CHP’li Öztrak’tan ‘IMF ile gizli toplantı’ açıklaması

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz ile birlikte Ankara'da bir otelde IMF yetkilileriyle yaptıkları özel toplantıya ilişkin soruları yanıtladı.

CHP’li Öztrak’tan ‘IMF ile gizli toplantı’ açıklaması

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ile İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz’ın Ankara Hilton’da IMF yetkilileriyle yaptığı özel toplantı tartışma konusu olmuştu.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısında gazetecilerin söz konusu toplantıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Öztrak şu ifadeleri kullandı:

“Gizli saklı bir görüşme yapmadık. Ankara’da bilinen bir otelin lobisinde orada bulunan bir odada görüşme yaptık. Bu görüşmenin gizli olduğu nereden çıkarılıyor? Sanki Uluslararası Para Fonu’nu bu ülkeye biz davet etmişiz gibi konuşuyorlar. Uluslararası Para Fonu’nu, 4’üncü madde kapsamında inceleme yapmak üzere ülkeye davet eden Hazine ve Maliye Müsteşarlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı. 4’üncü madde konsültasyonlarının öncelikli muhatabı ekonomi yönetimi ve ekonomi bürokrasisidir. Bu 4’üncü madde konsültasyonlarında aynı zamanda Uluslararası Para Fonu yetkilileri bunların yanında iş dünyasıyla, akademisyenlerle, muhalefet partileri ile de görüşür. Dünyanın birçok ülkesinde de bunu yapmıştır. Ekonomik gelişmeler hakkında ekonomi, akademi ve siyaset dünyasının fikirlerini almak isterler. Bizimle yapılan görüşme de bu kapsamdadır. Kimse bu görüşmenin altında buzağı aramasın.”

ABDULLAH GÜL’E ADAYLIK SÖZÜ VERİLDİ Mİ?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Abdullah Gül’e 2023’teki seçimde Cumhurbaşkanlığı adaylığı sözü verdiği iddialarıyla ilgili soruya Öztrak, “Kimseye verilmiş bir sözümüz yok” dedi.

ERKEN SEÇİM

CHP’nin erken seçim beklentisi olup olmadığıyla ilgili, “Gündemimizde yok. Ancak Ak Parti biz yapamıyoruz deyip sandık derse erken seçime hazırız” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun erken seçim açıklamasıyla ilgili, “Genel başkan gidişatı görüyor” dedi.

KEMAL DERVİŞ’İ SAVUNDU

Döneminde IMF politikalarını yürüten Kemal Derviş ile birlikte çalıştığı hatırlatılan Öztrak’a “Derviş’in politikalarını doğru buluğ bulmadığı” soruldu. Öztrak yanlış bulmadığını söyledi.

HDP SÖZLERİNE ALINMIŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye hareketinden önce “Bu ülkede eğer katil aranıyorsa bunun adresini sormaya gerek yok. Bunlar parlamentoya kadar sızmış olanlar” sözlerine değerlendiren Öztrak, şöyle konuştu:

“Bu son derece vahim bir ifade. Gazi Meclis ile katil sözcüğünü bir araya getirmek. Bu eğer ciddi bir iletişim kazası değilse bu ucube sistemde yürütmenin başında oturan zat yasamayı itibarsızlaştırmaya çalışıyor demektir. Katil milletvekili seçilemez. Seçildikten sonra adam öldüren de milletvekili sıfatını yitirir. Bu dille ülkemizde demokrasi ve hukuk devletinin sonunun nereye gideceği de bilinmez. Meclis Başkanı da Gazi Meclisimizin itibarına kast eden bu söyleme karşı gerekli tavrı almalı ve bununla ilgili gerekli uyarıyı ilgili makama yapmalıdır. Erdoğan bu sözleri söylerken, 23 Haziran’da tekrarlanan belediye başkanlığı seçimi öncesinde terör örgütünün başına ait mektubu okuyarak gündeme gelen akademisyen, bu hafta sonu vermiş olduğu bir röportajda ‘Ben bu mektubu devletsiz nasıl açıklardım? Beni İmralı’ya götüren irade bu açıklamayı yapmamı istedi, ben de buna uydum, bir ahlaksızlık yapmadım’ diyor. Bu son derece önemlidir ve ülkemizi yönetenlerin seçim kazanmak için neler yapabileceğini ortaya koymaktadır. Tarafsız savcılar bunu ihbar kabul edip, gerekli işlemleri başlatmalıdır.”

AKP’den ‘IMF ile gizli görüşme’ açıklaması: CHP’ye rol mü biçiliyor?