CHP'li İbrahim Kaboğlu'ndan 'HDP ile Anayasa' itirafı!

İYİ Parti'nin CHP, HDP ve Saadet Partisi'yle birlikte bir anayasa taslağı üzerinde çalıştığını İYİ Parti'den ihraç edilen Ümit Özdağ'ın duyurması gündeme bomba gibi düşmüştü. Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun inkar etmesine rağmen CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu'nun görüntülerinin yer aldığı videoda Anayasa çalışmalarına ilişkin 'HDP'nin de olması bence çok önemliydi, gerekliydi' sözleri gerçekleri ortaya çıkardı...

CHP'li İbrahim Kaboğlu'ndan 'HDP ile Anayasa' itirafı!

VERYANSIN TV

İYİ Parti'den ihraç edilen Ümit Özdağ, parti yöneticilerinin herkesten saklayarak, CHP, HDP ve Saadet Partisi'yle birlikte bir anayasa taslağı üzerinde çalıştığını duyurmuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener iddiayı yalanlarken, İyi Parti'den istifa eden Gazeteci Adem Taşkaya, dört partiden temsilcilerin olduğu bir çalışma grubundan söz etmiş, yeri geldiğinde görüntüleri bile paylaşabileceğini iddia etmişti.  Taşkaya, Twitter hesabından CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu'nun Anayasa çalışmalarını itiraf ettiği konuşmasını yayınladı. 

Anayasa toplantıları için oluşturulan komisyonun başında bulunan Anayasa hukukçusu ve akademisyen, CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu'nun ise yayınlanan videoda 'Bizlerin yürüttüğü kamuoyunun bilgisinden ve gözetiminden uzak Anayasa çalışmaları esasen bu partiyi de kapsama alacak biçimde yürütüldü ki bunlar zannediyorum önümüzdeki haftalarda kamuoyu ile paylaşılacak bu metinler. Bu bakımdan önemlidir. Şimdi dolayısıyla HDP'nin de olması bence çok önemliydi gerekliydi' açıklamasında bulunduğu görüldü.

İşte o video:

KEMAL KILIÇDAROĞLU İNKAR ETMİŞTİ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, gizli anayasa iddialarını reddetmiş ve "Böyle bir anayasa çalışması yok. Kamuoyunda tartışılıyor, ben de hayretle izliyorum" şeklinde konuşmuştu. Kılıçdaroğlu ayrıca "Biz bir anayasa konusunda çalışma yapacak olursak, başvuracağım ilk parti İYİ Parti, Sayın Meral Akşener'dir. Onun görüşlerini almak olacaktır" demişti.

MERAL AKŞENER DE REDDETMİŞTİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de "Ben tek bir şey söyleyeyim, biz HDP ile CHP ile Saadet Partisi ile herhangi bir anayasa çalışması yapmadık. Nokta. Genel Başkan olarak tekrar söyleyeyim, hiçbir arkadaşım bilgim içinde ya da dışında, bu kadar geniş söylüyorum... Buna sadece HDP değil, CHP, Saadet Partisi, başka var mıydı hatırlamıyorum isnatların arasında. Bir anayasa çalışması yapmadık ama daha ilginç bir şey vardı dün, AK Parti ile de anayasa çalışması yapıyormuşuz. Yani bir tarafta HDP'yle yapıyoruz, bir tarafta da AK Parti ile yapıyormuşuz. Dolayısıyla AK Parti ile de oturup bir anayasa çalışması yapmadık." diye konuşmuştu.

İşte İyi Parti'de kriz yaratan anayasa taslağının tam metni