Azerbaycan'dan ezici topçu saldırısı! İşte o görüntüler

Karabağ cephe hattında çatışmalarda 4 gün geride kalırken, Azerbaycan sahada ilerlemeye devam ediyor. Bakü tarafından paylaşılan görüntülerde Ermenistan'ın bölgede ağır kayıplar verdiği görülüyor. Ermenistan ise içinde gazetecilerin de olduğu sivillere yönelik saldırılarını sürdürüyor. Karabağ'a ilişkin diplomasi trafiği de hareketli. İşte bölgeden son gelişmeler...

Azerbaycan'dan ezici topçu saldırısı! İşte o görüntüler

VERYANSIN TV

Azerbaycan ordusu, işgal altındaki toprakları kurtarmak için Ermenistan ordusuna yönelik başlattığı karşı saldırıyı gece boyu sürdürdü.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, gece boyunca birliklerin, işgal altındaki topraklardaki Ermenistan güçlerinin mevzilerine ezici topçu saldırıları düzenlediği bildirildi.

Bakanlık, Ermenistan mevzilerine yapılan top atışlarının görüntülerini de paylaştı. 

TOPÇU BATARYALARI VURULDU

Ayrıca Ermenistan ordusunun topçu bataryalarına yönelik düzenlediği saldırının havadan çekilen görüntüleri de paylaşıldı.

Görüntülerde, çok sayıda topçu bataryasının vurularak imha edildiği, askerlerin ise kaçtığı görülüyor.

200 TANK VE ZIRHLI ARAÇ VURULDU

Çatışmaların 4'üncü gününe ilişkin yapılan açıklamada Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın saldırıları sonrasında başlatılan harekatta Ermenistan'a ait 200 tank ve zırhlı aracı imha ettiklerini duyurmuştu. 

FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ İMHA EDİLDİ

Ayrıca Dağlık Karabağ’daki temas hattında Ermenistan ordusuna ait S-300 füze savunma sistemi imha edilmiş, 2 Ermeni jeti de dağa çarparak düşmüştü.

2 BİN 300 ERMENİ ASKERİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Bölgede Ermenistan güçleri abluka altına alınırken şu ana kadar çatışmalarda 2 bin 300 Ermenistan askeri etkisiz hale getirildi.

AZERBAYCAN'DAN ERMENİSTAN'A ÜLTİMATOM

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan Ermenistan'a ültimatom: “1 Ekim sabahı Ermenistan Azerbaycan’daki Gorus bölgesine ateş açtımıştır. Ermenistan'dan atılan füzeler Cebrail-Fuzuli bölgesinde cepheye isabet etmiştir. Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına saldırısını derhal durdurmasını istiyoruz. Aksi takdirde misliyle karşılık verileceği konusunda uyarıyoruz"

HAYATINI KAYBEDEN SİVİL SAYISI 16'YA YÜKSELDİ

Ermenistan ordusunun, Azerbaycan'daki sivil yerleşim birimlerine gerçekleştirdiği saldırılarda hayatını kaybeden sivil sayısı 16'ya, yaralı sayısı 55'e yükseldi.

Azerbaycan Başsavcılığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun Terter iline yaptığı top atışı nedeniyle 1 sivilin daha yaşamını yitirdiği bildirildi.

Açıklamada, saldırılarda yaşamını yitiren sivil sayısının 16'ya, yaralı sayısının 55'e yükseldiği belirtildi.

BÖLGEDE GAZETECİLER DE HEDEF ALINIYOR

Ermenistan ordusu, bölgede görev yapan gazetecileri de hedef alıyor
Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine saldırılarını sürdüren Ermenistan ordusu, bölgede görev yapan gazetecileri de hedef alıyor.

Çatışmaların başladığı ilk gün olan 27 Eylül'de AA ve TRT ekiplerinin çekim yaptığı sivil yerleşim bölgesinin çok yakınına havan topu isabet etmesinden bu yana çok sayıda gazeteci hayati tehlike atlattı.

Son 5 günde farklı bölgelere yönelik saldırılarda ARB TV, Hazar TV, İctimai TV, SPACE TV, ATV, BAKU TV, AZERTAC, APA Haber Ajansı ve Turan Haber Ajansı gibi televizyon ve haber ajansları çalışanlarının görev yaptığı bölgelere Ermenistan ordusunun attığı mermiler isabet etti.

Bazı durumlarda son anda kurtulan gazeteciler, zor şartlarda görev yapmayı sürdürüyor.

KREMLİN'DEN YENİ AÇIKLAMA 

Kremlin Sözcüsü Peskov’a, Rusya Dışişleri’nin Karabağ’daki çatışma alanına Suriye ile Libya’da savaşmış olan paralı askerlerin gönderildiği yolundaki haberlerden kaygı duydukları yönündeki açıklaması soruldu.

Soru karşısında Peskov, “Bu konuya ilişkin herhangi açıklayıcı bir yorumda bulunmayacağım. Zira Rus Dışişleri’nin açıklaması hayli açık. Söz konusu açıklamada, bu insan (paralı asker) transferleri konusunda son derece endişeli olduklarını belirttiler” dedi.

ANKARA-MOSKOVA HATTINDA DİPLOMASİ TRAFİĞİ SÜRÜYOR 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmüştü. Görüşmede Ermenistan'ın saldırganlığı ve Libya'daki gelişmeler ele alındı. 

GÖZLEMEVİNDEN TÜRKİYE KARŞITI AÇIKLAMA

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalarda, 2 günde Suriyeli silahlı gruplara mensup 28 kişinin öldürüldüğünü iddia etti.

Gözlemevi, öldürülen milislerin cesetlerinin Türkiye’ye gönderildiğini, bu gruplara mensup 62 kişinin de yaraladığını öne sürdü. 

Gözlemevi ayrıca, iki ülke arasında başlayan çatışmalardan şimdiye kadar 850 Suriyeli milisin savaşmak için Azerbaycan saflarına gönderildiği suçlamasında bulundu.