Cephe hattında ağır kayıp veren Ermenistan mezarlıktaki sivilleri vurdu

Azerbaycan ordusu Ermenistan’ın ateşkesi ihlal eden saldırılarına karşı cephe hattında alan hakimiyetini artırırken Erivan sivilleri hedef alan saldırılarını sürdürüyor. İşgalci Ermeni güçleri son olarak Terter'de mezarlık ziyaretindeki sivilleri vurdu. Ölü ve yaralılara ilişkin resmi açıklama bekleniyor.

Cephe hattında ağır kayıp veren Ermenistan mezarlıktaki sivilleri vurdu

VERYANSIN TV

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar Erivan’ın ateşkes ihlal eden saldırıları ile şiddetlendi.

Saldırılara Azerbaycan ordusu kararları yanıtlar verirken Ermenistan sivilleri hedef alan saldırıları yeni bir boyuta taşındı. 

ERMENİSTAN MEZARLIĞI HEDEF ALDI

Ermenistan, Terter'de mezarlık ziyaretindeki sivilleri vurdu, ölü ve yaralılar var.

Terter kent merkezindeki güvenlik yetkililerinden edindiği bilgilere göre Ermenistan silahlı güçleri, defin için mezarlığa giden bir grup Terter sakinini top atışlarıyla hedef aldı.

Top mermisinin isabet ettiği kabristanda birçok mezarlığın ağır şekilde tahrip edildiği, sivillere ait bir aracın da hasar aldığı görüldü.

Azerbaycan Başsavcılığı, yerel saatle 13.00 civarında gerçekleştirilen saldırı sonucu 3 kişinin öldüğünü, 5 kişinin de yaralandığını duyurdu.

GERİ ÇEKİLMEK ZORUNDA KALDILAR

Azerbaycan ordusunun ise Ermenistan ordusunun saldırı girişimlerini önlediği ve Ermenistan güçlerine ciddi kayıplar verdirdiği bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ağdere, Ağdam, Fuzuli, Cebrail ve Hadrut yönünde durumun önceki günlerde olduğu gibi gergin olduğu belirtildi. 

Ermenistan güçlerinin gece boyunca düzenlediği saldırıların Azerbaycan ordusunca önlendiği, Ermenistan güçlerinin ciddi kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldığı ifade edildi. 

Bakanlığın açıklamasında, Ermenistan ordusuna ait 2 T-72 tankı, 1 Tor-M2KM uçaksavar, 4 Grad füze sistemi, 1 D-20, 1 D-30 ve 2 D-1 obüsü, birkaç İHA ve birkaç personel aracının imha edildiği aktarıldı.

İşgal altındaki bölgelerdeki Ermenistan güçlerine ağır darbe vurulduğu, düşmanın araç, mühimmat ve yakıtının tükenmek üzere olduğu belirtildi.

Azerbaycan ordusunun insani ateşkese uyduğu ve tüm cephe boyunca avantajlı durumda olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Ermenistan ordusunun insani ateşkesi alenen ihlal ettiği ve Goranboy, Terter, Ağdam ve Ağcabedi illerini top atışına tuttuğu kaydedildi. 

43 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Ermenistan'ın, Azerbaycan yerleşim birimlerine top ve füzelerle gerçekleştirdiği saldırılarda bugüne kadar 43 sivil yaşamını yitirdi, 218 sivil yaralandı.