Çetin Doğan’dan ‘Balyoz’ çıkışı: FETÖ eli mi yerleşti?

Yargıtay’ın Balyoz davasında hakkında verilen beraat kararını bozduğu emekli Orgeneral Çetin Doğan, Veryansın Tv’ye konuştu. 'Bu kadar insafsızlık olmaz. Bu çok edepsizce bir şey' diyen Doğan, 'Eğer bu karar doğruysa yargıya artık FETÖ elinin tekrar yerleştiğini söyleyebiliriz' ifadelerini kullandı.

Çetin Doğan’dan ‘Balyoz’ çıkışı: FETÖ eli mi yerleşti?
Çetin Doğan’dan ‘Balyoz’ çıkışı: FETÖ eli mi yerleşti?

GAMZE ÇINLAR / VERYANSIN TV

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ’nün Balyoz kumpasına ilişkin davada beraat eden emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, emekli Tümgeneral Behzat Balta, emekli Tümgeneral İhsan Balabanlı, emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol, emekli Kurmay Albay Emin Küçükkılıç ve emekli Albay Erdal Akyazan hakkındaki beraat kararını bozdu. 

Karar 14 Haziran 2021'de oy birliğiyle alındı. 37 sayfalık gerekçede, sanıkların eylemlerinin, "teşebbüs aşamasına ulaşmayan hazırlık hareketleri kapsamında değerlendirileceği" belirtildi. Sanıkların eylemlerinin fikir birliği içinde gerçekleştiği iddia edildi. Ve "suç için anlaşma" suçu kapsamına girdiği belirtildi.

FETÖ’CÜ HAKİM SAVCILAR YARGITAY’DA YARGILANIRKEN…

Bir tarafta Yargıtay’da Balyoz davasında görev alan FETÖ’cü savcı ve hakimlerin “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Görevi kötüye kullanma”, “Silahlı terör örgütüne üye olma” “Anayasayı ihlal etme” gibi suçlardan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılamaları sürerken, Yargıtay’ın 7 kişi yönünden beraat kararını bozması kafaları karıştırdı.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan, Yargıtay'ın kararını Veryansın Tv’ye değerlendirdi.

‘DAVANIN KUMPAS OLDUĞUNA KARAR VERİLDİ’

Doğan, “UYAP’ta şu anda Yargıtay’da incelemede görünüyor. Ancak malum Sabah’ta çıkan bu tip ön yazılar doğru olabilir. Bizi hükümeti devirmeye teşebbüsten yargılamışlardı, şimdi ise suç için anlaşma yaptığımızı iddia ediyorlar. İlginç olan nokta şu ki; davanın kendisinin kumpas olduğu karar verilmiş durumda” dedi.

Ordu Komutanı olarak kendisi ile Ordu Karargahından olmayan 6 komutanın suç için anlaştığı iddiasının “gülünç” olduğunu vurgulayan Doğan, daha önce Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin beraat kararında da bunun bir jenerik senaryo olduğuna atıf yapıldığını söyledi.

‘BU KADAR İNSAFSIZLIK OLMAZ’

Çetin Doğan’ın açıklamaları şöyle:

“Balyoz davasının iddianamesini hazırlayan savcı Bilal Bayraktar şu anda yargılanıyor. Yargılandığı ilk aşamada FETÖ üyesi olmaktan hüküm giydi. İkinci olarak da kumpas kurmaktan yargılanıyor. Bu kişinin, 2001 senesinden bu davanın açıldığı Ocak 2010 tarihine kadar bizim bütün internet konuşmamıza, her türlü medya ile iletişim kurduğumuz kişilere ilişkin ‘bir suç unsuru var mı’ diye resmi yazısı var. Fakat işine gelmediği için resmi yazısına gelen cevabı dosyaya koymuş değil. Bu arkadaşlarla nerede konuşmuşum, nerede anlaşmışım? Herkesin gözü önünde seminerde yapılan konuşmalar bunlar. Bu gülünç bir şey. Biz her türlü şeyi göğüslemeye hazırız ama bu kadar insafsızlık olmaz. Bu çok edepsizce bir şey. O arkadaşların hangisinin yaptığı konuşma diğer ‘suç için anlaşmaya girmeyen’ arkadaşlardan farklı? Bantlar var mukayese edin.

‘YARGITAY’DA BU SUÇTAN YARGILANIYORLAR’

Benim davada ileri sürdüğüm bir konu vardı; Burada Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı yapılan bir darbenin ötesinde, vatana ihanet suçu işleniyor. Çünkü gerçek planların irdelendiği bir seminer bu. Bunları ortaya koydular. Nitekim şimdi Yargıtay’daki iddianamede bu suçtan yargılanıyorlar. Gizli kalması gerekirken, o dönemde gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlandı her şey. Yunan gazetelerine bakın, Türkiye’nin herhangi bir duruma karşı ne yapacağı irdelendi.”

