CHP, Türkiye'yi yönetmeye bu kadroyla talip oldu... İşte yeni MYK

CHP, Türkiye'yi yönetmeye bu kadroyla talip oldu... İşte yeni MYK
CHP, Türkiye'yi yönetmeye bu kadroyla talip oldu... İşte yeni MYK

Murat Şimşek - Veryansın TV

CHP kongresi sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 16 kişilik yeni Merkez Yönetim Kurulu'nu belirledi.

Bir dönem Kılıçdaroğlu'na kızarak görevlerinden istifa eden Selin Sayek Böke, partinin en kritik görevi olan Genel Sekreterlik görevine gelirken, CHP'nin Genel Başkan yardımcıları da onu aratmadı.

İşte CHP'nin yeni MYK'sından bazı isimler:
 

'KAPİTALİST SOLCU' SELİN SAYEK BÖKE

(Genel Sekreter)

Türk Tabipler Birliği’nin kurucusu Füsun Sayek’in kızı olan Selin Sayek Böke, Kılıçdaroğlu yönetimiyle birlikte CHP’li olanlardan.

Liberal fikirleriyle bilinen Böke, ODTÜ iktisat bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimi aldığı ABD’de çeşitli kurumlarda çalıştı. Böke, IMF'nin Washington DC ofisinde de ekonomist olarak görev aldı.

2014 yılında CHP’ye katılan Böke, partinin Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi. Daha sonra Parti Sözcüsü olan Böke, parti yönetimine kızıp istifa etmişti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na karşı İlhan Cihaner’le birlikte “sol” kanadı temsil ettiğini iddia eden Böke, daha önce defalarca parti yönetimiyle ters düşmesine karşı partinin en kritik görevine getirildi.

Böke, kendini “solcu” gösterse de savundukları tam tersi.  Selin Sayek Böke, tıpkı Kemal Derviş gibi küresel kapitalizmin kurtarıcı olduğunu savunuyor. Böke, 2014 yılında partisinin Antalya'da düzenlediği çalışma kampında sunduğu tebliğde, "Kapitalizme uyum sağlamalıyız. CHP'nin kapitalizme uyumlu, insana dokunan sosyal demokrat bir üretim modelini toplumun önüne koyması gerekmekte" sözleri dikkat çekmişti.

Anayasa Değişikliği Referandumu'ndan sonra CHP olarak meclisten çekilebileceklerini açıklamasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcılığı'ndan ve parti sözcülüğünden istifa eden Selin Sayek Böke, 2015 yılında Avusturya'da yapılan Bilderberg toplantısına katılmıştı.

Hataylı olan Böke, memleketinden değil CHP’nin kalesi olarak gösterilen İzmir’den aday gösterilmiş ve vekil seçilmişti.

Katıldığı bir televizyon programında ABD’nin silahlandırdığı terör örgütü PKK/PYD’ye “terör örgütü” diyemeyen Böke, PYD'ye terör örgütü diyebilmek için istihbari bilginin olması gerektiğini savunmuştu.

KEMAL DERVİŞ'İN MİRASI FAİK ÖZTRAK

(Ekonomi Politikaları ve İşveren Örgütleri) – Parti Sözcüsü

CHP’de herşey değişse de değişmeyen bir isim var; Faik Öztrak. 2001 krizinde Türkiye’ye gelen Kemal Derviş, ekonomi ve maliye alanında büyük yetkilerle donatılmıştı. Derviş, Faik Öztrak’ı Hazine Müsteşarlığı görevine atadı. Şeker Yasası, Telekom’un özelleştirilmesi gibi yasalar Meclis’te jet hızıyla kabul edildi.

Kendisine halef olarak Faik Öztrak’ı gösteren Kemal Derviş, Ecevit hükümetini adeta uçurumdan yuvarlamış ve sonraki yıl AKP tek başına iktidara gelmişti. DSP’nin silinmesiyle Faik Öztrak da siyasete CHP’de devam etti. Kemal Derviş 2005’de ABD’ye geri dönerken geride Faik Öztak’ı bıraktı. Derviş’in politikalarını beğenen Kılıçdaroğlu, Öztrak’ı partide önemli görevlere getirdi.  23. 24. 25. 26. ve 27. Dönemde vekillik yapan Öztrak’ın babası ve dedesi de CHP hükümetlerinde bakanlık yapmışlardı.

