CHP’den Erdoğan’a ‘Başbuğ’ tepkisi: Türk ordusunun DNA’sıyla oynayıp, FETÖ’ye teslim edenler…

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un 'siyasi ayak' çıkışına tepki gösterip, tüm AKP'li vekillere dava açmaları çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a CHP'den tepki geldi. 

CHP’den Erdoğan’a ‘Başbuğ’ tepkisi: Türk ordusunun DNA’sıyla oynayıp, FETÖ’ye teslim edenler…

FETÖ’nün siyasi ayağıyla ilgili, AKP milletvekillerinin imzasıyla 2009 yılında hazırlanan yasaya işaret eden eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sert bir çıkış gelmişti. Erdoğan’ın Başbuğ’a dava açılması yönünde AKP’li vekillere talimat vermesi tepki gösteren CHP Grup Başkanı Engin Özkoç “Türk ordusunun DNA’sıyla oynayıp, FETÖ’ye teslim edenler, Genelkurmay Başkanını hapse atanlar hala utanmadan konuşuyor” ifadelerini kullandı.

Özkoç’un Twitter hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“Türk ordusunun DNA’sıyla oynayıp, FETÖ’ye teslim edenler, Genelkurmay Başkanını hapse atanlar hala utanmadan konuşuyor. Bu sürecin sorumlusu bellidir. Başı da bellidir. Hedef saptırmaya gerek yoktur. FETÖ’nün siyasi ayağı er ya da geç ortaya çıkacak.”

‘BAŞINA BUNLAR GELİR MİYDİ?’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. FETÖ’nün, yıllardır hazırlandığı devleti ele geçirme çabalarında en uygun ortamı son 17 yılda bulduğunu söyleyen Özel, FETÖ’nün 17-25 Aralık’a, iktidarın nasırına basana kadar etle tırnak gibi olduğunu, ilk fay kırıklığının dershanelerin kapatılmasıyla başladığını kaydetti.

Darbe girişiminin her yönüyle araştırılması için Mecliste komisyon kurulduğunu, doping komisyonuna yetmeyen 3 aylık çalışma süresinin bu komisyona yettiğini belirten Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kapatın, raporu yazın, bitsin.” talimatı verdiğini, ancak yazılan raporun basılmadığını iddia etti.

“İktidarın küçük ortağının, bugün kendisine verilen görevi yerine getireceğini” ifade eden Özel, AKP’nin kendi diyemediğini MHP’ye dedirtmeye, kendi yapamadığını MHP’ye yaptırmaya, MHP’ye bazı görevler tayin etmeye çok alıştığını ifade etti.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un, başbakan olduğu dönemdeki haftalık olağan görüşmelerinde Erdoğan’ı FETÖ konusunda en çok uyaran kişi olabileceğini belirten Özel, Başbuğ’un FETÖ kumpasıyla tutuklanarak 780 gün cezaevinde yattığına dikkati çekti. Başbuğ’un, FETÖ’cülerin hedefi olduğunu ifade eden Özel, “FETÖ, Başbuğ’dan memnun olsaydı başına bunlar gelir miydi? Başbuğ’un dediklerini dinleselerdi bu darbe gelir miydi?” diye sordu.

Özel, özür dilemeleri gerekirken AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in Başbuğ’u eleştirdiğini, Erdoğan’ın da “Milletvekilleri olarak hepiniz dava açmalısınız” dediğini anımsattı.

‘780 GÜN DAHA MI HAPİSTE YATIRACAKSIN’

25 Haziran 2009’da dönemin AK Parti Grup başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Bekir Bozdağ ve Ahmet Aydın ile 3 milletvekilinin imzasıyla bir önerge sunulduğunu, kelime oyunlarıyla asker kişilere sivil yargılama yolunun açıldığını kaydeden Özel, Başbuğ’un bu kanundan 3 yıl sonra yargılandığını hatırlattı.

“CHP ile mutabakat vardı. Kemal Kılıçdaroğlu da görüşmelere katıldı” şeklindeki sözlere de yanıt veren Özel, “İnsanda biraz korkma, utanma olur. Kılıçdaroğlu, grup başkanvekili ancak nöbetçi değil. Salonda Hakkı Suha Okay var. Kanunun tümü üzerinde CHP ‘hayır’ oyu veriyor. Ertesi sabah Okay, ‘Böyle bir mutabakatımız yok’ diyor. Davalar kabul edilse, Başbuğ’a ceza verilse 780 gün daha mı hapiste yatıracaksın?” dedi.

‘SEN YİNE AYNI TARİHİ NOKTADASIN’

Özel, “Baykal’ın çağrısıyla bunu yaptık.” denildiğini ifade ederek, “Vallahi de billahi de yalan. Son kanıt; bu maddeyi Anayasa Mahkemesine götürdük. Mutabakat olsa bu madde Anayasa Mahkemesine gider mi? Mahkeme bunu reddetmeyip kabul etse Başbuğ tutuklanmayacaktı. Başbuğ’un açıklaması, zorunuza mı ağrınıza mı gitti?” diye konuştu.

FETÖ’nün yasama organı üzerindeki faaliyetlerinin sadece bu önergeyle sınırlı olmadığını, Ergenekon savcıları için Meclisten koruma yasaları çıkarıldığını kaydeden Özel, şöyle devam etti:

“Sen yine aynı tarihi noktadasın. Başbuğ ve onun gibi Balyoz’da, Ergenekon’da, askeri casuslukta nice mağdurlar varken doğruyu söyleyen, 780 gün senden alacaklı olan Başbuğ’a dava açtırıyorsan biz yine avukatız. CHP’liler, Genel Başkanımız senin açacağın davada yine Başbuğ’u savunuruz, siz yine FETÖ’cü savcıları savunduğunuz tarafta durun bakalım. Hiç sıkılmadan, utanmadan, Ergenekoncuların yanında saf tutan savcı olanların karşısında bu ülkenin yurtseverleri savunulacaksa biz yine bu avukatlığı yaparız. Tarih bizi yine haklı çıkartır.”

NE OLMUŞTU?

Eski Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, katıldığı bir televizyon programında, FETÖ’nün siyasi ayağına işaret eden açıklamalarda bulunmuş ve kamuoyunda ‘geceyarısı operasyonu’ olarak bilinen 26 Haziran 2009’daki kanun teklifini hatırlatmıştı. AKP tarafından verilen teklifle ilgili Başbuğ, “Bu teklifi kim getirdi? Altındaki imzalara baksanız FETÖ’nün siyasi ayağını da bulursunuz. Tamamen FETÖ ile ilgili” ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Başbuğ’un bu sözlerine tepki göstererek, “Milletvekilleri olarak hepiniz dava açmalısınız. FETÖ gölgesi düşürülmeye çalışılması Meclise saygısızlıktır” demişti.