular Bakanı Jean-Claude Gakosso'yla Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tatbikatlarında gerçek mühimmat kullandığına yönelik iddialarına ilişkin Çavuşoğlu, "Bizim (Doğu Akdeniz'deki) tatbikatımız NATO kuralları çerçevesinde yapılıyor" açıklamasında bulundu. 

Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) ve NATO'nun Doğu Akdeniz'e ilişkin bazı girişimleri olduğunu anımsatarak, "Yunanistan son zamanlarda (uzlaşma yönündeki) inisiyatiflere hayır diyerek diyalogdan yana olmadığını net şekilde gösterdi" diye konuştu.

İlkeli ve dürüst davranmanın önemine işaret eden Çavuşoğlu, "Yunanistan kendine güveniyorsa masaya otursun. Haklı olduğunu herkesin önünde söylesin. Bizim de söyleyeceklerimiz var" dedi.

KONGO'DAN İLK DIŞİŞLERİ BAKANI DÜZEYİNDE GERÇEKLEŞEN ZİYARET

Mevkidaşı Gakosso'nın ziyaretinin Kongo'dan ilk dışişleri bakanı düzeyinde gerçekleşen ziyaret olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, iki ülkenin 2013 ve 2014'te büyükelçiliklerini karşılıklı olarak açtığını anımsattı. 

Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin ise "dostluğu ve potansiyeli" yansıtmadığını, halihazırda 60 milyon dolar olan ticaret hacmini önce 100'e daha sonra da 200 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. 

Bazı Türk firmalarının Kongo'da yatırım yaptığına, iki ülke arasında müzakere edilen anlaşmaların tamamlamasıyla birlikte hem hukuki zeminin hem de ticari yatırımların artırılmasının önünün açılacağına dikkati çeken Çavuşoğlu, Türk Hava Yollarının da bir an önce tekrar uçuşları başlatmasını teşvik ettiklerini söyledi. 

Bakan Çavuşoğlu, Kongo Cumhuriyeti'ne Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleye verdiği destekten ötürü teşekkür ederek, tüm FETÖ okullarının Türkiye Maarif Vakfına (TMV) devredildiği bilgisini paylaştı.

'YUNANİSTAN SÜREKLİ AGRESİF TUTUM SERGİLİYOR'

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz konusuna ilişkin, Türkiye'nin ilgili tüm girişimleri desteklediğini belirterek, "En son NATO'ya da 'evet' dedik, Yunanistan da 'evet' dedi. Yunanistan, NATO'nun açıklamasından sonra reddetti. Burada samimiyet yok. Artık Avrupa Birliği (AB) ülkeleri de çok sıkıldı çünkü tüm ilişkileri rehin alıyor." diye konuştu. 

Çavuşoğlu, Yunanistan'ın uluslararası hukuk bakımından haklı olmadığını herkesin söylemeye başladığına dikkati çekerek, Türkiye'nin tezlerini uluslararası hukuk çerçevesinde güçlü bir şekilde anlattığını ifade etti. 

Bakan Çavuşoğlu, "Kendimize de güvendiğimiz için masada da varız diyoruz ama Yunanistan yanaşmıyor. Onun yerine sahada ve masada üstünlük sağlayamadığı için ve psikolojik üstünlüğü de kaybettiği için sürekli agresif tutum sergiliyorlar." açıklamasında bulundu. 

Yunanistan'ın 10 kilometrekarelik bir adacığa 40 bin kilometrekare kıta sahanlığı talebinde bulunmasının uluslararası hukuka aykırı olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, "Başka hangi ülke bu kadar arsızca bir talepte bulunabiliyor. Dünyada böyle bir örnek yok." ifadesini kullandı. 

Çavuşoğlu, 6 millik karasuları üzerinde 10 millik hava sahası talep eden tek ülkenin de Yunanistan olduğuna dikkati çekerek, "Biz Yunanistan maksimalist taleplerde bulunuyor derken, Yunanistan'a iftira atmak için bunları söylemiyoruz. Rakamlarla her şey ortada." dedi.

'BAŞKENTİNDE CAMİ OLMAYAN TEK ÜLKE YUNANİSTAN'

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’yle ilgili de Yunanistan’ın Türkiye’ye ders verecek en son ülke olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, "Başkentinde cami olmayan tek ülke Yunanistan'dır." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Yunanistan'da Türklerin dışında da Müslümanlar olduğunu hatırlatarak, Yunanistan'ın özellikle Türk soydaşlarına zulüm politikası uyguladığını söyledi.

Yunanistan'ın Ayasofya'nın kültür mirasının yok edildiğine yönelik iddialarına ilişkin ise Çavuşoğlu, "Şimdiye kadar kim korudu, biz koruduk, ecdadımız korudu. Camiyken de koruduk, müzeyken de. Bu konuda görüş belirtebilen UNESCO'dur. Yakın diyalog içindeyiz." dedi.

Çavuşoğlu, Yunanistan'ın ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Türkiye aleyhinde yaptığı açıklamaların kendilerini şaşırtmadığını ancak ibretlik olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bugün DHKP-C, PKK, FETÖ, Atina sokaklarında, Yunanistan sokaklarında serbestçe dolaşıyor. Bizde Yunanistan'ın aleyhine faaliyet gösteren herhangi bir kurum ya da kişi var mı? Müsaade etmeyiz biz. Hangi ülke olursa olsun, ilişkilerimiz iyidir, kötüdür bunlara bakmayız. Dolayısıyla bu konularda ilkeli davranmak gerekiyor." 

Yunanistan ve Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamaları bizi şaşırtmıyor ama ibretlik. Bugün teröristler Yunanistan sokaklarında rahatça dolaşıyor. Biz de böyle birisi var mı müsaade etmeyiz biz.

Yunanistan kendisine güveniyorsa, cesareti varsa gelsin masaya otursun. Haklı olduğunu orada herkesin önünde söylesin. Tabi bizim de söyleyeceklerimiz var zaten Yunanistan’ın da korktuğu bu.