Cemaat ve tarikat anketi: Yüzde 73 ‘tehlikeli’ dedi

MetroPOLL'ün son anketine göre, toplumun yüzde 72,8'i tarikat ve cemaatlerin siyaset ve devlet yönetimindeki etkinliğini tehlikeli buldu. 

featured

MetroPOLL kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, tarikat ve cemaatlerin siyaset ve devlet yönetiminde etkin olmalarını nasıl buluyorsunuz?” sorusuna toplumun yüzde 72,8’inin “tehlikeli buluyorum” dediğini aktardı.

MetroPOLL’ün anketine göre “sakıncalı görmüyorum” diyenlerin oranı yüzde 21,8; “fikrim yok” yanıtı verenler yüzde 5.42te kaldı.

Toplumun yaklaşık 3/4’ü tarikat ve cemaatlerin devlette kadrolaşmasını tehlikeli buluyor.

Toplumun yüzde 55’i tarikat ve cemaatlerin devlette kadrolaştığını düşünürken, yüzde 37,6’sı bu görüşe katılmadı. Farklı parti seçmenlerinin verdiği yanıtlar da dikkat çekti.

“Bir tarikat veya cemaatle bağlantısı olanları yüzde 4.3 olarak bulduk. Bağlı olanlar az bulunabilir ama toplumda ve kamudaki etki alanlarının çok daha geniş olduğunu biliyoruz” diyen Sencar, bu 4,3’lük kesimin hangi partiye oy verdiklerini sorduklarını belirtti ve sonuçları paylaştı.

Bağı olduğunu söyleyenlerin en yüksek olduğu seçmen grubu Saadet Partisi olduğu belirtildi. Onu AKP’nin takip ettiği görüldü.

Cemaat ve tarikat anketi: Yüzde 73 ‘tehlikeli’ dedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 ay önce

    “Herhangi bir cemaat veyâ tarîkat ile bağınız varmı” sualine EVET diyenler %5 den az. Bu veriden çıkan netîce cemaat veyâ tarîkatların mühim bir problem olmadığı. Ankete katılanların korktukları için yalan söyledikleri gerçekse, yalan cevaplara dayanan bu anket hakîkatleri yansıtmaz. Ankete katılanların %95i bilmedikleri bir konuda kesin kararlar veriyor olabilir, (Türkiyede çok gördüğümüz bir olay) bu durumdada anket hakîkatleri yansıtmaz. Başka problem yokmu? Var. 10 sayfa daha yazabilirim. Tevekkeli değil Türkiyede kimse anketleri iplemiyor.

  2. 1 ay önce

    “Herhangi bir cemaat veyâ tarîkat ile bağınız varmı” sorusuna EVET diyenler %5 miş.
    sadece 1.5 milyon facebook takipçisi olan cübbeli bile bu oranı katlar !! Türk milleti işte kendini uyanık zannediyor. Herhangi bir tarikata üye veya bağlı değillermiş !! Yersen.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!