CHP vekil gönderecek mi: Kılıçdaroğlu’ndan Deva ve Gelecek Partisi açıklaması

Kemal Kılıçdaroğlu, Deva Partisi ya da Gelecek Partisi için seçimlere girmemeleri yönünde karar çıkarsa geçmişte İyi Parti'ye yaptıkları gibi milletvekili transferi yapabileceklerinin mesajını verdi.

CHP vekil gönderecek mi: Kılıçdaroğlu’ndan Deva ve Gelecek Partisi açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tele 1’de Merdan Yanardağ ve Emre Kongar’ın sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, “Sorun aslında hepimizin ortak sorunu. Eğer bu ortak sorun çözülecekse şu veya bu şekilde danışmak, konuşmak, görüşmek lazım. Sorunları böyle bir ortamda daha rahat çözebiliriz. Kovid-19 sadece bizde değil, bütün dünyada var ama bütün ülkelerin parlamentoları açık, bizde kapalı, neden? Eğer bir iktidar ülkeyi yönetmekten acizse başka gündem maddeleri yaratmak zorunda kalabilir, iktidarın yaptığı gibi. Gündem ağır çözemiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Adana’da CHP’li gencin tutuklanmasını gündeme getiren Kılıçdaroğlu, “Ben size rakamları vereyim. Adana’yı vereyim. Bizim Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı şimdi hapse atıldı. Erdoğan’ın talebi, isteği üzerine hapse atıldı. Bu ülkede onun tutuklanması için iddianame yazan savcı savcı değildir, onu hapse atan hakim de hakim değildir. Bu ikisine yargı mensubu diyemeyiz. Bunlar sadece bir makamdan talimat alıp, o makamın beklentilerine uygun karar verip, bir genci haksız yere hapse atanlardır. Burada olay normal bir tartışma bile olsa hapis yok ki burada. Hangi hukuka göre… Adana’da 195 personelimiz valiliğin ve kaymakamlığın emrinde çalışıyor. Türkiye genelinde CHP’li belediyelere ait 2 bin 554 personel, valilerin ve kaymakamların emrinde çalışıyor. Türkiye genelinde 720 aracı tahsis etmiş bizim belediyelerimiz.” dedi.

GELECEK PARTİ VE DEVA PARTİSİ’NE MİLLETVEKİLİ TRANSFERİ MESAJI

“Bütün siyasi partilerin Meclis’te temsil edilmesini isterim. Hatta yüzde 1 oy alan partinin Genel Başkanı Meclis’e girmeli. Partiler çoğunluğu demokrasi açısından da önemlidir. Bunun için gerekirse Türkiye milletvekilliği diye bir alan açılır seçimle gelenlerin dışında yüzde bir oy bile alsa Genel Başkanının Meclis’e girmesi güzel bir şey. Erdoğan, darbe hukukunun arkasına saklandığı için ve darbecilerin getirdiği yasaları ek yasalarla tahkim ettiği için yeni bir siyasi partinin parlamentoya girmesini istemiyor. İyi Parti için de kumpas kurdukları seçimlere girmemesi için alt yapı oluşturdular ama biz onu kırdık. Şimdi büyük bir ihtimalle Deva Partisi için ya da Gelecek Partisi için böyle bir kumpas kurulursa, biz demokrasiye kurulan kumpası bozmakla görevliyiz.”

VeryansinTv.com