Cem Gürdeniz’den bir ‘Yakamoz S-245’ ikazı daha… ‘Emperyalizme adeta tepside altın sunar gibi…’

Netflix’te 20 Nisan’da yayına giren, başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ ve Özge Özpirinçci'nin yer aldığı “Yakamoz S-245” dizisinde Türk askerilerinin küçük düşürüldüğünü vurgulayan emekli Tümamiral Cem Gürdeniz bugün Veryansın Tv'deki yazısında konuya ilişkin yeni ikazlarda bulundu. Gürdeniz, "Emperyalizme adeta tepside altın sunar gibi köklü değerlerimizi çarpıtan ve kötüleyen, bir nevi donanma düşmanlığı yapan kurgu ve kasti hatalar içeren bu diziyi şiddetle kınıyorum" dedi.

featured
service

“Into the Night” isimli bir başka bilim kurgu dizisiyle aynı evrende geçen “Yakamoz S-245” dizisi, Tolga Karaçelik ve Umut Aral yönetmenliğinde, Jacek Dukaj’ın bilim kurgu romanı The Old Axolotl’dan esinlenerek çekildi.

Dizinin tanıtımı Netflix tarafından “Denizaltı ile yürütülen bir araştırmaya katılan deniz biyoloğu Arman, Dünya’yı altüst eden bir felaketin ardından mürettebatıyla birlikte ölüm kalım mücadelesi verir.” ifadeleriyle yapılmıştı.

Mavi Vatan’ın isim babası Amiral Cem Gürdeniz daha önce yaptığı açıklamada “Bugüne kadar yüzlerce denizcilik filmi izledim. Bu kadar kötüsünü görmedim. Dizi şanlı donanmamız ile denizaltıcılığımızı, Türk deniz subayını ve astsubayını küçük düşürüyor. Bu film için devletten izin alındı mı? Normal koşullarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı üniformaları ve donanma gibi devlet tekelinde yer alan kavramlar kullanıldığı için devletten izin alınmalıydı.” demişti.

‘HALKIMIZIN BU DİZİDEN UZAK DURMASI ŞİDDETLE TAVSİYE EDİLİR’

Amiral Gürdeniz bugün Veryansın Tv’deki köşe yazısında da konuya ilişkin ikazını şu sözlerle sürdürdü:

“Film Tehlike İkazı: Netflix’de 20 Nisan’dan bu yana yayınlanan Yakamoz S 245 isimli dizi, Türk donanması ve denizaltıcılığının geçmişine, örf ve adetlerine saldırı içermektedir. Emperyalizme adeta tepside altın sunar gibi köklü değerlerimizi çarpıtan ve kötüleyen, bir nevi donanma düşmanlığı yapan kurgu ve kasti hatalar içeren bu diziyi şiddetle kınıyorum. Ne yazıktır ki dizi devam ediyor ve yapımcı ekip bu garabet dizi ile gurur duyuyor. Halkımızın bu diziden uzak durması şiddetle tavsiye edilir.”

thumbnail
İlişkili Haber

Yakamoz S-245’e bir tepki de denizaltıcılardan

thumbnail
İlişkili Haber

Netflix’in popüler dizisi Yakamoz S-245 Türk denizcileri kızdırdı

Cem Gürdeniz’den bir ‘Yakamoz S-245’ ikazı daha… ‘Emperyalizme adeta tepside altın sunar gibi…’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. Bu dizi, Geceyarısı Ekspresi’ nin yerli versiyonu diyebilirmiyiz…O herif 32 yıl sonra, yalanları nedeniyle, Türk halkından özür dilemişti…bunlarda o yüzün bile olmadığını zannediyorum..

  2. 2 hafta önce

    diziyi izledim, dizi boyunca kötü gösterilmeye çalışılsada komutan her kararında askerini korumaya çalışıyor, muhakeme kabiliyeti üst düzeyde. Bilim adamları madene gitmeleri gerektiğini söylüyor, komutan karşı çıkıyor. Bilim adamları kosta sığınak aramaları gerektiğini söylüyor, komutan karşı çıkıyor. Komutan her kararında en sonunda haklı çıkıyor ancak nedense kötü adam yaftasını yine de komutan yiyor.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!