Öztürk Yılmaz’dan yeni parti ilanı

CHP’den ihraç edilen Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk Yılmaz, yeni bir siyasi parti kurma hazırlığını ‘Hepimiz Buradayız’ sloganıyla kamuoyuna duyurdu. Yılmaz'ın partisinde yer alacak iki isim de belli oldu. 

Öztürk Yılmaz’dan yeni parti ilanı

Amerika’nın Sesi’nden Yıldız Yazıcıoğlu’nun haberine göre, Öztürk Yılmaz, “Hedefimiz sadece klasik bir siyasi parti kurmak değildir. Hedefimiz, Türkiye’de radikal, köklü değişiklikler yapacak bir siyasi partinin ilk adımını atmaktır” dedi.

Öztürk Yılmaz’ın partisinde yer alacak ilk isimler de belli oldu. Yılmaz’ın kuracağı partide eski bakan Abdulhaluk Mehmet Çay ve Prof. Dr. Anıl Çeçen’in yer alacağı belirtildi.

Habere göre, Yılmaz, Türkiye’nin partisi olma iddiasıyla hiçbir siyasi parti kopyası olmayacak ve diğer siyasi partilere düşmanlık gütmeyecek bir parti oluşumu içerisinde olacaklarını belirtti.

‘ULUSAL DEĞERLERE DAYALI SİYASET’

Türkiye’de iktidar ile muhalefet arasında fark olmadığını ve aynı kaynaklardan yönlendirildiklerini savunan Yılmaz, Türk milliyetçiliği yaklaşımıyla ulusal değerlere dayalı siyaset yapacaklarını açıkladı. Yılmaz, “Bu oluşumda kimse alt kimlik siyaseti yapamaz. Biz herkesin kimliğine değer veriyoruz. Ama en önemli şey, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır” dedi.

“Bu oluşumun içerisine ırkçılar, faşistler, bölücüler terör sevicileri giremez” diyen Yılmaz “Bizim hedefimiz bireyin özgürleştirilmesi ve devletin kurumsal olarak güçlendirilmesidir. Bugün birey özgür değildir, devlet de güçlü değildir” diye konuştu.

Türkiye’nin üniter yapısını hedef alan tartışmalar yapıldığını da söyleyen Yılmaz, kesinlikle üniter devlet yapısını savunacak bir siyasi çizgide parti olacakları mesajını verdi.

Gelecek ay yeni bir toplantıyla parti ilkelerini açıklayacaklarını da kaydeden Yılmaz, “Ne muhalefet iktidar için bir alternatif olabilir ne de iktidar bütün yaptıklarından dolayı artık bundan sonra iktidar olarak kalabilir. Yeni bir güç lazım, Türkiye’yi birleştirecek herkesi burada hissettirecek bir güç lazım. O da bu güçtür, hepimiz buradayız” diye konuştu.

Eski Musul Başkonsolosu da olan Öztürk Yılmaz, CHP Tüzüğüne aykırı eylemlerde bulunduğu iddiasıyla 2018’de partisinden ihraç edilmişti.