Cem Uzan ne yapmak istiyor?

Hürriyet yazarı Nedim Şener, son dönemdeki açıklamalarıyla dikkat çeken Cem Uzan'ın yaptığı çıkışları yorumladı.

Cem Uzan ne yapmak istiyor?

2013’te şirketlerine el konulmasının ardından, borç yükü ve ceza davalarını arkada bırakıp yurt dışına kaşan Cem Uzan, son dönemde ilginç mesajlar vermeye başladı. “Döneceğim” diyen Uzan’ın çıkışlarını değerlendiren Hürriyet yazarı Nedim Şener, şu ifadeleri kullandı:

“Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı öven konuşmaları yayınlanmaya, çok geçmeden de “İki ay içinde Türkiye’ye döneceğim, Cumhurbaşkanı adayı olacağım” diye konuşmaya başladı. Ardından, tam AKP içinden kopanların partileşmeye çalıştığı süreçte, Ahmet Davutoğlu’nu ve Ali Babacan’ı hedef alan tweet’ler attı. Dönüşü için zemin yaratmaya uğraşıyor. İki şeye güveniyor olmalı: Genç nüfusun onun yaptığı kötülükleri hiç bilmemesine, daha ileri yaşta olanların da unutmasına!

Babacan ve Davutoğlu’nu hedef alması, iktidarla anlaştığı yorumlarına sebep oldu. Böyle bir anlaşmanın olmadığı, olamayacağı açık. Yaptığı kendine has bir “uyanıklık”… AKP’den ayrılarak Erdoğan’a rakip parti kuracakları hedef alarak Erdoğan’ın gözüne girme çabasından başka bir şey değil.

“Döneceğim” ifadesi de bu “Uzanvari stratejinin” bir parçası.

Cem Uzan, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘nitelikli zimmet’ suçundan 18 yıl 5 ay hapis ve 4 milyar 400 milyon TL para cezasına çarptırıldı. Karar Yargıtay tarafından onandı. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak’, ‘resmi belgede sahtecilik’ ve kamu kurumlarını dolandırmak’ suçlarından toplam 23 yıl hapis cezası verildi. ‘Hürriyeti tahdit’, ‘suça azmettirmek’, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum bırakmak’ suçlarından üç kez 2 yıl hapis cezası aldı. Emniyet kayıtlarına göre, Cem Uzan hakkında ‘kara para aklamak’, ‘cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘dolandırıcılık’ gibi toplam 12 suçtan arama kaydı var.”

Cem Uzan’dan Davutoğlu ve Babacan’a: Yargılanacaksınız!