CHP’de ‘Tanju Özcan’ çatlağı

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın, Parti Meclisi (PM) toplantısında, "Sezgin Tanrıkulu'na ve bana hakaret etti" diyerek, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın partiye dönüşüne şerh koyduğu öğrenildi.

featured

CHP Parti Meclisi’nin dünkü toplantısında “100. yıl affı” kararı doğrultusunda “bağışlanma” talebinde bulunan partililerin durumu görüşüldü.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na bayrak açmasının ardından partiden ihraç edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’la ilgili oylama sırasında Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın, Özcan’ın partiye dönüşünü eleştiren bir konuşma yaptığı öğrenildi.

‘KILIÇDAROĞLU’NA DİKTATÖR DEDİ, BANA VE SEZGİN TANRIKULU’NA HAKARET ETTİ’

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre Kurultay sürecinde Kılıçdaroğlu’nu destekleyen ve Oğuz Kaan Salıcı’nın, Özgür Özel’in anahtar listesine karşı çıkardığı listeden PM’ye giren Sarıbal’ın, Tanju Özcan’la ilgili, “Kadına karşı cinsiyetçi tutumundan, başta Suriyeliler olmak üzere diğer etnisitelere yönelik ırkçı tutumundan dolayı doğru bulmuyorum” dediği öğrenildi. Sarıbal’ın ayrıca Tanju Özcan’ın Altılı Masaya hakaret ettiğini belirterek, “Sezgin Tanrıkulu ve şahsıma da hakaret etti. Atatürk’ün koltuğunda oturan eski Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘diktatör’ diyerek koltuk fırlattı. Tanju Özcan’ın bu davranışları ahlaki, sosyal ve siyasal olarak CHP’ye dönmesine uygun değildir” ifadelerini kullandığı da öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Dönemin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yönetimine ilişkin açıklamalarıyla dikkat çeken Tanju Özcan, kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti. Özcan sonrasında Bolu’dan Ankara’ya “Adalet ve Değişim” sloganı ile başlattığı yürüyüşünü CHP Genel Merkezi önünde tamamlamıştı. Özcan, Kılıçdaroğlu’na “istifa” çağrısında bulunmuştu.

Tanju Özcan, CHP Yüksek Disiplin Kurulu’nun 26 Temmuz 2023 tarihindeki kararıyla, parti programı, tüzük kuralları, kurultay, yetkili organ ve grup kararlarına aykırı davrandığı gerekçeleriyle CHP’den ihraç edilmişti.

Kurultay sonrası CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında, “CHP baba evidir. Bu baba evinin tapusu ne Özgür Özel’dedir ne Kemal Bey’de. Gelin baba evine, değiştirelim, gelin baba evine güçlenelim, gelin kimsesizlerin kimsesizi olalım” diye seslenmişti. Özgür Özel’in Meclis grup kürsüsünden yaptığı bu çağrı üzerine, 26 Temmuz’da CHP’den ihraç edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, partiye yeniden üyeliği için dilekçe vermişti.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında dün saat 11.00’de toplandı.Toplantıda daha önce partiden ilişiği kesilenlerin af talepleri ele alındı. CHP Parti Meclisi verecek.Tanju Özcan’ın af başvurusu, CHP Merkez Yürütme Kurulu’nda kabul edilerek Parti Meclisi’ne sevk edildi.

‘HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK’

Özcan konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Biraz önce ‘Baba Evine’ dönüş talebim ile ilgili konunun bugün CHP MYK’sı ve Parti Meclisi’nin gündemine geleceğini memnuniyetle öğrendim. Yaşanan bu süreçte başarı odaklı bir siyasetçi olarak, paylaşımlarım ve söylemlerim sebebiyle istemeden kırdığım ve üzdüğüm partililerimizden helallik istiyorum. Bundan sonra partimizin yerelde ve genelde başarısı için daha çok çalışacağım… Her şey çok daha güzel olacak.” dedi.

CHP’de ‘Tanju Özcan’ çatlağı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. işte bu kadar özcan kendını bu kadar düşürebilir. gecek kemalıst ulusalcılar sakın ola ki kanıp partıye dönmeyın . .partınızı kurun.

  2. Vahvah!Yav Tr705 kod ajana ve ekürilerine sabahın köründen yatsıya kadar hakaret kıyamet ediyoruz gel yiyorsa bize de şerh koysana!Lale!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!