Cezaevinde ölen 85 yaşındaki komutanın son sözleri

“Buradan yaşlılıktan, hastalıktan değil FETÖ'cülerin kurduğu kumpas davasından beraat ederek çıkmak isterim.”

featured

İddianamesini FETÖ’cü savcıların hazırladığı 28 Şubat davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan ve Sincan Cezaevi’nde hayatını kaybeden 85 yaşındaki emekli Korgeneral Vural Avar’ın son sözü “Aklanmak istiyorum” olduğu belirtildi. Korgeneral Avar’ın kendisini cezaevinde ölmeden önce en son gören CHP’li milletvekillerine, “Meşrulaştırılmış kötülük yüzünden tutukluyuz” dediği öğrenildi.

Korgeneral Vural Avar’ı en son CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ile CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ziyaret etti. Sözcü’de yer alan habere göre, CHP Cezaevi Komisyonu üyesi vekillerin görüştüğünde demans hastalığı yeni başlayan Avar, “Buradan yaşlılıktan, hastalıktan değil FETÖ’cülerin kurduğu kumpas davasından beraat ederek çıkmak isterim” demiş; şunları kaydetmiş:

“Benim eşim de subay, ikimiz de ülkemize tam zamanlı hizmet edebilmek için çocuk yapmadık. Hep sahada çalıştık. Yan yana olacağımız bir emeklilik yaşayacağız derken bunlar başımıza geldi. Kabul edemiyoruz. Halen çok aşığım eşime. Onunla ayrı kalmak ve onun üzülmesini istemiyorum. Yaşımdan ya da hastalıklarımdan dolayı değil, hiçbir suçumuz olmadığından, tam bir kumpas davası yüzünden haklarımız elimizden alındığı için çıkmak istiyoruz buradan.”

Hakverdi ise ziyaretle ilgili “O dönem paşaların hepsini ziyaret etmiştik. Arkadaşlarının isimlerini hatırlayamayanlar, tek başına yemek yiyemeyenler vardı” dedi. Hakverdi sözlerine şöyle devam etti:

“Geçen süreçte hayatını kaybedenler ya da tahliye edilenler oldu. İktidar öç almak için bu insanları orada tutuyor. Devlet öç almaz. Hukuken bu yaşlarda böyle sağlık problemi olanları mutlaka son zamanlarını aileleri ile geçirmesine izin verilir. Bu koşullarda tahliye edilmeleri gerekirdi. Tahliye edilmelerine karar verebilecek mekanizmalar iktidardan çekindiği için gerçek raporları veremiyorlar.”

NEREDE OLDUĞUNU BİLMİYORDU

28 Şubat davasında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan emekli korgeneral Vural Avar, geçen günlerde  gece cezaevinde kaldığı odada vefat etmişti.

Emekli generallerden Erol Özkasnak, Hakkı Kılınç ile aynı odayı paylaşan 85 yaşındaki Avar, uzun süredir demans hastalığı çekiyordu. Nerede olduğunu bilmeyen, ilaçlarını almayan agresif hareketlerde bulunan emekli korgeneralin kısa süre önce de kaburgası kırılmıştı.

28 Şubat davasıyla ilgili olarak 14 kişi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış, bunlardan Çevik Bir, Çetin Saner, Aydan Erol rahatsızlıkları nedeniyle tahliye edilmişlerdi.

Avar’ın vefatıyla cezaevinde 28 Şubat hükümlülerinden 10 kişi kaldı.

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Avar’In ölüm haberi üzerine, “E. Gen.Vural Avar, Sincan Cezaevinde yaşamını yitirmiştir. Savcısı kaçak, iddianamesi sahte deliller ile dolu 28 Şubat davasında ağır demans hastası Avar’ın cezaevinde tutulma ısrarı, bu acı sonu getirmiştir, 100. yılında cumhuriyet ve adalet ağlıyor. Tarihimize bir leke daha” demişti.

Cezaevinde ölen 85 yaşındaki komutanın son sözleri

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!