CHP’den ‘KHK’ buluşmaları… ‘Son dönemde özgüven kazandılar’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi tarafından hazırlanan program kapsamında Genel Başkan Yardımcıları ve milletvekillerinin, FETÖ ve PKK terör örgütleriyle iltisakları gerekçe gösterilerek kamu görevinden ihraç edilen KHK’lılarla toplantıları devam ediyor.

CHP’den ‘KHK’ buluşmaları… ‘Son dönemde özgüven kazandılar’

Van’da dün gerçekleşen KHK buluşmasında CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Av. Gülizar Biçer Karaca, Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Taşkın, İstanbul Milletvekili Av. Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Cihangir İslam, Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, İstanbul Milletvekili Av. Turan Aydoğan, ihraç öğretmen Münir Korkmaz yanı sıra CHP Van, Bitlis, Ağrı ve Hakkari İl Başkanları, il ve ilçe teşkilatlarının yanı sıra Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan programda yer aldı. Van Barosu Tahir Elçi Konferans Salonunda düzenlenen programa Van, Bitlis, Ağrı ve Hakkari illerindeki KHK'lılar katıldı.

‘KHK’LI ARKADAŞLAR SON DÖNEMDE ÇOK ÖZGÜVEN KAZANDILAR’

CHP’nin Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Taşkın, ‘KHK mücadelesini’ her zaman büyüttüklerini anlattı. Şehrivan gazetesinin aktardığına göre, CHP olarak yaptıkları toplantılar hakkında da konuşan Taşkın şunları söyledi: “CHP olarak sadece bir toplantı yapıp sosyal medya hesaplarımızdan paylaşarak biz üzerimize düşeni yaptık diyebilirdik. Bugün burada memnuniyetle görüyorum ki bizim başlattığımız bu KHK buluşmaları konunun tekrar siyasetin gündemine taşınmasına katkı sağladı. Bu tespiti yapalım. Biz bu buluşmaları yapmayıp tek toplantı yapıp bıraksaydık. Ne olacaktı? Bir sonraki felakette, videoda ya da yapılacak haberde toplantı kapanıp gidecekti. Belli periyotlar ile toplantılar yapıyor ve konuyu sürekli olarak gündemde tutmaya çalışıyoruz. Bu anlamda memnuniyetle görüyoruz ki KHK’lı arkadaşlar son dönemde çok özgüven kazandılar ve 35’e yakın olan KHK platform sayısı 50’nin üzerinde. Bu da çok sevindirici bir durumdur. Bugünün mağdurları yarının despotları olabiliyordu. Ancak bu platformlar ve çoğalmalar ile bunun da önüne geçilmiş olacak. Biz bu mağduriyetin ortadan kalması adına siyasi olarak elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz. Önümüzdeki seçim ile birlikte bu sona erecek. Ben kazandım, güçlü oldum ve dayak atma sırası bende asla demeyeceğiz. Kimsenin kimseye dayak atmayacağız ve güven duyulacağı bir hal alacağı için çalışacağız. Son olarak şunu belirtmek isterim; bu mücadele herkesin adının kara listeden çıktığı ve sonucunda demokrasinin kazanacağı bir mücadele olacak.”

‘KHK HUKUKEN DEĞİL, SİYASİ BİR KARARLA ÇÖZÜLECEK’

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Av. Gülizar Biçer Karaca da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını getirdiğini söyledi. “Bu programın yapılmasının ve 5 yıldır sizlerin sesine kapatılan kulakları açan kişi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur” diyen Karaca, “Bundan 6 ay önce KHK platformları sözcüsü Sayın Münir Korkmaz bizlere ulaştı. Ve bizim sorunlarımız var dedi. Bizde bir araya geldik ve uzun uzuna konuştuk. Biz bu buluşmada oldukça fazla etkilendik. Yaşananların ve hak ihlallerinin boyutunu gördük. Sonra, bizlerle bir araya gelin ve bizleri dinleyin denildi. Bizde bu buluşmalar ile toplantılarımızı yapmaya başladık. Bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda KHK zulmünü daha gür ve canlı bir şekilde dile getirmeye başladık. Sizler de bu yoğun katılımınız ile siyasi iradeye ciddi bir baskı oluşturma noktasında hızlı bir şekilde büyüdüğünüzü görmek bizleri mutlu etti. Yan yana olursak mücadelemizi güçlendireceğiz ve sesimizi daha çok duyuracağız.” şeklinde konuştu.

Karaca, konuşmasını şöyle sürdürdü: “KHK sorunun hukuki yollardan çözülmesi için çok sayıda mücadele oldu. Şunu belirtmek isterim. Değerli arkadaşlar KHK siyasi bir tercihti. Bu nedenle bu sorun bugün tepesinde sarayın kılıcı sallanan mahkemelerde, talimatlı yargıçların ve talimatlı mahkemelerin olduğu, yargı bağımsızlığının ortadan kalktığı bu ülkede hukuken çözülmesinin mümkün olmadığını hep birlikte biliyoruz. KHK zulmü ve KHK sorunu ancak ve ancak siyasi bir karar ile çözülecek. İşte bugün sizlerin bizler ile paylaşımları ve basının bunu dile getirmesi ile çözüm noktasında bir baskı olacak. Peki, biz bunların hepsini yapıyoruz da CHP bugüne kadar ne yaptı diyebiliriz. 2018 yılında CHP’nin seçim beyannamesinde KHK düzenine son vereceğiz ve bu düzeni biteceğiz dedik. Bu bizim beyannamemizde bulunuyor. OHAL komisyonunu kaldıracağız diye belirttik. Cezaevlerinden berat edenleri ve akademisyenleri görevlerine geri iade edeceğimizi de seçim beyannamemizde ifade etmiştik.”

CHP’li Karaca, hükümet oldukları zaman OHAL komisyonunu kaldıracaklarını da söyledi.

CHP’li Sezgin Tanrıkulu da yaptığı konuşmada “Yargıdaki muhataplarımız bakımından bilinmesini isterim. Yani biz hafıza sahibiyiz. Bu zulmü yapanlardan, kolektif zulmü yapanlardan mutlaka ama mutlaka, bağımsız ve tarafsız hale getireceğimiz bir yargı ortamında adalet sağlanıncaya kadar hesap soracağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak soru-cevap şeklinde son buldu.

Diyarbakır’da başlayan buluşmalar bugün Malatya'da devam ediyor.