Öztrak’ın geçen sene İyi Partili Durmuş Yılmaz ile birlikte Ankara Hilton Otel’de IMF yetkilileriyle görüştüğü ortaya çıkmıştı.

REZİDANSLAR KRALİÇESİ GAMZE AKKUŞ İLGEZDİ

(Tanıtım ve Halkla İlişkiler)

Daha önce türkü albümü çıkaran Gamze Akkuş İlkgezdi’nin kaderi Battal İlgezdi’nin Ataşehir Belediye Başkanı olmasıyla değişti.

Battal İlgezdi, önce Ataşehir Belediyesi Sağlık İşleri ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olarak atadığı Gamze İlgezdi ile daha sonra evlendi. Gamze İlgezdi eleştiriler üzerine müdürlük görevinden istifa etti ancak Ataşehir Belediyesi Sosyal ve Kültür Koordinatörü olarak görevini sürdürdü. 

Gamze İlgezdi, yaklaşık üç sene önce Kılıçdaroğlu’nun a takımına girerek partinin Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olmuştu.

İçişleri Bakanlığı müfettişleri, Battal İlgezdi’nin, kentsel dönüşüm projesi üzerinde yükselen Trendist Ataşehir adlı site kapsamında belediyeyi 82 milyon TL zarara uğrattığını raporlamıştı. Battal İlgezdi’nin belediyeyi zarara uğrattığı projede, CHP Milletvekili olan eşi Gamze İlgezdi Akkuş’un kardeşinin 2, annesinin ise bir rezidans dairesi olduğu ortaya çıkmıştı.

Gamze İlgezdi, geçen sene Veryansın TV’nin ortaya çıkardığı kuaför mühürletme skandalıyla gündeme gelmişti. Ataşehir’de randevu ile müşterileri ağırlayan kuaföre randevusuz giden İlgezdi, diğer müşterilerle tartışmış ve daha sonra kuaföre giden Ataşehir Belediyesi’ne ait zabıtalar dükkanı mühürlemişti. Meclis’te sol eli havada yemin eden İlgezdi, onlarca emekçiyi işsiz bırakmış olayın basına yansıması üzerine belediye geri adım atmıştı.

'CHP KAPATILMALI'DAN CHP ÖRGÜTLERİNİN BAŞINA OĞUZ KAAN SALICI

(Parti Örgütü, Örgüt Yönetimleri ve Yurtdışı Örgütlenme)

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Kurucusu olan Salıcı, sonradan CHP’li olup partinin tepesine çıkan isimler arasında.

CHP’nin örgütlerini emanet ettiği Genel Başkan Yardımcısı, daha önce “CHP kapatılmalıdır” diyen Oğuz Kaan Salıcı.

Son yıllarda CHP listelerine damga vuran 10 Aralık Hareketi’nin önde gelen isimlerinden olan Salıcı, HDP ile ittifakı savunan, açılım politikalarını destekleyen, Batı yanlısı liberal politikaları savunan bir siyasetçi.

CHP’nin en tartışmalı isimlerinden İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da 10 Aralık Hareketi’nin etkin elemanlarından.

AÇILIMCI BİR 'SOLCU' VELİ AĞBABA

 (İşçi Sendikaları, Esnaf - Sanatkâr ve Sivil Toplum Kuruluşları)

Daha önce cezaevindeki FETÖ’cü ve HDP’lileri ziyaret eden Veli Ağbaba, “çözüm süreci” savunucularından. “Dersim” konusunda “Devlet özür dilemeli” diyen Ağbaba, Dhkpc terör örgütü sanıklarının örgüt talimatıyla açlık grevi yapıp ölmelerinin ardından adalet sistemini sorumlu tutmuştu. 

Geçtiğimiz yıl Selahattin Demirtaş'ı ziyaret eden Veli Ağbaba, Diyarbakır'da evlatları için HDP önünde eylem yapan aileleri AKP'nin desteklediğini savunarak bu yüzden ziyaret etmediklerini söylemişti.

Ağbaba’nın meclis’te ağırladığı KHK’lı daha sonra PYD terör örgütüne katılmıştı.

Ağbaba, Atatürk düşmanlığıyla bilinen Tikko kurucusu İbrahim Kaypakkaya’yı da her yıl ölüm yıldönümünde anıyor.