400 hedef vuruldu... Azerbaycan’da seferberlik ilanı

Dün başlayan çatışmalarla hareketlenen Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında tansiyon yüksek. Sivil yerleşim birimlerini hedef alan Ermenistan’a karşı Azerbaycan kısmi seferberlik ilan etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı da "önlem almak için karşılık vereceğiz" açıklaması yaptı. Bölgede diplomasi trafiği de hareketli. İşte Bakü-Erivan hattındaki gerilime ilişkin son gelişmeler...

400 hedef vuruldu... Azerbaycan’da seferberlik ilanı

VERYANSIN TV

Ermenistan’ın sivillere saldırmasıyla gerginliğin tırmandığı Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında hareketlilik üst seviyede.

Operasyonun bilançosuna ilişkin yapılan açıklamada, Ermeni ordusunda görevli 550'den fazla askerin öldürüldüğü duyurulmuştu.

400'DEN FAZLA ERMENİSTAN HEDEFİ ATEŞ ALTINA ALINDI

Azerbaycan ordusu, Ermenistan'ın dün ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan mevzileri ile sivil yerleşim yerlerini havan ve topçu sistemleri ile yoğun ateş altına almasının hemen ardından karşı ateş, sonrasında ileri harekat başlattı.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Ermenistan'ın ateşkesi ihlal ederek dün sabah saatlerinde Azerbaycan mevzileri ile sivil yerleşim yerlerine yönelik havan ve muhtelif çaplı topçu sistemleriyle yoğun ateş altına almasından hemen sonra Azerbaycan ordusu tarafından karşı ateş başlatıldı.

Azerbaycan ordusu, misilleme olarak gerçekleştirdiği ateşlerin ardından ise ileri harekat başlattı.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine ait Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) da aktif görev aldığı harekatta, hava unsurlarının yanı sıra roket, füze ve topçu silahlarıyla yapılan atışlar sonucunda 400'den fazla hedef ateş altına alındı.

İlk olarak Nüzgar, Büyük Mercanlı, Kend Horadiz, Yukarı Seyid Ahmetli, Yukarı Abdurrahmanlı, Karahanbeyli ve Garvend köylerini işgalden kurtaran Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, ardından Tekekaya ile Ağdağ bölgelerini kontrol altına aldı.

Murov Dağı'nın önce batısı sonra da doğusunu kontrol altına alan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri unsurları, Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenistan ordusuna ait 10'dan fazla hava savunma sistemini, aralarında tankların da bulunduğu 20'ye yakın zırhlı aracı imha etti.

İki ülke de savaş hali ve sıkıyönetim ilanında bulunurken bugün sabah saatlerinde Ermenistan sivilleri hedef alan saldırılarını sürdürüyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı bu kapsamda sivil yerleşim birimlerine ateş açmaya devam eden Ermenistan ordusunu uyardı.

KISMI SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkede kısmı seferberlik ilan edilmesine yönelik kararı imzaladı. Karara göre Azerbaycan Seferberlik ve Askerlik Devlet Hizmeti, askeri görevli bulunan vatandaşların seferberlik için askere alınmasını ve askeri nakliye konularıyla ilgili tedbirleri hayata geçirecek. 

HAREKAT MERKEZİNDEN İLK KARE

Azerbaycan ordusu, sınır hattındaki harekat merkezinden ilk görüntüyü yayınladı. Cephe hattında operasyonu komuta eden Azerbaycan Ordusu’nda görevli Tümgeneral Mayıs Barkhudarov, yaptığı açıklamada, “Ordumuz, topraklarımızı işgalden kurtarma görevini yüksek mücadele kararlılığı ve cesareti ile yürütmektedir” dedi.

Tümgeneral Barkhudarov, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:  

"Düşmanın saldırısını engellemeye yönelik karşı saldırı operasyonumuz başarıyla devam ediyor. Yoğun savaşlar sürüyor. Ordumuz, topraklarımızı işgalden kurtarma görevini yüksek mücadele kararlılığı ve cesareti ile yürütmektedir. Komuta ettiğim birimin personeli düşmanı tamamen yok etmek ve kazanmak için son kan damlasına kadar savaşacaktır”

‘KARŞILIK VERECEĞİZ’

Bakanlık açıklamasında, Ermenistan ordusunun sabah saatlerinden itibaren Terter şehrine ateş açtığı belirtilerek "Ermenistan'ı son kez uyarıyoruz. Biz de önlem almak için karşılık vereceğiz." ifadeleri yer aldı.

BAZI YÜKSELTİLERDE KONTROL SAĞLANDI

Azerbaycan ordusu Talış köyü etrafındaki bazı yüksekliklerde de kontrolü ele geçirdi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, Ermenistan ordusunun mevzilerine füze ve toplarla darbe indirildiği, Ermeni güçlerin geri çekildiği bildirildi.

Ayrıca Ermenistan'a ait mevzilerin vurulma anına ilişkin görüntüler de paylaşıldı. 

MSB PAYLAŞIM YAPTI

MİLLİ Savunma Bakanlığı'nca, sosyal medyadan 'TurAzKartalı' tatbikatına ilişkin görüntüler paylaşılarak, "Her zaman can kardeşlerimizin yanındayız" açıklaması yapıldı.

Bakanlığın Twitter hesabından 'Tek Millet İki Devlet' etiketiyle yapılan paylaşımda, "Her zaman can kardeşlerimizin yanındayız" denildi. Türkiye ile Azerbaycan bayraklarının yer aldığı paylaşımda, tatbikattan çekilen görüntüler de yer aldı.