‘YARGIYA FETÖ ELİNİN TEKRAR YERLEŞTİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİZ’

Yargıtay’ın bu kararının FETÖ’cülere yarayacağına dikkat çeken Doğan, “At izi it izine karıştı zaten. Eğer bu karar doğruysa yargıya artık FETÖ elinin tekrar yerleştiğini söyleyebiliriz. Yahutta ittifak kurma çalışmalarının bir sonucu diyebiliriz” yorumunu yaptı.

İKTİDARIN ‘BALYOZ SAPINA KADAR GERÇEK’ AÇIKLAMALARINA YANIT

Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerekse AKP’li Binali Yıldırım’ın “Balyoz sapına kadar gerçekti” sözlerini hatırlattığımız emekli Orgeneral Doğan, şöyle yanıt verdi:

“Ortaya koydukları belgelerden hangisi gerçek? Islak imzalı hiçbir belge yok. Seminerdeki konuşmada bunun bir jenerik senaryo olduğunu belirtiyoruz. Olasılıklara göre düzenlenmiş bir senaryo. Biz bu semineri planların irdelenmesi için düzenledik. Planlar neye karşı; TBMM’nin, hükümetin verdiği karar da var, Kırmızı Kitap’a girmiş karar da var. Yunanistan kara sularını 12 mile çıkardığı zaman harp sebebi, ‘casus belli’ diyoruz. İnceleyeceğimiz konu ise böyle bir olasılık var mı...

‘BU KADAR KARANLIĞA GÖMÜLDÜĞÜMÜZÜ BEKLEMİYORDUM’

Bu davada gerçek olan ne? Bir jenerik senaryonun tartışmasından başka bir tek belge var mı? Camiye bomba atacaklardı vs. İmzalar ortaya çıktı… Hepsi sahte. Bu kadar sahteliğin olduğu yerde, bu kadar yozlaştığımız, bu kadar karanlığa gömüldüğümüzü beklemiyordum.

‘KARAR YÜZ KARASI OLACAK’

Biz kendimizden eminiz. Gerçekler şu veya bu şekilde çıkıyor ama bu yüz karası olacak. Bu konuya imza atacaklar, karar verecekler. Bizim en küçük bir endişemiz yok. Gerçeğin peşindeyiz ve gerçeğin ne olduğunu da biliyoruz."

AVUKAT ERSÖZ: KARARA EN ÇOK SEVİNECEK OLANLAR…

Öte yandan, kararı Twitter hesabından yorumlayan Balyoz davası avukatlarından Hüseyin Ersöz, “Balyoz Davası Bozma Kararında yazan değerlendirmeler benim için tam bir ibret vesikası olsa da bu karara en çok sevinecek olanlar kesinlikle, Mehmet Baransu ile şuan Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde yargılanan Balyoz Davası’nın eski Hakim ve Savcılarıdır. Net!” dedi.

Ersöz, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Diğer yandan, Dairenin Bozma Kararı esasen aşağıdaki birkaç değerlendirmeden ibaret ve Mülga 765 Sayılı Kanunun 171. Maddesi yönünden değerlendirme yap hükmünden ibaret! Ancak bu madde “gizli ittifakı” ön koşul olarak kabul etmekte! Peki bu koşul gerçekleşmiş mi?

Düşünün ki, yüzlerce kişinin katıldığı bir plan seminerinde 7 kişi konuşma yapıyor ve bu konuşmalarla “gizli ittifak” kurmakla suçlanıyor! Yüzlerce kişiden 7’si! Yüzlerce kişi arasında “gizli ittifakla”! Hem de Kuvvet Komutanlıkları temsilcilerinin olduğu bir seminerde! Pes!

Yargıtay Kararında, “çekilmeden maksadın” şeklinde başlayan cümle ise İlk Derece Mahkemesi’ne “Ceza Verilmesine Yer Olmadığına Dair Karar” değil “Ceza Ver” demek! En vahimi ve “ibret vesikası” olan da bu! İşin esası, delillerin değerlendirilmesine dair bir “yönlendirme” özetle.”

DAVA SÜRECİ

FETÖ’cü savcı ve hakimlerin yürüttüğü Balyoz kumpası davası 21 Eylül 2012'de karara bağlanmıştı. 365 sanıktan 325'i "Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilmişti.

FETÖ’nün hakimiyetindeki Yargıtay 9. Ceza Dairesi de 9 Ekim 2013'te oy birliği ile aldığı kararda, 237 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarını onamıştı.

Yargıtay kararının ardından sanık avukatları Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunmuş, Yüksek Mahkemenin verdiği ihlal kararının ardından yargılama süreci yeniden başlamıştı. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davada tüm sanıklar beraat etmişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı beraat kararını Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanık yönünden temyiz etmişti.